AIR CANADA

Air Canada

Air Canada, Kanada’ ülkesinin ulusal ve en büyük havayolu taşımacılık şirketi aynı zamandada bayrak taşıyıcı firmasıdır. 1937 yılı itibari ile Trans-Canada Air Lines Yasası yasası olarak bilinen yasa ile Trans-Canada Air Lines (TCA) adı ile faaliyete geçmiş olan bu dev şirket, 1964′ yılında ,

Air Canada olarak adını değiştirmiş ve faaliyetlerine günümüze kadar gelmiştir. 1989 yılında tamamı özelleştirilmiş olan bu dev şirket,  Toronto Borsası’nda da işlem görnektedir. Şirketinin toplamda 27 binin üzerinde personeli bulunmaktadır.

Star Alliance kurucu üyelerinden  olan Air Canada, yan kuruluşları olarak bilinen AirCanada Express ve AirCanada Rouge ile birlikte  5 kıtada 180’den fazla noktaya Uçak seferleri düzenlemektedir.

Air Canada’nın operasyon ve yönetim merkezi Montreal’dir. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 178 uçuş rotasına yolcu ve kargo taşımacılığı yapmaktadır. Kalitesinden ödün vermeyen Air Canada bunu belgelendirmeyi’ de başarmış ve Skytrax’ tan Kuzey Amerika’ kıtasının en iyi havayolu taşımacılık şirketi seçilmiştir.

 

Air Canada 2012 tarihinde İstanbul’ da bulunan Atatürk Havalimanına ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve bu sayede Türk Hava Yolları ile birlikte ortak uçuşlar düzenlemeye başlamıştır.  Türkiye ile Kanada arasında bir uçuş planınız var ise size en ucuz uçak biletini mutlaka THY – AirCanada firmaları sağlayacaktır.

Otobüs Bileti Online’ ın bilet arama konsolunu kullanarak tüm firmaları kıyaslayabilir ve en ucuz uçak biletini sitemiz aracılığı ile güvenle satın alabilirsiniz. Air Canada firmasını diğer firmalardan ayıran en büyük özelliği ise Uçaklarında  asla Rotar Yapmamasıdır.

Air Canada‘ nın filosunda 196 adet Uçak bulunmaktadır. Tahmini yolculuk zamanı ise Kanada – Türkiye yada Türkiye – Kanada arası ortalama 14 saattir.

 

Air Canada Logo - Otobüs Bileti Online
IATA ICAO Çağrı Kodu
AC ACA AIR CANADA
Kuruluş
  • 11 Nisan 1936 ilk adı : Trans-Canada Air Linesadıyla
  • 1 Ocak 1965 ten sonraki adı : Air Canada adıyla
Faaliyet sonlandırma Faal
Hubları
  • Calgary Uluslararası Havalimanı
  • Montréal–Pierre Elliott Trudeau Uluslararası Havalimanı
  • Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı
  • Vancouver Uluslararası Havalimanı
Sık uçuş programı Aeroplan
Üye longu Maple Leaf Lounge
Havayolu ittifakı Star Alliance
Uçak filosu 172 ortağı olduğu diğer kuruluşlar hariç
Uçuş noktaları 178 ortağı olduğu diğer kuruluışlar dahil
Ticari işletme merkezi Montreal, Quebec, Kanada

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments