HAS TURİZM

Has Turizm

Has Turizm, Has tur adı altında 1952 li yıllarda ilk olarak Antakya, Ceyhan, Adana, Tarsus ve Mersin hattında otobüs ile yolcu taşımacılık seferlerine başlamıştır.

Has tur 1968 yılında  yurtdışına’ da otobüs ile yolcu taşımacılığı hizmeti vermeye başlamış ve  Lübnan’ile başladığı seferleri  Arabistan’ıda katarak devam etmiştir.

1975 yılında Arabistan’da Has tur olan ticari ünvanını Has Turizm yaparak  uluslararası yolcu taşımacılığınada başlamış oldu. Hac organizasyonunda Türk hacılarının yanısıra Suriye hacılarını da Suudi Arabistan’a taşıyan firma olmuştur. 1979 yılında Saptco’nun kurulması ile birlikte sözü geçen şirket ile ortak çalışmayada başlamış oldu. 1981 yılında da hacı taşımacılığı yapmaya başladı.

Has Turizm 1977 yılında ise, dünyada bir ilki gerçekleştirip Suriye’den, dönemin S.S.B.C ülkelerinden Romanya’arası, İstanbul bağlantılı otobüs seferleri düzenlemeye başladı. Daha sonrasında tekrar Dünya taşımacılık tarihinde bir ilki daha gerçekleştirdi. 1985’te Riyad, Damman, Cidde ve Akabe üzerinden Mısır seferlerine başlamıştır.

Has Turizm 1986 yılından itibaren Türkiye’deki Hac Organizasyon’ larında  yer almaya başlamıştır. Has tur her yıl kendi araçları dışında Türkiye’nin bütün illerinden otobüsler kiralıyordu. Hac için kiralama yaptığı otobüsler ile de kutsal topraklarda sorumluluğu büyük bir görev kabul etmiştir.

Dünyadaki tarihi gelişme ve değişimlerde Sovyetler Birliği’nde ki siyasi gelişmeler olmuştur. Doğu ve Batı Almanya yeniden birleşmiştir. İşte bu sebeple Türk şirketleri bu ülkelerde ihaleler aldığı zaman Türk işçileri herzaman olduğu gibi firma tarafından taşınmıştır.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments