AMASYA OTOBÜS BİLETİ

Amasya Otobüs Bileti

Bir şehir var, İki dağın arasında kurulmuş, bir şehir var yeşil ırmağın iki tarafına konmuş bir şehir. Amasya Otobüs Bileti ile gidilen bir şehir. Sabah erkenden uyanır, gündüz Yaşar, gece ışıldar. Günaydın şehir, Merhaba gökyüzü. Selam sana nehir ve dağ Selam sana Amasya.

Bir Hayret şehridir, bir minyatür inceliğinde Yeşil ırmağın kenarına dizilmiş evler karşılar sizi. Bu evlere önce Hayret eder sonra hayranlık duyar ve seversiniz. Dağlara oyunumuş kral mezarları, Yalçın ve rüzgarlı Kalesi, yüzleri hayattan yoğrulmuş ve çalışmanın Memnunluğuyla yumuşamış yüzleri, tarihi eserleri ile dünü bugünle kaynaşmış hayreti bulursunuz burada.

Şehrin tam ortasında ülkemizde bir saat kulesi Selamlar önce burada duralım ve ona bakalım ve her şeyden önce Milli Mücadele’nin burada mayalandığını bakalım Mustafa Kemal’in önderliğinde birbirinizle gibi bütün yurda aykırı lan Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” sözü Önünde saygı duyarım. Bu saat kulesi böylesine geçmiş güzel zamanların şahidi olduğu kadar yine sizinle beraber akıp geçecek zamanları gösterir.

Şehzadeler Şehri

Ve şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Köprüler ortak hayatlarla beraber ortak Kader ileride işlerinde taşırlar ve Yeşilırmak her daim zaman üstü bir varlık gibi akar altlarından. Amasya bir Şehzadeler şehridir. Bir Şehzade kadar genç ve zariftir. Bir Şehzade kadar yüzü hep geleceği dönüktür Şehzade şehri olmanın tortu birikimlerini İkinci Beyazıt Külliyesi nin altında oturan insanların yüzlerinden de okuyabilirsiniz. İsterseniz şehrin her köşesinde dağılmış Cami medrese imarethane ve kütüphaneleri dolaşır onların havasını içinize taşırsınız.

Geleneksel sanatları yaşatan atölyeleri gezer, sokak sokak, pencere pencere, taş taş kapı kapı her köşede bu şehri yakından yaşarsınız. Saade Özgün ve sessiz bir şehirdir Amasya. Kendi memnuniyetini yaşamak yetmektedir ona. Yeşilırmak havzasının bereketi şehri bütün çevresiyle donatır. Irmak boyunca uçsuz bucaksız şeftali, elma, kiraz bahçeleri üzüm bağları ve yeni bir tarım türü olan seracılık şehrin ekonomisine ve sosyal hayatına can verir. Bu topraklarda soğanın, mısırın verimi kadar renkleri de göz kamaştırır.

Şifalı suları gelen misafirlere cezbedecek niteliktedir. Bir şifalı suları cennetidir Amasya. Bir şehir dağa yaşlanmış sa bilinki kadim bir şehirdir o. Ve bizim şehrimizdir. Hele bu dağlar Gece ve gündüz birer istiridye kabuğu gibi içinde bir inci taşıyorsa ne demeli! Oturup bir taşına onu seyretmeli.Amasya Tabii güzellikleriyle Sürekli şaşırtır sizin ve sürprizler yapar. İşte bu tabii çevreyi taçlandıran Borabay Gölü. Dünyanın nadir güzellikleri bulunanlardan saymak lazım bu Gölü. Amasya Otobüs Bileti bu güzellikleri görmek için size lazım olan bilet.

Amasya’da müzelerin mutlaka uğramalısınız. Dünyada bir örneği bulunmayan Teşup heykelciliğini görün. Fırtına Tanrısı olarak bilinen bu heykelcik bir tarih armağanı. Tıpkı Meryem Ana kalıntısı gibi. Anadolu’nun heykel yorumu merhametin çizgileriyle incelemiştir sanki. Müze bahçesindeki eserler bu toprakların ölümsüz cazibesini aydınlatan birer belge niteliği taşırlar. Amasya en az 7500 yıllık geçmiş olan kadim bir yerleşim merkezidir. Bu şehrin her köşesinde arkeolojik eserlerde bulabilirsiniz geçmişin izlerini. Bütün kadim Anadolu kültürlerinin yanında Türk tarihi ve şuurunun hayat bulduğu yerdir burası.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments