ANAMUR OTOBÜS BİLETİ

Anamur Otobüs Bileti

Toros Dağları’nın yamacında Akdeniz’in kıyısında Anadolu’nun en güney ucunda bulunan Şirin mi şirin bir ilçedir Anamur. Anamur’a Anamur Otobüs Bileti  satın alarak ulaşabilirsiniz. Mersin Antalya karayolu üzerinde bulunan ilçenin batısında Antalya iline bağlı Gazipaşa, kuzeydoğusunda Gülnar kuzeyinde Karaman iline bağlı Ermenek, doğusunda Bozyazı ilçesi yer almaktadır. İlçeye ulaşım karayoluyla Antalya’dan Mersin’den ve Karaman üzerinden sağlanmaktadır. Uzun bir deniz kıyısına ve Kıbrıs’a en yakın noktada olmasına rağmen deniz ulaşımı yok denecek kadar azdır.

50 bini Aşkın nüfusu olan Anamur’da ilçe ekonomisi tarıma dayalıdır. Açık doğa tarım hacminin hızla küçüldüğü, buna karşılık örtü altı modern tarımın hızla yayıldığı Anamur’da başlıca geçim kaynağı muz ve Çilek’tir. Anamur muzu ulusal piyasada hızla tüketilirken çilekte giderek Avrupa ve Avrasya pazarında kendisini duyurmaktadır.

Doğa Kenti Anamur

Anamur Doğan’ın bütün güzelliklerini buluşma yeridir. Deniz ile Dağ, Orman ile Kumsal hiçbir yerde bu kadar içi çe bu kadar bir arada ve bu kadar güzel değildir. Anamur bir dua kentidir gerçekten Anamur’da Doğa yaşamın bir kenar süsü değil yaşamın ta kendisidir. Adeta bir doğa bahçesi olan Anamur’da bin bir çeşidi ile mavi ve yeşil bir şenliktir. Çiçeklerle süslü zümrüt yeşili Dağları akarsuları ve pırıl pırıl masmavi deniziyle Anamur Cennetten bir köşedir. Hemen bir Anamur Otobüs Bileti satın al hadi bekleme!

Anamur yalnızca bir doğar kenti değil bir tarih kentidir. Aynı zamanda geçmişi antik çağlara kadar uzanır. adına ilk kez İsa’dan önce 400. Yüzyıl’daki kaynaklarda rastlanır. Antik çağdaki adı Anemuryum’dur. Anemuryum rüzgarlı burun anlamına gelir. Anamur sırasıyla Fenikelere, Hititlere, Asurlulara, Büyük İskender’in ölümüyle Selefkuslara daha sonrada Bizans’a mülk olmuştur. İslam orduları Buraya ilk kez yedinci yüzyılda gelmiştir daha sonra dokuzuncu yüzyılda halife Mansur zamanında Abbasiler döneminde İslam topluluklarının buraya yerleşmeye başladıkları görülür. Türklerin gelişi ise 11. ve 12. yüzyıllara rastlar. Anamur’a gelen Oğuz Ailesi oğuzların Üçok boyundandır. Bunlar Gülnar üzerinden gelerek Anamur’a yerleşmişlerdir. Şehir Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından fethedilerek beyliğe bağlanmıştır.

Tarih Kokan Kent

Bugün hala dimdik ayakta olan Mamure Kalesi Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılmıştır. Kale çeşitli devirlerden kalma eserlerin başında gelir. Anamur’un neredeyse simgesi haline gelen Kale Bugün de turistlerin başlıca uğrak yerlerinden birisidir. Anamur’un en önemli tarihi kalıntılarından birisiyle Anemuryum antik kentidir. Helenistik Roma ve Bizans dönemine ait yüzlerce yapıya sahip olan bu kent günümüze kadar gelen eşsiz Metropol ile büyük ilgi çekmektedir yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Anamur’un tarihi açıdan bir zenginliğine Ala Köprü’dür. Ermenek yolu üzerindeki bu tarihi Taşköprü 800 yıldır bütün görkemi ve güzelliğiyle dimdik ayaktadır. Anamur aynı zamanda mağaraları ve yaylaları ile ünlüdür. Anamur’daki Astım Mağarası her gün onlarca insana Şifa ve Umut olmasıdır. Anamur’un bir başka güzelliği de Dragon çayıdır.

Anamur 17 kilometrelik uzun kumsalı tertemiz Denizi orman içi dinlenme tesisleri ve ilginç kollarıyla kendisini ziyarete gelenleri büyülemeye devam ederken öbür yandan kendisini geleceği hazırlamaktadır.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments