AYVACIK OTOBÜS BİLETİ

Ayvacık Otobüs Bileti

Yaradanın sanki yeryüzüne saklamış olduğu yeryüzünde yaratılmış bir cennet olan Ayvacık ilçesine hiç vakit kaybetmeden bir Ayvacık Otobüs Bileti  satın alın ve hemen gelin.

Ayvacık ilçesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2017 yılında Turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan edilmesinden sonra özellikle yerli turistler tarafından Cazibe merkezi haline gelmiştir. Bu nedenle ilçede son yıllarda eğitim, Kültür Turizm, su sporları ve değişik alanlarda yapılan yatırımlar ve aktivitelerle tanıtım faaliyetleri ile Ayancık bir Doğa Turizm merkezi haline gelmeye çalışmaktadır.

Samsun’un güneydoğusunda bulunan Ayvacık, Yeşil Irmak üzerine kurulmuş Suat Uğurlu Barajı gölüyle iki kısma ayrılmış. Yüzölçümü 522 kilometrekare olan ilçe Samsun İl merkezine 62 havaalanına 35 kilometre uzaklıktadır. İnsan elinin değdiği tekalan Hasan Uğurlu yeraltı Santrali ve Suat Uğurlu hidroelektrik santrali ilçenin en önemli yapılarındandır.

Son yıllarda Turizm potansiyeli bakımından dikkatleri üzerine çeken ilçe, Türkiye’de suni Göller içerisinde adaya sahip tek bölge. Bölgenin asıl Turizm oda Suat Uğurlu baraj gölü, muhteşem dağ ve orman manzarası arasında yer alan ve görülmeye değer güzellikteki Kirazlı kazası.

Ilçenin zengin coğrafi çeşitliliği, Yaren Doğan meraklıları ve Gezginleri için mükemmel bir kişi sayısı konumundadır. Özellikle kendinizle başbaşa kalmak istediğiniz zamanlarda iç sesinize kulak verebileceğiniz sükuneti bulunan bu ülke bir başka gülümseyen güneşinden ciğerlerimizi dolduran havasına engin bir temizlik sunuyor konuklarına.

Ayvacık herşeyden öteye samimi insanı ve sıcak bir güleryüzle karşılıyor konuklarını.Yol kenarında herhangi bir yerde durup bir süre sessizliği dinlediğinizde Aslında her değmemiş bir duaya ne kadar yakın olduğunuzun farkına varabilirsiniz.

Saklı Cennet

Saklı cennet Ayvalık markasının markalaşmasında etkili olan özellikle spor alanında dünya ve olimpiyat şampiyonu olmuş Mustafa Dağıstanlı nın Ayvacık’lı oluşu ve iş dünyasından ulusal ölçekte önemli başarılar elde etmiş Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Galip Öztürk’ün Ayvacık’lı olması ve Ayvacık ilçesinde yapmış oldukları sosyal eğitim kültürel ve turizm alanında yardım ve yatırımlarda saklı cennet Ayvacık markasının markalaşmasında önemli unsurlar olmuşlardır.

Yol boyunca durup manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda nokta bulunmaktadır. Hatta göl manzarasına karşı oturup çayınızı yudumlayın bileceğiniz Dilerseniz mis gibi ikimizin balığını diyebileceğiniz tesisler de mevcut. Bence siz bir  Ayvacık Otobüs Bileti alın ve keşfe çıkın.

Yeşil ırmağın ikiye ayırdığı ilçe merkezinde karşı mahallelerin birleşmesini sağlayan Çelik yapıya sahip jüri özel ödülü alan modern Eynel Köprüsü dikkat çekiyor. Köprü aynı zamanda Türkiye’de göl üzerindeki ilk köprü olma özelliğini de taşımaktadır. Ayvacık bakir doğası ve misafir perver halkıyla kendimizi deşarj edebileceğiniz bir yer.

Göl kenarına taburenizi koyup, Oltanızı suya atıp güzel atmosfer eşliğinde yayın balığı avlıyarak günlük stresinden uzaklaşıp bu eşsiz doğanın tadına varabilirsiniz. Balık tutmanın yanısıra Trekking, off road, bisiklet, yamaç paraşütü gibi aktiviteleri içinde oldukça müsait olan ilçede sevdikleriniz ile beraber unutulmaz anılar biriktirebilirsin.

İlçenin Eyüp Sultan Mahallesi’nde bulunan Kadın Kültür ve doğal yaşam merkezi, ilkini gezmeye gelenler için muhteşem dua eşliğinde oturup çay içip, sohbet etme imkanı sunuyor. Konaklama için ise ilçe merkezine 9 Kilometre mesafede bulunan Legend Otel muhteşem doğası ile misafirlerine konaklama hizmeti sunmaktadır.

Doğanın Sesi

Ayvacık şelalelerinde adından sıkça bahsettiriyor. Çağlayan, Yeşilpınar, Kikilim Şelaleleri muhteşem bir doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor. 50 metreden dökülen Yeşilpınar Şelalesi, Yeşilpınar Köyü’nde yer almaktadır. Şelaleye bir rehber eşliğinde dere yatağından yarım saatlik bir tırmanış gerçekleştirerek ulaşılabiliyor.

Ayvacı yanında güçlü kadın modelleri tarih boyunca adından söz ettirmiş. Kızlar Kalesi bunun en önemli şehitlerinden. Çamlıkale Mahallesinde bulunan kızlar Kalesi kalıntıları ve hikayesi ilçe tarihinde kadınların ne kadar önemli bir rol oynadığının göstergesidir. Bundan yaklaşık 2000 yıl öncesine dair eski bir hikayenin başrolünde Zahle ile Zahide adında iki kız kardeş bulunuyor. Kalede yaşayan bu iki kız kardeşin sahibi oldukları koyunlar ve çobanların eşkiyaların elinden kurtarılışını konu edinen hikaye mutlu son ile bitiyor.

Yöre insanı Tarım, Hayvancılık ve inşaat sektöründen geçimini sağlamaktadır. Fındık, buğday, Mısır yetiştirilerek ticareti yapılmaktadır. Az da olsa balıkçılıkla da geçimini sağlayan halk da mevcuttur. Ayvacık’ta el sanatları da önemli bir yere sahip. Yöreye özgü elde dokunma cecim kilimi varlığını devam ettirmektedir. Ceci kızlara çeyiz olarak verilir ve yere sermek için kullanılır.

Ayvacık demek Yayla demektir aynı zamanda. Doğanın tüm güzelliğini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz yeşilin her tonuyla Hemdem olduğunuz Yaylalarda temiz havayı iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Yörenin kendine özgü kabaceviz adında mahalli oyunu vardır.Düğünlerde ise yağlı pehlivan güreşleri düzenlenmektedir. Bu güreşleri ise düğün sahibi kendisi organize etmektedir.

Ilçede geleneksel yemek olarak Keşkek, Haluj, yufka kızartması, mısır ekmeği, pancar çorbası, Kırçan, kaldırık yemeği ve turşusu, fasulye turşusu ve Mantar konservesi meşhurdur.
Baktıkça insana huzur veren, ırmağın sesiyle doğal konserler sunan, şelaleleri, her tonuyla ayrı bir huzur sunan yeşilliği ile Ayvacık siz konuklarını beklemektedir.

Yapmanız gereken www.otobusbiletionline.com web sitemizden Ayvacık Otobüs Bileti satın alarak ilçemize gelmenizdir.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments