AMASRA OTOBÜS BİLETİ

Amasra Otobüs Bileti

Küçük bir Balıkçı Kasabası hayal edin. Oraya bir Amasra Otobüs Bileti alın. Yarımadaya yerleşmiş 3 bin yıllık tarihi onlarca eser ve asırlar dolusu yaşanmış anı saklasın kalbinde, öyle çok medeniyet görsün ki bir gün bir komutan burayı dünyanın gözüne benzesin. Burası Sarp kayalıkların Engin dağların göğsünde sakladığı altınkent Amasra.

Amasra bağlı bulunduğu Bartın iline Yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bir Balıkçı kasabası. Burası bir yarımada ve bu yarım adaya tarihi Kemere Köprüsü ile bağlı tam Ada’dan oluşuyor. Kasabayı Karadeniz’in algı Algın dalgalarından koruyan dalgakıranla inşa edilen mendirekler dalganın denizden ayrı kalışını isteyenler için bir seyir terası adeta.

Amasra halkı Turizm’den işçiliğine balıkçılıktan tarıma kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. Oldukça Çalışkan Buranın halkı. Gelen misafirler için gerekli her imkanı sağlıyorlar yerel işletmeler hem tarihi dokuyu hissetmenize hem de rahat etmeniz için her şeyi düşünmüş. Dar sokakları var Amasra’nın hangi sokağa gitseniz geçmişten bir yapı karşımıza çıkıyor.

Kaleiçi’nde bulunan ve Bizans döneminde yapılan Şapel bunlardan biri.2002 yılında restore edilerek müzeye çevrilen bu küçük kilise Amasıra tarihinin miraslarındandır. Kilisenin yakınlarında bulunan diğer bir yapı ise Fatih Sultan Mehmet emriyle kiliseden çevrilen tarihi Fatih Camii’dir. Dokuzuncu yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılan kilisede Fatih Sultan Mehmet ilk cuma namazında ilk hutbeyi bizzat kendisi vermiş minbere kılıcıyla çıkarak hutbe okuyan Fatih’ten sonra bu camide gelenek ve sünnet olarak her cuma günü hutbe Kılıç ile verilmiş.

Dünyanın Gözü Amasra

Sakin koyun göbeğinde bulunan ve gözlem amaçlı yapıldığı bilinen Direkli Kaya örme sütunlarla yapılmış. Mavi denizden göğe yükselen taş sütün 7 metre yükseklikte inşa edilmiş. Direkli kayanın yanında bir de havuz bulunuyor. Kraliçe Amastris adıyla anılan havuz ve Dikilitaş geçmiş medeniyetlerin taş ustalarından ne kadar ileri gittiğinin bir kanıtı gibi. Direkli Kaya’nın hemen Ardında bulunan ve yapımı Roma Dönemine uzanan tarihi Kemer’e Köprüsü Ada ile Amasra’yı birbirine bağlıyor. Şimdilerde Boztepe Mahallesi olarak anılan adada yaşayanlar Merkezi ulaşmayı bu köprüden sağlıyor köprünün altından geçen su kentin sırları ile birlikte Karadeniz’in derinliklerine karışıyor. Yüzlerce yıldır yaşadıklarını karşıdan karşıya Taşıyan köprü zaman içinde defalarca restore edilmiş. Kemere Köprüsü’nden adaya geçtiğimizde tarihi Sokaklar’daki tırmanış başlıyordünya hızla değişiyor.

Göğsünde taşıdığı Bereketli Topraklar için insanoğlunun savaşı hiç bitmiyor. Doğa Öfkesini kendi dilince aktarıyor denizler kabarıyor gökyüzü yıldırımlarla cevap veriyor bize. Çok az insan doğa ile barış sağlayabilir. Amasra insanlığında ifliği doğaya olan saygısı öyle büyük ki hırçın Karadeniz bile uysallaşmış. Adeta dalgalarıyla okşuyor kıyıları Burası Fatih in de dediği gibi Cennetten bir köşe. Burası dünyanın gözü. Burası bir zaman Sesamos, bir zaman Amastris ve şimdi Amasra.

Zamanla Çok şey değişti burada. Ağlarını tamir eden eller bazen bir Romalı ya bazen bir Ceneviz’liye ye Aithepsini de aynı daha selamladı aynı Güneş ısıttı aynı dalga salladı teknelerini oldu. Şimdi ise bir Türk onarıyor ağları. Amasra uğramadı her gün daha da yaşlanıyor. Daha da değerli hale geliyor Çeşmi Cihan’ın kıyısı, balığı, denizi, dalgası ve hatta salatası sizi bekliyor. Vakit kaybetmeden oltanızı, sandalyenizi alın ve 3000 yıllık altınkent Amasra için yoldan çıkın. Hemen Amasra Otobüs Bileti satın alın


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments