AŞKALE OTOBÜS BİLETİ

Aşkale Otobüs Bileti

Dadaşlar Diyarı Erzurum’un en önemli ilçesi Aşkale. Dadaşlar diyarını ziyaret edip onlarla sohbet etmek için Aşkale Otobüs Bileti ile Aşkaleye seyahat edebilirsiniz.Eski tarihlerde değişik medeniyetlere Uğrak yeri olan ilçe ilk yerleşim yeri olarak Karasu kıyısındaki eski bir Kalenin kalıntı höyüğünün etrafı ile Kaban Dağı’nın doğusu olmuştur. Ilçenin ismi eski zamandan beri değişik halleri uğrayıp günümüze gelmiştir. Locus Basara, Şöğayn, Aşhane, Açhane, Kale gibi isimleri olmuş ve günümüzde Aşkale olarak devam etmektedir.

İlçe milattan önce 1700 yıllarında Hititler tarafından kurulmuş. İlk kurulduğundan günümüze kadar 35 sefer el değiştirmiş.Milattan sonra 395 yıllarında Roma İmparatorluğu’nun yönetiminde olan ilçe, Hint- Avrup İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı birçok milletin ilgisini çekmiştir. Milattan sonra 650 senesinde Bizans yönetimine geçen ilçe 1383 yılında Timur işgal etmiş,1473 Otlukbeli Savaşı’ndan sonra Osmanlı yönetimine katılan ilçe,1916’da Ruslar işgal etmiş, 3 Mart 1918 değilse Rus işgalinden temizlenmiştir.

Ilçenin, kuzeyinde İspir,güneyinde Çat, doğusunda Ilıca ve batısında Bayburt ve Tercan bulunmaktadır. Volkanik dağlar sahip olan ilçede Dumanlı, Güllü, mer-şen, Gollo ve Kop dağları bulunmaktadır. Karayolu üzerinden Erzurum’dan Aşk kaleye doğru giderken başkale’ye 11 kilometre civarındaki muhit de yolun sol tarafında ağzını açmış bir insan şeklinr benzer bir Tepe bulunmaktadır.

Kışları yağışlı uzun soğuk ve Karlı, yazları ise kısa sıcak ve kurak geçmektedir. Yaz kış her mevsim  dadaşlar diyarını Aşkale Otobüs Bileti ile Aşkaleye seyahat edebilirsiniz. www.otobüsbiletionline.com web sitemizden bölge hakkındaki bilgileri ve ulaşım biletlerini, seyahat sirmalarıhakkındaki bilgileri ve daha bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.Web sityemizden  yapacağınız alışverişlerde.3D güvenlik sistemi kullandığımızdan güvenlik sorunu yaşamazsınız.

İlenin başlıca geçim kaynağı ise hayvancılık, tarım ve sanayidir. Bölgeye
Önemli katkılar sunan fabrikaları Aşkale Çimento Sanayi, ABS alçı fabrikası ve krom fabrikasıdır. Bölgede bulunan diğer bir önemli kaynak ise Kuzgun Barajıdır. Barajın, tarım alanlarına büyük etkisi bulunmaktadır. Bölgede modern kümeslerin artışı da bölge hayvancılık yapanlara büyük umut kaynağı olmuştur ve bölge ekonomisine farklılık kazandırmıştır.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments