ARTVİN OTOBÜS BİLETİ

Artvin Otobüs Bileti

Doğu Karadeniz’in en doğusunda doğanın eşsiz bir çocuğu o. Dağlarında Bayır Dağında turkuazdan koyusuna yeşilin her tonu onda. Artvin Otobüs Bileti onda. Karadeniz’den göllerine mavilikleri gökyüzü ile yarışır. Vadilerinde eşsiz manzaralar. Yaylalarında binbir çiçek, dallarında rüzgarın sesi, Karadeniz’de, Çoruhta, şelalelerde suyun çağıltısı. Göllerinde dinginlik. Renkli mi renkli giysiler içinde gülen çehreler. Kimi zaman tulumla hüzünlenen, kimi zaman davul zurnayla neşelenen bir Atmaca gibi şerit insanların yurdudur burası. Işte orası Cennetten bir köşe Artvin.

Karadeniz Sahilleri boyunca uzanan bir kıyı, kıyıdan başlayarak kademe kademe yükselerek ormanlarla kaplı Dağlar. Kimi zaman tuzlu kimi zamanın sesli kimi zaman Berrak bir hava Artvin,tabiatın çocuğu. Tabiatın olduğu kadar tarihinde çocuğu Artvin. Buluntular onun çok eski çağlardan beri önemli bir Merkez olduğunu gösteriyor. Tarih boyunca çeşitli medeniyetler hakim olduğu bölgeye. Sarp tepelerindeki kaleler onun şahidi.Adını tarih kitaplarına Livane olarak yazdıran ve içinde bir de kilise bulunan Kale şehrin tam ortasında zamana inat dimdik ayakta.

Halk arasında Ada Kale olarak bilinen Gevhernink, inşa edildiği onuncu yüzyıldan beri doğal Kale özelliğini koruyor. Tüm vadiye hakim konumundaki Kesperot Kalesi, buraları feth etmenin ne kadar zor olduğunu haykırıyor ziyaretçilerine. Değişik dinlere ait kalıntılar ve mabetler bu yöredeki geçmişe de işaret ediyor. Ardanuç’taki Rabat, Şavşat Tibeti, Yusuf elindeki Barhal, kilise ve manastırları ile, Adakaledeki İskenderpaşa Camii bu tarih zenginliğini yansıtan yapılar olarak yükseliyor Artvin’de. 1551 tarihli İskender Paşa Camii’nin içi zamana tanıklık eden belgelerle dolu. Doğaya ahşap minaresiyle dikkat çeken yapının kitabelerde ki yazılardan inşaat süreci ile birlikte ustalarının adımlarını da öğreniyoruz.

Artvin Mimarisi

Geleneksel Artvin sivil mimarisi ise genellikle ahşaptan. Bazı yerlerde taş ve ahşap karışık inşa edilmiş. Pek az yerde mimarinin tabiat ile bu kadar iç içe bu kadar uyumludur. Artvin evleri ahşap işçiliğinin göz alıcı örnekleri olarak karşımızdadır. Evi tamamlayan Serenderler de kendine has özellikleri yansıtır.

Osmanlı döneminde de özellikle Kafkasya için bir geçit vazifesi gören Artvin önemini günümüzde de koruyor. Sarp Sınır Kapısı Türkiye’nin en işlek ve en önemli kapılarından biri. Bu kapıdan ülkemizin Kafkaslar ve Orta Asya bağlantısı sağlanıyor. Artvin bir bütün olarak Deniz, Dere, göl, orman, Vadi daha Tabii oluşumların ekolojik zenginliği ile bir doğa cenneti. Renkli folklorik yapısıyla da bir kültür kentidir.

Efeler, Gorgit tabiatı koruma alanı esas olmak üzere,Camili vani Maçahel yöresi Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Biyosfer rezerv alanı olarak belirlenmiştir. Bu bölge Türkiye’deki en önemli Biyosfer rezervleri olarak değerlendiriliyor. Havza içerisinde el değmemiş iki ayrı tabiatı koruma alanının bulunması da Camili ye farklı bir değer katıyor. Değere değer katın Artvin’i Artvin Otobüs Bileti ile keşfedin.

Doğal Şelaleler

Maçahel’in gizli kalmış güzelliklerinden biri de orman içindeki şelale. 85 metreden olanca hızıyla aşağı dökülen suyun çıkardığı ses Ladin yaprakları arasında eriyip gidiyor. Arhavi’deki Mencümen Şelalesi de suyun benzer bir atlayışını sahne oluyor. Bu kez 100 metreden aşağı dökülüyor sular. Bölgede büyüklü küçüklü onlarca şelale suyun gösterisini sahneliyor durmadan.

Artvin’de gerek sahilde yer alan Hopa ve Arhavi gerekse daha iç kesimlerdeki Murgul, Şavşat, Borçka, Ardanuç ve Yusuf eli gibi ilçeleriyle binbir renk ve ton içerisinde tabiatın mucizevi denilebilecek bir zenginliğini sergiliyor. Bu zenginlik hemen şehir merkezinden başlayarak bütün ili kaplıyor. İl merkezi zaten Yalçın bir tepeye kurulmuş döne döne çıkılan yollarıyla zirvelerin yükseliyor, bulutlara komşu olarak yaşıyor Artvinliler. Bütün bu gzellikleri sizde yakından yaşayabilirsiniz. Artvin Otobüs Bileti sizi Artvin’e getirir.

Doğa Harikası Artvin

Artvin, Derin vadilerin bin bir sıra açılan kapılar gibi birbiri ardınca sıralandığı bir tesadüf gibi karşımıza çıkıveren esrarengiz bir coğrafya. Mesela Ardanuç’taki Cehennem kanyonu bir tesadüf sonucu bulunmuş. Derinliği 200 metreyi uzunluğu ise 5 kilometreyi bulan bu kamyon sihirli bir elin dokunduğu sır gibi karşılıyor insanı. Gizemli, ürpertici ve heyecan verici.
İl merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Hatila Vadisi de görülmeye değer yerlerden biri. Burası gerek ilginç jeolojik ve Jeomorfolojik yapısı ile gerekse Özgün bitki toplulukları ile ülkemizde Nadir rastlanan bir özelliği taşıyor. Artvin demek bir yerde yaylalar demek. Sadece il merkezi değil ilçe merkezleri de ünlü yaylalara sahip Bu Yayla ve alanlardan bazısı Milli Park ilan edilmiş. Bu yaylalar kuşların göç Yolları üzerinde bulunması, endemik bitki çeşitliliği ve uygun Trekking parkurları ile Artvin’de görebilecek yerler arasında. Hiç vakit kaybetmeden kendinizie bir Artvin Otobüs Bileti alınve buraya gelin.

Kafkasör de her yıl Haziran ayının son haftasında düzenlenen ve üç gün süren şenlikler ve boğa güreşleri yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kafkasör Boğa Güreşleri kendi kuralları içinde bir güç gösterisi olarak şenlik ortamında heyecanla Takip ediliyor. Karakucak güreşleri de en az boğa güreşleri kadar ilgi çekiyor.

Kafkasör gibiyim Artvin’in hemen her yaylasında Yaz ayları boyunca şenlikler düzenleniyor. Bu şenliklerde biridek arhavi’de yapılıyor. Arhavi, denize kıyısı köpüklü dereleri, evleri ve yaylalarıyla Artvin’in Cennet köşelerinden biri.
Buradaki festivalin sanki bir mahşeri andırıyor. Ilçe halkıyla birlikte Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından bu şenliğe koşut gelenler el ele Horona dururlar tulum sesi coşkuyu arttırdıkça arttırıyor.

Çobanlarda şanslı bu topraklarda. Onlarca çiçekle ve çayırlar lakaplı alanlarda satıyorlar hayvanlarını. Bu yüzden bu yörenin hayvanlarının etinden yapılan kebapların lezzeti, kaymak ve tere yağından yapılan kuymağın tadı damaklarda iz bırakıyor. Hamur işleri yanında sebzelerden ve kır otlarından yapılan nefis yemekler süsler sofraları. Yöreye has lezzetler ekolojik tarımın ürünü. Özellikle Kafkas arılardan ve Binbir çiçekten üretilen Yayla balları Hem ağız tadı hem şifa kaynağıdır adeta. En iyi Karakovan bağları da Artvin’in yüksek yaylalarında üretiliyor.

Karagöller

Artvin coğrafyasının en büyük sürprizi Karagöller dir. Dilde üç tane önemli Karagöl bulunuyor. Şavşat Borkça ve Barhal kara gölleri. Bunların en ünlüsü Şavşat Karagöl’ü. Heryıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Şavşat ilçesindeki Sahara Milli Parkı içerisinde bulunan Şavşat Karagöl, ağaçların sıkışıp ormanla gökyüzünün renklerinin birbirine karıştığı bir coğrafyanın ortasında birden beliriveren ıssız bir göl. Gülün yüzeyin taşların düşen gölgesi ile suda oynayan bir rüya atmosferi oluşturuyor. Sarı beyaz nilüferler bu atmosferi tamamlıyor. Büyüleyen bir manzara bu. Yöre kamp ve karavan truzimini tercih edenler, yaban hayatı gözlemlemek isteyenler için bulunmaz fırsatlar sunuyor. Yaklaşık 1580 metre yükseklikteki gölün çevresinde birçok küçük patika, Doğa Tutkunları tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Karataş zirvesi’nin altında bulunan gölden çıkan sular barhal Deresi adını alarak 70 kilometrelik Uzunca bir serüvenin ardından Çoruh nehrine karışıyor. Çoruh Nehri, dünyanın en hızlı akan ve en derin nehirlerinden biri bölgeye hayat veren bu Nehir aynı zamanda Doğa sporlarının adrenalin tutkunlarının da gözdesi. Nehrin Yusufeli sınırları içerisinde seyreden 100 kilometrelik kısmı rafting ve kano gibi su sporları için uygun ve en zorlu parkurları meydana getiriyor. Her yıl binlerce kişi dünyanın çok farklı bölgelerinden girip rafting adı verilen bu heyecan dalgasıyla buluşuyor. Su sporları dağ ve doğa sporları Trekking rafting yanında Tekstil Flora ve parolasıyla özellikle yaban hayatı gözlemlemek isteyenlerin dünyada bir işine daha rakı yapmayacakları imkanlar sunuyor bu coğrafya. Her geçen gün genişleyen konaklama imkanları ile Doğu Karadeniz’de alternatif Turizm’in Parlayan Yıldızı Artvin.

Ulaşım

Artvin’e ulaşmak çok kolay. Havadan karadan ve denizden gelebilirsiniz. Artvin Otobüs Bileti , Artvin uçak bileti almak istediğiniz zaman internet ortamından www.otobusbiletionline.com sitemizden güvenli bir şekilde biletleri satın alabilirsiniz.

Arhavi ve Hopa ilçeleriyle denize kıyısı olan Artvin’de, Karadeniz keyfi bir başkadır. İsteyen balık avlamaya çıkar tekneyle, isteyen olta atar Karadeniz’e. Yörenin en önemli geçim kaynaklarından çay bahçeleri de ayrı bir güzellik katıyor Karadeniz’e. Bazen dalgalı, bazen fırtınalı Karadeniz. Bazı akşamlar seyrine doyum olmaz gün batarken. Artvin, gezilesi görülesi bir doğa cenneti, sağlığın, huzurun, saadet’in yurdu. Gelin görün bu coğrafyayı Gözünüz gönlünüz açılsın.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments