ARHAVİ OTOBÜS BİLETİ

Arhavi Otobüs Bileti

Karnın zirveler deniz seviyesine doğru yerini ormanlık alanları bırakıyor. Bu ormanlar ve denizin arasındaki en güzel yerlerden birine de Artvin’in Arhavi ilçesi kurulmuş. Bu vadide kurulan ilçeye Arhavi Otobüs Bileti ile seyahat edebilirsiniz. Kuzeyinde Deniz, Güneyinde Orman, batısında Fındıklı, Ardeşen ve Pazar bulunurken, kuzey doğusundan üç ülkenin de topraklarını görebilirsiniz. Türkiye’nin Hopa ilçesi, Gürcistan’ın Batum şehri, ve Rusya’nın en yüksek zirvesi Elbruz. Rusya’nın en yüksek zirvesi, Ağrı Dağı’ndan bile 500 metre daha yüksek olunca ihtişamıyla Karadeniz’in güney kıyılarından bile görünüyor.

Arhavi ilçesinden denize dökülen Orçi çayının Vadisi kenarından dağlara doğru ormanların içinden ve derenin kenarından giden yolu takip ettiğinizde sizi muhteşem bir göz seyrine götürüyor. Orçi deresi’nin kenarındaki yolu Dağlara Doğru takip ettiğinizde sizi öyle bir noktaya getiriyor ki bu nokta iki vadinin birleştiği bir nokta. Bir tarafta Kamilet Vadisi, bir tarafta da Orçi Deresi’nin devamı olan Orçi Vadisi.

Bu iki vadini sularının birleşmiş olduğu bu noktada sizleri bekleyen diğer bir güzellik ise eskiden yapılmış tarihi 2 tane Taş Kemer köprü bulunmaktadır. Taş Kemer Köprüler yan yana duruyor ve gerçekten çok estetik bir görüntü vermektedirler. Bu bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de gerçekten ilgisini çekmektedirler. Bu Köprüler üzerinden araç geçilmediği için bu köprülerin yan taraflarına araçların geçirebileceği Köprüler inşa edilmiş. Ama bu köprüden Arhavi Otobüs Bileti ile seyahat ettiğiniz otobüs geçmiyor.

Mençuna Şelalesi

Tarihi bu iki taş köprüyü geriye bırakıp dağlara doğru yolculuğumuza devam ettiğinizde sizleri muhteşem güzelliği ile karşılayan tam bir doğa harikası kelimelerle anlatılamayan bir güzellik olan Mençuna Şelalesi karşılamaktadır. Mençuna Şelalesi bu bölgenin gerçekten çok ihtişamlı ve görkemli bir Şelalesi. Vadinin içinden Dere kenarından ormanın derinliklerine doğru ilerleyip Mençuna şelalesine doğru gelirken yolun bir kısmını yaya olarak yaklaşık bir kilometrelik tatlı bir yamaç tırmanarak patika bir yoldan devam edip şelaleye ulaşıyorsunuz. İşte size Muhteşem bir Şelale manzarası.

Kamilet Vadisi

Mençuna Şelalesini de gbırakıp ilerlemeye devam ettiğinizde Kamilet Vadisi’ne ulaşıyoruz. Kamilet Vadisinin Doğu Karadenizdeki bu coğrafyada ayrı bir önemi ayrı bir değeri bulunmaktadır. Bir taraftan bakılınca Doğu Karadeniz’de belki onlarca hatta yüzlerce çok ihtişamlı çok güzel vadiler bulunmaktadır. Fırtına Vadisi ve Senoz Vadisi gibi ama Kamilet Vadisi farkı şu; Diğer valilerin hepsinde Vadi tabanına olsun veya biraz yukarısından Vadi’nin yamaçlarından Yollar geçmiş, evler kurumuş, çay bahçeleri açılmış, zirai olarak çay tarlaları oluşturulmuş, bir şekilde İnsanın müdahalesinin olduğu vadiler olmuştur. Kamilet Vadisinin farklı olmasının en önemli özelliği ise hiçbir şekilde insan elinin değmediği bir vadi olmasıdır. Karadeniz Bölgesi’nde böyle valilerin sayısı yok denecek kadar azdır. Olanlar ise kısmen daha küçük. Ama kamilet Vadisi ise 20 kilo metre uzunluğunda ve yaklaşık 300 metre yükseklikten başlıyor ve neredeyse 2500-3000 metrelere kadar uzanıyor ve hatta buzul coğrafyasına kadar uzanıyor.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments