TÜRK HAVA YOLLARI > Otobüs Bileti Online

Türk Hava Yolları - THY Hakkında Bilgi

TÜRK HAVA YOLLARI

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı kısaca THY, Ülkemizin ulusal havayolu şirketi aynı zamandada bayrak taşıyıcı firmasıdır. Merkezi İstanbul’ olan firmanın, uçuş rotası Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika , Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar çok büyük bir bölge ve ülkeyi kapsamaktadır.

20 Mayıs 1933 tarihinde kurulan THY‘ nın ilk adı Havayolları Devlet İşletme İdaresidir.Bu tarihlerdeki ismi ile Devlet Hava Yolları İşletmesi, şimdiki adı ilede Türk Hava Yolları seferlerine ilk olarak toplamda 5 adet uçak ile birlikte başlamıştır. 1933′ lü yıllardaki filosunda bulunan uçaklar arasında 2 Adet King Bird = 5 koltuklu, 2 adet Junkers F-13 =4 koltuklu 1 adet Tupolev ANT-9 =10 koltuklu yolcu taşıma uçakları idi.

Türk Hava Yolları  Yönetim merkezi ilk olarak Ankara’da bulunuyordu. Bu yıllarda sermayesi tam olarak 60 milyon Lira idi. kurucu ortaklar arasında en büyüğü Hazine Müsteşarlığı idi.yönetim kurulu başkanlığını ilk olarak Rıza Çerçel üstlenmiştir.ilk üyeleri arasında’ da Osman Nebioğlu ve Semih Sipahioğlu bulunakta idi. Diğer kurucu ortaklar ise sırası ile

1- Cumhuriyet Matbaacılık ve Gazetecilik T.A.Ş.

2- Sedat Simavi Halefleri, Haldun ve Erol Simavi Kolektif Şirketi

3- Sefa Kılıçoğlu, Yeni Sabah Gazetesi Sahibi

4- Ercüment Karacan, Milliyet Gazetesi Sahibi

5- Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık T.A.Ş

6- Hayat Mecmuası Tifdruk Matbaacılık Sanayi A.Ş.

7- Mithat Perin, İstanbul Ekspres Gazetesi Sahibi

8- Yusuf Ziya Ortaç, Akbaba Yayınevi Sahibi

Türk Hava Yolları (THY) ilk ulusal seferini Atina’ya yapmıştır. Uçak pilotları ise Orhan Ayata ve Adil Gözender’ dir.Uçuşta önce İstanbul’dan aktarma yapılmış sonrasında ise Atina’ya hareket edilmiştir. Atina seferi yapıldıktan sonra, Türk Hava Yolları rotasına önce Lefkoşa sonra Beyrut ve Kahire yi eklenmiştir.

Türk Hava Yolları ‘ nın Ortaklaşa Uçtuğu Havayolu firmaları

Air Astana, Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air Malta, All Nippon Airways, Asiana Airlines, Austrian Airlines, B&H Airlines, Croatia Airlines, EgyptAir Ethiopian Airlines, Etihad Airways Iran Air,  LOT Polish Airlines, Lufthansa, Malaysia Airlines, Pakistan International Airlines, Royal Air, Maroc Singapore Airlines, Spanair, SunExpress, Anadolu Jet, Swiss International Airlines, Syrian Air, TAP Portugal Thai Airways International, United Airlines, US Airways

Türk Hava Yolları A.O.
Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı kısaca THY, Ülkemizin ulusal havayolu şirketi aynı zamandada bayrak taşıyıcı firmasıdır. Merkezi İstanbul' olan firmanın, uçuş rotası Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika , Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar çok büyük bir bölge ve ülkeyi kapsamaktadır.
IATA ICAO Çağrı Kodu
TK THY TURKISH
Kuruluş 20 Mayıs 1933
Hubları Atatürk Havalimanı
Ankara Esenboğa Havalimanı
Sabiha Gökçen Havalimanı
Odak şehirler Adnan Menderes Havalimanı
Sık uçuş programı Miles&Smiles
Havayolu ittifakı Star Alliance
İştiraklar AnadoluJet (%100)
SunExpress (%50)
Uçak filosu 304
Uçuş noktaları 284
Şirket sloganı Dünya Daha Büyük. Keşfet!
Ticari işletme merkezi Atatürk Havalimanı, Yeşilköy, İstanbul, Türkiye
Önemli kişiler M. İlker Aycı
Yönetim Kurulu Başkanı
Doç. Dr. Temel Kotil
Genel Müdür

 


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments