AYBASTI OTOBÜS BİLETİ

Aybastı Otobüs Bileti

Aybastı, 1957 yılında kurulan bir ilçedir. 10 Mahallesi, 8 köyü,3 Beldesi ve 4o bini aşkın nüfusuyla Ordu ilinin üçüncü büyük ilçesidir. Aybastıyı keşfetmek işteyen gezgincilere Aybastı Otobüs Bileti almayı ve buraya gelmeyi tavsiye ediyorum. Sahile 52 kilometre, Reşadiye 50 kilometre,Niksar 65 kilometre, Gölköy ilçesine 37 kilometre, Kordon ilçesine 30 kilometre, en yakın komşu ilçesi Kabataş’a 10 kilometre mesafede olan merkezi kurumunda bir ilçedir.

Aybastı ilçesinin geleceği iki şeyde öngörülmektedir. Birincisi dışarıdan eğitim gücü almak. İkincisi ise Aybastı deyince Perşembe Yaylası, Perşembe Yaylası deyince ise muhteşem doğal güzellikleri ve Menderesler akla gelmektedir.

Yeşilin her tonunun görüldüğü Aybastı doğa harikası bir ilçedir. Aybastı ya adımınızı attığınız andan itibaren sıcakkanlı misafirperver insanlar sizi karşılar. Evinizde sıkıldınız mı? Haydi çıkın çoluk çocuğunuz ile Kabaktepe ye yemyeşil ağaçların sapsarı orman güllerinin içinde halı gibi serilmiş Çimenlerin üzerinde bir piknik yapın.

Yapım tarihi 100 yıl öncesine dayanan bir su değirmeni bulunur Aybastı’da. Tapucunun değirmeni adıyla alınır, yıllara ve teknolojiye inat hala sapasağlam. Bir asrı aşkın zamandır hala görevini sürdürüyor yorulmadan. Öğüttüğü undan yapılan ekmeğin tadına doyum olmuyor.

Aybastı, zengin doğal unsurları ile öne çıkar. Bunların en ünlüsü kuşkusuz ilçe merkezine 17 kilometre batıda olan Perşembe Yaylasıdır. Bu yaylanın en önemli unsuru ise platoyu bir oya gibi süsleyen mendereslerdir. Yaylanın çok değişik köşelerinde yüzyılların Yayla geleneklerini yaşatan otantik obalarımız gerçekten dünü yaşamak isteyenler için son derece ilginç mekanlardır. Karga Tepesi üzerine çıkanlar yaylanın uçsuz bucaksızlığı karşısında adeta büyülenirler.

Çeşit çeşit kuşların ayrı bir renk kattığı Perşembe Yaylası her yıl Temmuz ayında düzenlenen oldukça görkemli şenliklerle binlerce insanı kendisine çeker.

Çiseli Şelalesi Mendereslerin birleşerek oluşturduğu Çiseli Şelalesi, Aybastı Perşembe Yaylası’nda bulunmaktadır. Zaten perşembe yaylasına çıkıp da bu doğa harikası şelaleyi görmeyen yok gibidir.

Aybastı Perşembe Yaylası’nda bulunan tarihi mezarlıklar ve burada bulunan Emir Kümbet Türbesi 900 yıllık geçmişiyle önemli bir tarihi mekanlardan biridir. Doğayı ve tarihi yaşamak isteyenlere önerimiz Aybastı Otobüs Bileti alıp Aybastı’yı ziyarete gelin. Aybastı  ilçesi hakkındaki bilgileri www.otobusbiletionline.com web sitemizde bulabilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments