Antalya Beldibi Mağarası

  • 0

Antalya Beldibi Mağarası

Antalya Beldibi Mağarası

Antalya Beldibi Mağarası, Kemer’ de Çamdağ tünelinin bulunduğu yerin çıkışında bulunan bir kaya sığınağıdır. Obaköy civarındadır. Deniz kıyısında 25 metre yüksekliğinde sığınak şeklinde oluşmuş bir mağaradır. Doğal nedenlerden dolayı oldukça fazla zarar görmüştür.

Beldibi Mağarası, bölgenin iki önemli Prehistorik merkezlerinden bir tanesidir. Yapılmış olan kazılar neticesinde çok eski rarihlere ait çakmaktaşı yapımında kullanılan aletler bulunmuştur.

Beldibi Mağarası, bölgenin iki önemli Prehistorik merkezlerinden bir tanesidir. Yapılmış olan kazılar neticesinde çok eski rarihlere ait çakmaktaşı yapımında kullanılan aletler bulunmuştur. Aynı zamanda kaya altı sığınağında bulunan duvarlarda, şematik insan, dağ keçisi ve birde geyik resimleri bulunmuştur. Devlet tarafından Yerli  yada Yabancı tüm turistlere devamlı olarak açık olan arkeolojik  SİT alanı olarak tanımlanmıştır.

 

Antalya Beldibi Mağarası‘ nda bulunan malzemelerden başlıcaları,Çakmaktaşı yapımında kullanılan gereçler, çanak, çömlek parçaları, aşı boyası ve kayalar üzerine resmedilerek yapılmış olan yaban keçisi ve bunlara benzer hayvan figürleri yer alır.

Beldibi Mağarası Denizden Görünüm

1950 li yıllarda bulunmuş olan mağarada yapılan bilimsel çalışmalar çeşitli nedenlerden ötürü ancak 1959 lu yıllarda başlayabilmiştir. 9 – 10 yıl kadar kazı çalışmaları burda devam etmiştir.

Antalya Beldibi Mağarası’ nın çevresi ormanlarla kaplıdır.Tarihi dönemlerde Paleolilitik, Epipaleotilik vede Neolitik olarak adlandırılmış olan o dönemin avcıları ihtiyaç duyduklarında bu mağarayı sığınak yada ev olarak kullanmışlardır. Yapılan kazı çalışmalarında Paleolitik, Mezolitik ve Neolitik dönemlere geçişlerini gösteren 6 tabaka katman bulunmuştur.

Kazı çalışmalarında elde edilen buluntularda, beyaz kalker, deniz hayvanı fosil kalıntıları, çanak, çömlek parçaları ve çeşitli tutamaklardan bulunmuştur. En çok dikkat çeken aletler arasında ise mikro kalemler, saplı uçlar,  saplı bıçaklar bide ok uçları, orak bıçak yer almaktadır.

Beldibi Magarası Buluntuları

Antalya Beldibi Mağarası‘ nda yaşamış olan insanların avcı ve toplayıcı olduğu sanılmaktadır. Buna karşın bulundukları bölgede yetişen tahılları oraklar yardımı ile topladıkları söylenebilir. Karain Mağarası’nda bulunan kalıntılardaki eksik ve tanımlanamayan dönemleride bu mağaramız tamamlamaktadır.

Ucuz seyahat Bileti Fırsatı

Bu tarih kokan mağarayı ziyaret etmek isterseniz www.ototusbiletionline.com adresinden ucuz Antalya uçak bileti veya ucuz Antalya otobüs bileti alma inkanı bulabilirsiniz. Yapmanız gereken bilet arama konsoluna  gerekli bilgileri girip bilet arattırmak. Size sunulan en ucuz bileti web sitemizden güv enli bir şekilde zahmetsizce alabilirsiniz. Şimdiden sizlere iyi ve huzurlu tatiller…

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments