AYDIN OTOBÜS BİLETİ

Aydın Otobüs Bileti

Türkiye’nin nüfus kalabalıklığı açılsın 20. şehridir Aydın. 2015 nüfus sayımlarına göre toplamda 1 milyon 50 3506 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın ilinin Tarım Turizm açısından gelişmiştir. Sizde Aydın Otobüs Bileti satın alarak bu turist kafilesine katılabilirsiniz.Ege kıyısı sahillerinde dilin ve Kuşadası Türkiye’nin 2 önemli turizm merkezi burada yer almaktadır. Plaka kodu 09 dur. Türkiye’de ilk demiryolu bu şehirde inşa edilmiştir. Bölge tarihi geçmişi itibariyle çok sayıda tarihi eser barındırmaktadır.

Eski çağlarda bu bölgeye Tralleis ve Güzelhisar isimleri verilmiştir on dördüncü asırda Anadolu beylikleri zamanında kurulmuş olan Aydınoğulları Beyliği zamanında bu bölgenin ismi Aydın olarak değiştirilmiştir. Evliya Çelebi bu diyarları dolaşırken Aydın yöresi hakkında ” dağlarından yağ, ovalarından bal Akar” demiştir. Herodot ise Aydın yöresi hakkında ” bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer” diye bu sözlerini kaleme almıştır.

Geçmiş zamanlarda değişik uygarlıklar barındıran Aydın, antik çağda Afrodisyas, Millet, Didyma, Priene, Magnesia gibi öne çıkan kentleri bulunmaktadır.Şimdiki dönemde Aydın, Charles kenti ile birlikte milattan önce 2500 yılında Hititler döneminde bir işmiş sekizinci asırda Lygia zamanında en parlak dönemini yaşamış. Selçuklu hükümdarlığının egemenliği ile birlikte bölgede Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleri ile bu bölge donatılmış. Aydınoğulları döneminde bölge Aydın güzelhisar ismiyle Anılır olmuş daha sonraki zamanlarda Aydın adını almış. Daha Sonraları ise Kurtuluş Savaşı’nın ardından 1923 senesinde Aydın müstakil vilayet yapılmıştır.

Aydın

Coğrafi bakımından Akdeniz iklimine sahip olan Aydın, iklim şartları ve topografik yapı itibariyle çevresinde iki ayrı bitki topluluğu meydana gelmiştir. Maki ve orman örtüsüne sahip olan bölge 395 bin 494 hektarlık sulama alanları mevcuttur. Deniz seviyesinden yüksekliği 64 metredir . Bölgede en yağışlı mevsim olarak kış mevsimidir. Yaz mevsiminde ise yağış yok denecek kadar azdırv. Kışın bölgede kar yağışı ise ender görülmektedir. Meyve bahçeleri ve zeytinlikler en geniş alanı kaplamaktadır. Aydın’da yetiştirilen zeytin, incir, kestane üretimi Türkiye’de birinci sırayı almaktadır.Pamuk üretiminin değilse
Türkiye’de üçüncü sırada bulunmaktadır. Aydın ili baraj bakımından da oldukça zengindir altı baraja sahip olan ilde Kemer Barajı, Çine Topçam, yaylakavak barajı, İkizdere Barajı, Çine Adnan Menderes Barajı ve Karacasu Barajı bulunmaktadır.

Aydın’da tarımdan sonra ikinci büyük gelir kaynağı Turizm’dir. Bölgede 8 adet Müze ile 21 adet önemli ören yeri mevcuttur. Aydın Müzesi, Yörük Efe Ali Etnografya Müzesi, Afrodisias Müzesi, Karacasu Etnografya Müzesi, Milet Müzesi, Çine Kuvayi Milliye Müzesi Çine arıcılık Müzesi ve Nazilli Etnografya müzeleri bulunmaktadır. Önemli ören yerleri ise Afrodisyas, Alabanda,  Alinda,  Apollon Tapınağı, Gerga, Magnesia, Harpasa, Nastaura, Milet, Nysa,Priene ve Tralleis yerleridir. Genel kültür bilgilerinizi geliştirip tarihte yolculuk için kendinize hemen bir Aydın Otobüs Bileti satın alıp Aydın’a gelin. Biletinizi online olarak www.otobusbiletionline.com web sitemizden satın alabilirsiniz.

Bölgeye gelen yerli yabancı turistler için yaklaşık 680 konaklama merkezi ve bu konaklama merkezlerinde 78 000 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Bölgenin turistik alanları olan Kuşadası’nda 54 000, Didim’de 40 000 civarında yazlık bulunmaktadır. Bölgede Dilek Yarımadası Milli Parkı Kuşadası ve Didim plajları önemli sahillerdir.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments