AVANOS OTOBÜS BİLETİ

Avanos Otobüs Bileti

Doğa hiçbir zaman kendini bir yabancının gözlerine böylesine olağanüstü bir şekilde sergilemiştir.Elin yabancısı ta nerekerden kalkıp geliyor bu güzellikleri görmek için. Siz hala ne bekliyorsunuz tarihi kültür ve mirasınıza sahip çıkma adına hemen Avanos Otobüs Bileti alıp gelin bu diyarlara.

Doğu ülkelerinde incelemeler yapmak üzere Fransa kralı 14 üncü bu Luiz tarafından gönderilen Paul Lukas, 1705 yılının Ağustos ayında, Ankara’dan Kayseri’ye giderken Avanos ve Ürgüp çevresine geldiğinde hayretler içerisinde kalır. Bölgenin adeta bir masal ülkesini andıran jeolojik yapısı özellikle içinde insanların yaşadığı ilginç Kaya mekanları, kiliseleri ve içilerinin renkli dünyası onu şaşkına çevirir.Lucas, memleketine döndükten sonra gezi notlarının iki ciltlik bir seyahatnamesini 1712 de Paris’te yayınlar.

Kızılırmak’ın karşısındaki eski Yapı kalıntılarına gördüğünde inanılmaz bir şaşkınlığa düştü. Bunlar çok sayıda hiç görülmemiş Piramitlerdi. Hepsinin içinde güzel bir kapısı, yukarı çıkmak için güzel bir merdiveni ve tüm odalarının aydınlanmasını sağlamak için büyük pencereleri vardı. Tek bir kaya kütlesinin içine üst üste oyulmuş birçok daireden oluşuyorlar. Bunların sayısı iki ya da üç yüz değil 2000’den fazla idi. İlk önce bu piramitlerin eski kişilere ait konutlar olabileceğini düşündüm. Gördüğü bu şekiller bana keşişlerin başlıklarını anımsattı.Fakat daha sonra, başka değişik şekillerin olduğunu farkettim.

Bir Başka Göz

Ürgüp ve Göreme nin daha gerçekçi tanıtımıysa, bölgeye Lukas’tan yaklaşık 130 yıl sonra gelen Fransız Seyyah Chars Tekcier’e aittir.Fransa hükümeti tarafından Anadolu’da araştırmalar yapmakla görevlendirilen bu ünlü Mimar 1833 ve 1837 yıllarındaki seyahatleri sırasında Kapadokya bölgesini de ayrıntılı bir şekilde ele alır. Daha sonra Anadolu’daki gezi ve incelemelerinin sonuçlarını altı ciltlik anıtsal eserinde, “Doğa hiçbir zaman kendini bir yabancının gözlerine böylesine olağanüstü bir şekilde sergilemiştir. Dünyanın hiçbir bölgesinde böylesine sürekli ve daha düşsel bir tabii olay var olduğunu duymadım” şeklinde yorumlar.

İngiliz Seyyah Aeisfort volkanik vadinin gerçek dış görünümünü şöyle aktarır. “Nehir boyunca uzanan bir vadiden geçtikten sonra kendimizi bir anda sonsuz bir karmaşa halinde çeviren koni ve sütün biçiminde kayalardan oluşan bir ormanda buldum. Çok eski ve büyük bir kentin harabelerini geziyor gibiydik. Bazı konular üst üste büyük şekilsiz Kaya parçaları taşıyordu”.

Tarihten Mektup

Avanos hakkında en ilginç bilgileri rahiplerin bıraktığı yazılarda buluyoruz. Bunlardan milattan sonra 234-394 yılları arasında yaşayan Nissa’lı Gregoir arkadaşı Adelpolsa yazdığı mektupta Venesa çok gelişmiş yaşam seviyesi yüksek bir şehirdir. Nissalı Gregoir’in bize bıraktığı bu mektup Avanos’un antik çağdaki durumunu anlatan tek dökümandır. Nissalı Gregoir şöyle diyor: “Avanos’un güzelliğini anlatmak için kelimeler bulmak zor. Gidip görmek lazım. Ömrümde çok yerler gördüm. Çok şeyler duydum ve güzelliğini duyduğum her yere gittim ve gördüm. Ama Avanos’u gördükten sonra bunların hepsi Avanos’un yanında bir hiç kalır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle sanatsal yaratılmış bir doğa görebilmek mümkün değildir. Koyun395 yılında Roma’nın ikiye alınmasıyla bölge Doğu Roma’nın yani Bizans’ın etkisinde kalmıştırlarını otlatan çobanların ayaklarının yanından kırmızıya bürünmüş akıp giden Kızılırmak görülmeye değer. Kızılırmak’ın öteki yakasında da yemyeşil meyve ağaçları olan üstü bollukta üzüm bahçeleri Avanos’ta bir cennet güzelliği vermektedir”. İşte böyle güzel Avanos. Keşfetmek için sizi bekliyor. Hemen Avanos Otobüs Bileti satın alıp buraya gelin.

Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir yere sahip olan Tarsus’lu San Paul’un Ankara gezisi sırasında milattan sonra 53 yılında Kapadokya’dan geçmesi bölgede hıristiyanlığın başlangıç tarihi olarak kabul edilir. Putperest Roma zulmü karşısında Avanos’un Çavuşin ve çevresi Hristiyanların sığındığı yerlerden biri olmuştur. Çavuşin Köyü ve çevresinde de daha çok Roma erken Hristiyanlık eserleri bulunmuştur. Milattan sonra 330 yılında büyük Konstantin hıristiyanlara özgürlük verdiği zaman bölge tamamen Hristiyanlığın önemli merkezlerinden biriydi. Dördüncü Yüzyıl sonlarında ise ilk manastırlar kurulmuş ve Manastır hayatı başlamıştır.

Türk Egemenliği

395 yılında Roma’nın ikiye ayrılmasıyla bölge Doğu Roma’nın yani Bizans’ın himayesinde kalmıştır. İmparator üçüncü Leon’un 726 yılında sarayın ana girişi üzerindeki İsa resmini kaldırılması ile İkon kavgası başlamıştır. Bu dönemde din çatışmaları nedeniyle Çavuşin ve çevresi sığınmaya elverişli olduğu için yoğun bir yerleşim alanı olmuştur ve ardından bölgede kilise ve manastırlar artmıştır. Onuncu ve onbirinci yüzyılda dinsel Merkez görünümünde olan Göreme ve Çavuşin 1571 Malazgirt savaşından sonra Türklerin egemenliği altına girmiş onikinci yüzyıldan itibaren de Hıristiyanlık Merkezi olma önemini kaybetmeye başlamıştır.

Çavuşin, Avanos’a 5 kilo metre Göreme’ye iki buçuk kilometre uzaklıkta ve Avanos-Göreme-Nevşehir yolunun sağında yer alır. Eski Çavuşin 60 metre yüksekliğinde bir kaya kütlesi içinde yer alır. İlk evler hemen hemen en üst kenarına kadar tamamen delik deşik edilmiş bu Kayanın üzerinde yapılmıştır. 1960 yılında bu Kaya’nın erezyon ile yıkılmasından dolayı Eski Çavuşin Köyü ovada yeniden inşa edilmiştir.

Eski çavuş yeni gezerken yörenin en eski Kilisesi olan vaftizci Yahya Kilisesini, kaya mezarlıkları, tarihi kaya oyma evleri, hemen arka planda Peribacaları ile Kaya’dan oyma güvercinlikleri diğer planda Göreme ve Uçhisar vadilerini ve güneşin batışını seyredebilirsiniz. Bütün Bu güzellikleri keşfetmek ve tarihir yolculula çıkmak için önce bir Avanos Otobüs Bileti almanız gerekmektedir. Biletinizi www.otobusbiletionline.com web sitesinden zahmetsiz bir şekilde alabilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments