ARAÇ OTOBÜS BİLETİ

Araç Otobüs Bileti

Perihistorik Çağlar’dan sonra bölgenin bilinen en eski yerleşim insanları Gas’lardır. Gas’lar zamanında Araç Otobüs Bileti yoktu tabiki. Tarihi Hititler ile başlar Frigya, Lidya krallıkları ile Pers hakimiyeti ile yerel krallıklar olarak devam eder. Pontus ve Bizans hakimiyeti ile devam eden egemenlik Anadolu’nun Türkleşmesi ne kadar sürer. Bölge savaşçı yapısı ve iyi at yetiştiriciliği ile tanınır.

Paphlagonia adı verilen Kastamonu, Sinop, Çankırı, Bolu ve Karabük illerini kapsayan bölge 1105 yılında Danışmentliler zamanında Türk hakimiyetine girmiştir. Bölgede beylikler hakim olmuş. Önemli Beyliklerinden olan Candaroğulları Beyliği 1460 senesinde Osmanlı yönetimine geçmiştir. Beylikler döneminde Kastamonu Merkezi bir İlim ve Kültür Merkezi olma özelliğiyle kazanan Araç ilçesinde Demirli köyü İsmail Bey Camii, Tatlıca Köyü Camii ve antik döneme işaret eden kaya mezarlıkları, tarihi özellikleri ile önem taşımaktadır.

Kastamonu Müzesi’nde sergilenen görkemli Lahit ve Gökçesu köyünden alınan gezmesin diye ayağı kırılıp Kastamonu’da müzeye teslim edilen Hitit Aslan’ı ve Hanözü köyünde bulunan Anadolu Piramidi olarak da adlandırılan 2 adet olarak var olduğunu bildiğimiz tümülüsler, Kesüt Köyü’nde Çökele mevkiinde bulunan ören yerleri Katarta’da bulunan Konaklar incelenmeyen ve turizm açısından ve güven tarihi değerlerini ortaya çıkması için incelemeyi bekleyen tarihi kalıntılar olarak bilinmektedir.

Anadolu’nun en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Araç’ın tarihi kaynaklarda adı ilk defa milattan önce 1132 yılında ” Timanidis” olarak geçmekte ve bu duruma göre yaklaşık 3000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip olmaktadır. Karadeniz ile iç bölgeler arasında ticari ve beşeri Bağları Kur’an kervanların istediğim önemli bir yol bulunmaktadır. Bu güzergahın önemli bir durak ve Uğrak yeri olması Araç ilçesine bu ismin verilmesine neden olmuştur.

Arfaç ilçesi Turizmi

Araç ilçesinde görülen turizm çeşitleri Yayla gezileri, av ve Spor turizmleri yer almaktadır. İlçe merkezinin ve Boyalı Bucağına bağlı Yaylalar zamanımızda halen doğallığını, güzelliğini korumaktadır. U yaylalara gitmek için Araç Otobüs Bileti alın.Birçok ağaç çeşidinin ve geniş düzlükleri ve doğal yaşamın bulunduğu eşsiz güzellikleriyle keşfetmeye değer yerlerimizdendir.

Yaz mevsiminin gelmesiyle, çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi ile bölgedeki Yaylalar değişik şenliklerle tanıtılmaktadır. Bu şenliklerde gelenek ve görenekler Yayla atmosferiyle insanlara yaşatılmaktadır ve genç kuşaklara aktarılmaktadır.

Son yıllarda ön plana çıkan değişik bir Turizm çeşidi de av turizmidir. Araç bölgesinde bulunan geniş düzlükler ve ormanlık alanların oluşturduğu bölgelerde av meraklıları için bulunmaz bir mekan oluşmaktadır. Araç ilçesi ormanlarının bugün Yurtiçi ve yurtdışı birçok av turizmi ne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede yaban domuzu ve tavşan avı tercih edilir.

Tüm dünyada organizasyonlar turnuvalar ve yarışmalarla ile gündeme gelen spor turizmi nin küçük bir örneği de Araç ilçesinde bulunmaktadır. Futbol ve değişik spor dallarına ve çeşitli Spor kulüplerine doğal konaklama yerleri ve kampları için tercih edilen ilçeler arasındadır


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments