SUNEXPRES

SunExpress

SunExpress Resmi Şirket olan diğer adı ise Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. TürkiyeAntalya merkezli bir havayolu  taşımacılık firmasıdır. Türkiye’ de ki popüler tatil beldelerinden  Avrupa’ kıtasına tarifeli ve charter yolçu taşımacılığı yapmaktadır.

SunExpres havayolu ile yolcu taşımacılığı firmasının yönetim merkezi Antalya kentimizde bulunan Antalya Havalimanı’ dır. Daha sonraki süreçte ikinci üssünü İzmir Kentimizde açmış ve devamında yeniden bir üçüncü merkez ofis açmış ve bu ofisin merkezi olarak ta  İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ seçmiştir.

2010 yılı itibari ile Türkiye’ de ilk defa Anadolu illerimizden Almanya’nın en önde gelen şehirlerine  tarifeli direkt uçuşlara başladı. Daha sonrasında ise Almanya merkezli olan  SunExpress Deutschland ismi adı altında ikinci şirketini kurdu.

SunExpress

Almanya firması olan SunExpress Deutschland firmasının IATA kodu : XG,ICAO : kodu ise SXD’idir. SXD Anadolu illerinden Almanya üzerine direkt seferler düzenlemenin yanında ayrıca Kızıl Deniz, Kuzey Afrika ve Kanarya Adaları gibi bölge ve kıtalarada charter seferler yapmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Erbil, Irak ve Varna Bulgaristan gibi ülke ve şehirleride uçuş rotalarına eklemiş bulunmaktadır.

SunExpress kurulduktan 1 yıl sonra yani 1990′ yılında Antalya’ kentimizden Almanya ve Frankfurt başta olmak üzere’birçok ülke ve kentlere yolcu taşımacılığına ilk charter dediğimiz uçuşlar ile başladı. Lufthansa Havayolları ve Türk Hava Yolları’ nın girişimleri ve ortaklıkları sonucu İki büyük havayolu firması tarafından kuruldu.

SunExpress’ in hissesine sahip olan ve kurucularından olan Lufthansa 1995 yılında kendi hissesini Condor Havayolları’ na satmıştır. Bu firmanın şu andaki firma ismi ise Thomas Cook Havayolları’ dır. Ne İlginçtir’ ki  Lufthansa önceden satmış olduğu hisselerini 2006 yılında tekrar geri satın almıştır.

Havayolu şirketinin yüzde 50’hisesi si Türk Hava Yolları’na diğer yüzde 50’hissesi ise Lufthansa Havayolları’na  aittir. SunExpress Havayolu firmasının ülkemizde kalite belgelerinden bir kısmı ISO 9001 belgesi , ISO 14001 belgesi,  ISO 10002 belgesi ve OHSAS 18001 belgesi’ dir.

Başlıca Avrupa ülkelerinden Almanya dahil diğer birçok Ülkeler ile, Antalya ilimiz arasında oldukça yoğun turistik charter yolcu taşıma seferleri düzenleyen  SunExpress. 2001′ yılına geldiğinde Antalya ilimiz ile Almanyanın  Frankfurt kentine  seferler yapmış. Aynı zamanda Ülkemizin Yurt dışına tarifeli uçuş seferleri  gerçekleştirmiş olan ilk havayolu yolcu taşıma şirketi olmuştur.

SunExpress Frankfurt – Hahn ve Varna Bulgaristan, bu geçtiğimiz yıllarda Batman, Bremen, Enfidha Tunus, Lefkoşa KKTC birde Strazburg desinasyonlarını uçuş rotasına eklemiştir.

SunExpress Havayolları, Seyahat eden müşterilerine hizmet ettiği bu zamanlarda AnadoluJet ile birlikte Türk Hava Yolları için de wet-lease denilen yolcu taşıma işlemlerini yapmaktadır. SunExpress’in birçok birimi, 2012 yılında yapımı biten “SunExpress Plaza” adını verdikleri binada çalışmaktadır.

 

SunExpress Havayollarına Ait Bilgiler

 


Sunexpress Logo - Otobüs Bileti Online
IATA ICAO Çağrı Kodu
XQ -XG SXS – SXD SunExpress
Kuruluş 1989
Faaliyet sonlandırma Halen faal
Hubları Antalya Havalimanı
Odak şehirler Adnan Menderes Havalimanı
Sık uçuş programı SunPoints
Üye longu Turkish Airlines Lounge
Uçak filosu 74
Uçuş noktaları 107
Ortak şirketler Türk Hava Yolları 50% &Lufthansa 50%
Ticari işletme merkezi Antalya, Türkiye
Önemli kişiler Paul Schwaiger
Temmuz 2015’e kadar
Jaan Albrecht
Temmuz 2015’ten itibaren
(Genel Müdür)
Ahmet Fevzi Çalışkan
(Genel Müdür Yardımcısı)

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments