ARAKLI OTOBÜS BİLETİ

Araklı Otobüs Bileti

Araklı Trabzon’un doğusunda olur bir yerleşim merkezi bugünkü ilçe merkezinin batısında bulunan Konakönü mevkiidir. Araklı Otobüs Bileti alarak bu ilçeye gelebilirsiniz. Araklı adı Buzluca ve Kalecik yakınlarında yer alan iki kale arasında bulunması nedeniyle Ara Kale’den aldığı varsayılmaktadır. Araklı, 372 kilometrelik bir alana sahip olup, Ahu Dağı silsilesi ile Küçükdeve Dağı silsilesinin kıyıya kısmen dik olarak inmesinin belli oranda iç kısımlara kadar uzanmasını sağlamıştır.

Arazi yapısının çok engebeli ve dağlık olması tarımı olan ilgiyi azaltmıştır tarım sınırı kıyıdan yaklaşık 600 kilometreye kadar çıkmaktadır. Ülkede yoğun olarak fındık, mısır ve çay üretimi yapılmaktadır. Bunun yanında önemli olmayan miktarlarda baklagil de yetiştirilmektedir. İlçede hala geleneksel ahır hayvancılığı devam etmektedir, etinden, sütünden ve dersinden gereği gibi yararlanma beklentisi ve becerisi oluşmamıştır.

Doğu Karadenizdeki diğer yerlerde olduğu gibi araçlarının da tarih öncesi arkeoloji çalışması aydınlatılmış değildir. Ancak bin yıllar boyunca doğu-batı ticaretinin en canlı güzergahı olan İpek Yolunun Karadenize ulaştığı topraklar üzerinde kurulmuş olması ticarette yerinin yanında askeriye ve jeostratejik döneme sahip olması ilçedeki yerleşimin Trabzon’dan çok sonra olmadığını düşündürmektedir.

Araklı’nın 70 kilometre güneyinde bulunan çam ağaçlarıyla kaplı Pazarcık, Turizm bakanlığınca turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Pazarcık’a giriişte Pazarcık Mağarası bulunmaktadır. Yeşilyurt Beldesi Yılanbaşlı Yaylası’nda her yıl 25 Ağustosta da şenlikleri yapılmaktadır. Yeşilyurt’ta Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma Şehitlik bulunmaktadır.

Araklı ilçesi hakkındaki bilgileri www.otobüsbiletionline.com sitesinden bakabilir ve bu bölgeye ait otobüs biletlerini web sitemizden güvenli ve kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments