ANKARA OTOBÜS BİLETİ

Ankara Otobüs Bileti

Anadolu Yarımadası’nın birbirine bağlayan yolların buluştuğu yerdir Ankara. Bu yolları Ankara Otobüs Bileti ile aşabilirsiniz.Tarih ile tanışıklığı Binlerce yıl öncesine gider Paleolitik dönemden başlayarak İlmek ilmek örülen bu tarih kitabının yıllar geçtikçe nice uygarlıklar eklenir. Hattiler Hititler, Frigler, Lidyalılar, persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar.

Ankara eski bir de Başkent Barındırır sınırları içerisinde. Efsaneler Diyarı Gordion. Sakarya Irmağının suladığı Bereketli Topraklar yaklaşık milattan önce 1000 yıllarında yurt olmuş Friglere. Yerleşimi eski Tunç çağından başlayan doğru diyorsun Frigler’in başkenti olmasından Öte Fruit soruları ve ileri gelenlerinin mezarları olan tümülüsleri Müzesi ve ören yeri ile dünyada eşine az rastlanır bir coğrafya sunar. Bu uygarlık yolculuğunun izlerine Eski Ankara olarak da bilinen Ulus semtine sıkça rastlarsınız. Ankara’nın ilk yerleşim ilk Ulus, milattan önce sekizinci yüzyılda Frigler’in efsanevi Kralı Midas tarafından kurulur. Ankira, Angora ya da Engürü 3000 yıllık uygarlık birikiminde tarihin Ankara’ya verdiği adlar. Ankara başkentliğini binlerce yıllık geçmişinden almıştır aslında. Helenistik dönemde galatların Roma döneminde taşra örgütünün başkenti olması veya Ortaçağda hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri ya da Osmanlı döneminde Büyük Anadolu eyaletinin merkezi olması gibi yani her dönemin başkentidir Ankara.

Tarih Kokan Başkent

Ulus’ta hangi caddeden veya sokaktan geçerseniz geçin geçmişi günümüze taşıyan bir eser ile karşılaşırsınız. Yıldırım Beyazıt Meydanı’na doğru Çankırı Caddesi’nde ilerlerken Ender rastlanan büyüklüğe sahip Roma Hamamı’nın çıkıyorsunuz. Bugün açık hava müzesi olarak hizmet veren hamam milattan sonra üçüncü yüzyılın temizlik anlayışını anlatır. Agustus tapınağı’nın olduğu Tepe’de dinlerin kardeşliği ile konuşursunuz.

Tanrıça Kibele ve tandırın meme andan adanmış firik dönemine ait tapınağın üzerine inişli hale gelen ve Bizans döneminde kira kiliseye çevrilen agustos tapınağının Hacı Bayram Camii ile uyumunu hissedersiniz tüm yüreğinizde. Kaleye doğru ilerlerken karşınıza ilk çıkan Roma Tiyatrosu olur. Bir nefes alıp belki Romalı biriyle bir temsil izlersiniz hayallerinizde. Yolun devamı sizi kendine özgü koleksiyonuyla dünyanın sayılı Müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne götürür.

Daha Bahçe kapısının girişinde kendinizi bir tarih atlasının içinde bulursunuz. İlk insanın ortaya çıkışı ile başlayan bu tarihinde Anadolu uygarlıklarında gizemli bir yolculuk yaparsınız. Müzede sergilenen eserler sahiplerinin ve zevklerini sevdalarını, düşüncelerinin, inançlarını, davranışlarını, kısacası yaşam tarzlarını anlatır binlerce yıl öncesinden.

Yorgun ama keyifli çıktığımız müzeden sonra bir yer ziyaret durağının müziği 5 dakika mesafedeki Ankara Kalesidir. Sarp kayaların üzerine yapılan talebin yıllardır bu topraklar üzerinde yaşamış uygarlıkların sessiz sakinlerine doğal savunma Merkezi olmuştur. Ankara’yı tepeden seyreder kentin sivil mimarisinin eğlence ve dinlenme alanı olarak ayrılmış mekanlarından ve eğlence kültürünün geleneksel izlerini rastlarsınız.

Başkent Ankara

Hem savunma hem de yerleşim amaçlı kullanması nedeniyle Kalede eskiye dair izlerin canlı kaldığını görürsünüz. Bir alışveriş merkezi olan kale ve etrafında geçmişe ait ne varsa size geleneksel zanaatların hala yaşamakta olduğunu hissettirir alıcı olsanızda olmasanızda saatlerce dolaşırsın.

Kaleden aşağı inerken Etnografya Müzesi’nde yakın geçmişimizin resim heykel Müzesi’nde ise geçmişten günümüze Türk resim sanatının seçme eserlerini bir arada görürsünüz. Cumhuriyetimizin ilk mimari eserleri olan bu binalar sergilediği eserlerle yarışır gibi sanki. Bir Cumhuriyet gence olan Ankara’da Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e ait izlere sıkça rastlarsınız. Ulus’ta yer alan zafer anıtı ve etrafındaki figürler Kurtuluş Savaşıni gelecek kuşaklara anlatan birer Sembol olarak çıkar karşımıza.

Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyet müzelerinde Kurtuluş Günlerinin ateşli tartışmalarını Duyar gibi olursunuz. Ulus olma bilincinin temelleri Bu binalarda atılmış genç Türkiye’nin geleceğini belirleyen birçok karar Bu binalarda alınmıştır. Tarih 1919 Aralık ayının 27’si saat Öğlenden sonra 15 Mustafa Kemal ve Arkadaşları Bir ulusun yeniden uyandırmak yeni bir devlet kurmak küllerinden yeniden doğan bu Devleti çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için Ankara’dalar.

Kent modern Türkiye’nin temellerini atmak için en uygun adres olarak seçilmiştir Kurtuluş Savaşı ve arkasından gelen Zafer. Ankara 13 Ekim 1923’te sonsuza kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir artık.

Kentin ortasında yükselen Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir Ulu Önder’in naaşı ile birlikte o dönemin tarihine Işık tutacak pek çok hatırayı ve eseri bünyesinde barındırmaktadır. Bir geçit şehri olan Ankara, ailenin getirdiği Ticaret ahlakı ve esnaf dayanışması da eklenince tarih boyunca ticaretin Merkezi olur. Osmanlı döneminden kalan ve Bedesten ve Hanlar bunun kanıtı olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Mahmut Paşa bedesteni, Kurşunluhan, Çengelhan Pirinç Han Suluhan ve daha niceleri. Öte yandan Yolları fuar ve Kültür Merkezi olarak düzenlenen parkları, metrosu, meydanlarını süsleyen heykelleri ve mimarisiyle kendi kimliğini bulmuş bir kenttir Ankara.

Ankara

Ankara’ya ulaşmak için Hava Yolları seçerseniz Esenboğa Havalimanı dünya standartlarında bir hizmet sunar tercihinize. Karar veya beni yoldan kullanırsanız hem keyifli bir yolculuk yapar hem de Anadolu’nun Tekstil coğrafyasını seyredersiniz. www.otobüsbiletionline.com web adresimizden Ankara Uçak Bİletini ve ucuz Ankara Otobüs Bileti alma imkanları bulabilirsiniz. Dağları, göllerin, ırmakları, kedisi, keçisi, tavşanı, Dünyada sadece Gölbaşı ilçesinde yetişen sevgi çiçeği ile eşsiz bir yayla güzelidir Ankara. Bir yıl boyunca düzenlenen ulusal ve uluslararası toplantılar Bir ülkenin geleceğini ilgilendiren kongreler farklılıkları buluşturan fuarlar ve milyonları coşturan konserler.

Geçmişinden aldığı güçle geleceğe koşan Ankara, Anadolu bozkırında güç yarışında insanoğlunun tabiatın yendiği bütün varlığıyla ispatlayan bir kenttir aynı zamanda. Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi Merkezi dünyaca ünlü müzelerin, üniversiteleri, birbirinden renkli eğlence mekanları, alışveriş merkezleri, modern sinema, tiyatro, Opera ve konser salonları, sanat galerileri, kongre merkezleri, buz pateni pistleri, olimpik yüzme havuzları, kayak tesisleri, tüm yıl boyunca Şifa dağıtan kaplıcaları, konaklama Tesisleri, yöresel ve dünya mutfağından yemeklerin hazırlandığı restoranları ile modern bir başkenttir. Ankara Otobüs Bileti sizi başkente götürür.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments