AYDINCIK OTOBÜS BİLETİ

Aydıncık Otobüs Bileti

Aydıncık Mersin İl merkezinin 170 kilometre batısında Akdeniz kıyıları boyunca uzanan Toroslar’ındenize yakın yamaçlarına kurulmuş bir ilçe. Sizi bu bölgeye ulaştıracak olan bilet ise Aydıncık Otobüs Bileti . Eski dönemlerdeki adı kelenderis olan Aydıncık, hiçbir üçbin önce Fenikililer tarafından bir liman ve Ticaret kenti olarak kurulmuştur. Kelenderis adı zaman içinde değişerek Kaledriya, Kelendiri, Gelendir, Girindir ve Gilindiri olmuştur. Gilindiri adı 1965 yılında Aydıncık olarak değiştirilmiştir.

Kıyı kesimlerinde yumuşak, kuzeye yaylalarına çıkıldıkça sertleşen bir iklime sahiptir. Ekonomisi Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılıktır. Aydıncıktaki Kültür Varlıkları arasında Dörtayak anıt mezarı, yarım ada üzerinde Kelenderis Kalesi, kilise, tiyatro, Hanyıkı ve eski dönem mezarlıkları sayabiliriz. Doğal varlıkları isteyen İncekum Doğa alanı ile Gilindire Mağarası Iğdır.

Aynalıgöl mağarası da denilen Gilindire Mağarası Aydıncık ilçesinin yedi buçuk kilometre güneydoğusunda Sancak Burunu ile Kurtini Deresi arasında yer almaktadır. Giriş ağzı denize bakan mağaraya denizden ve karadan ulaşılabiliyor. Gilindire Mağarası çok değil bundan 8 -10 sene önce bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilmiş. Aydıncığın denize dik inen Kayalık yamaçlarında keçilerinin peşinde dolaşan bir çoban yakıcı deniz güneşinden saklanacak bir gölge ararken bir kirpi farkeder. Kirpi çalılıkların arasında geçip kayalıkların arasında gözden kaybolur. Kirpinin nereye kaybolduğunu merak eden çoban onu izler ve bir insanın ancak geçebileceği kaya deliğinden geçerek mağara ağzına adımını atar. Aynı zamanda Aydıncık Bölgesi’nin çok önemli bir doğal mirasını keşfetmiştir.

Aynalıgöl Mağarası veya diğer adı ile Gilindire Mağarası, Mağara meraklıları için çok esrarengiz ve değişik güzelliklere sahip. Mağaranın oluşturmuş olduğu o güzelim sarkıtlar, dikitler ve mağara içinde bulunan muhteşem göl manzarası sizleri gekliyor. Aydıncık ilçesine ulaşmak için www.otobusbiletionline.com web sitemizden Aydıncık Otobüs Bileti alıp Aydıncık ilçesinin doğal güzelliklerini, tarihi yerlerini ve mağaralarını gezme imkanı bulun. Web sitemizden Aydıncık ilçesi hakkında bilgileri ve bölgeye yapılan ulaşım bilgilerini ve biletlerini bulabilirsiniz. Web sitemizin kullanmış olduğu 3D güvenlik sistemi  güvenle alışveriş yapabilir ve pratik ulaşım sistemiylede biletlerinizi birkaç tıklamayla rahatça zahmetsiz bir şekilde alabilirsiniz. Sizlere şimdiden iyi keşifler ve huzur dolu günler diliyorum.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments