AYVALIK OTOBÜS BİLETİ

Ayvalık Otobüs Bileti

Ayvalık Batı Anadolu’nun Ege Bölgesi sınırları içerisindedir bölgenin Kuzey batısına denk gelen Ayvalık küçük bir kıyı ilçesidir. Ayvalık Otobüs Bileti sizi ayvalığa getirir. Değişik külütrlerin Ege’de Kardeşlik Türküsü söylediği, geçmişi ve bugünü beraber yaşadığı şirinmi şirin ilçesi Ayvalık.

Ayvalık göz alabildiğine uzanan kumsallar, güneşi pırıl pırıl denizi, denizli ile bütünleşmiş yeşili, tepeleri, koyları, ovaları ve kendisine has örgüsü ile bir boya doğa harikası Ayvalık’ta tatiliniz süresince. Sizlere unutulmaz bir tatil yaşatmak için ev sahipliği yapmaktadır.

Içecek kadar temiz denize sahip, sahili el değmemiş Ayvalığın eşsiz güzelliğiyle doğanın binbir renge büründüğübu şirin ilçe de şehir gürültüsü,Trafik, kalabalık ve kirli havadan uzaklaşıp biraz olsun arınmak mümkündür.

Karaya dönüyorsunuz daracık dar sokaklar’ın eski evliliği ve güzel insanlarıyla güzeller güzeli küçük bir ilçe, sıcak bir hoşgeldin ile güler yüzle karşılanmaz özlemidir çoğumuzun hele de kapımızı çalan yolunu beklediğimiz sevdiğiniz biri ise. Geçmişin zarif kazası ve vazgeçilmezdir özelliğini taşıyan tarihi taş evleri gül kurusu rengi ile Ayvalık’ta her sokakta renk renk işlemeleri görebilirsiniz. Göz kamaştıran nefis el sanatları ile süslenmiş balkon ayaklarındaki motifler saatlerce izlemeye doyamayacağınız güzelliktedir. Eski taş evlerin Osmanlı döneminde seçim şekillenmiş dokusu, dar ve kıvrımlı sokakları, cumbolu evleri ve Konakları Ayvalığı diğer kentlerden ayıran onu farklı kılan en temel özelliğidir.

Ayvalık’ta tatil, deniz’in kıyısında başlayıp kıyısında biten bir zaman olmamalıdır. Sokaklar bile güzel gezilmeli, atılan her adımın tadına her solukta iyiden iyiye varılmalı. Bu evlerin hemen hepsi eskinin o ince zevkini günümüze taşıyan örneklerle dolu. Evlerin kapılarına, kapıların topraklarına bir bir bakılması gerektiğini söylüyoruz. Bu aynı zamanda tatilinize değişik bir anlam katacaktır.

Ayvalık

Göz kamaştıran resim sanatının en usta örneği Çınarlı Camii, detaya önem verenler, belgesel çalışanlar, fotoğraf severler veya farklı bir gözlem yapmak isteyen turistler, kitap severler, koleksiyon yapacak kadar zengin bir çeşitliliğinin Çınarlı Camii’nde bulabilirler.Tavan işlemeleri ve kabartma sanatı örnekleri tek kelimeyle büyüleyici. Nefis elmalarla süslenmiş sütün başlıklarıyla en güzel sanat eserlerinden biridir Çınarlı Camii.

Ayvalık’ta bulunan bir diğer tarihi eser Ayazma Kilisesi bu tarihi kilise içerisinde bulunan kutsal sudan dolayı Ayazma Kilisesi olarak adlandırılmıştır. Kilisenin sarımsak taşından sütün başlıklarını ve alnındaki kabartma işlemlerini izlemek mümkün.Ayvalık merkezde gezebileceğiniz diğer önemli eserlerden biri de Hayrettin Paşa Camii ve diğer adıyla Kata Panora Kilisesi ve bir diğeri ise Ayvalık’taki Taksiyarhis Kilisesi. Bizans mimarisi dediğinde yapılmış olan eserlerimizden bir diğeri ise saatli Camii tarihi adıyla Airosianis. Tüm bu güzellikleri ve tarihi değerleri yaşamak için kendinize bir Ayvalık Otobüs Bileti satın alın.

Adalar kenti Ayvalığın yerleşim yeri olan tek Adası Cunda Alibey’dir ilçe merkezine uzaklığı 8 kilometre deniz yolu ile ise 3 mildir. Otobüs ve dolmuş motorlar ile gidilebilirsiniz. Çok sayıda kilise ve Manastırı barındıran adanın etrafı çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir.

Cunda adasının sahibinde yürürken kaçınılmaz bir şekilde eski taş kahvenin önünden geçersiniz. Ayvalığı tanımayan taş işçiliğinin yanısıra yüksek tavanlı minaresinin en hoş örneklerinden birisidir.

Cunda merkezde mutlaka gezmenizi tavsiye edebileceğiniz diğer bir tarihi yapı ise dünyaca bilinen taksiye eski kilisesidir. 1873 yılında yapılan Metropol Kilisesi Bizans stilindedir. Balık derisi üzerine işlenmiş Yunus Peygamber’in, Azrail, Cebrail meleklerinin ve İncili yazan 4 Aziz’in portrelerinin ikonları 130 yıl öncesinden geliyor. Duvar Freskleri Bugün bile bütün dünyanın hayranlığını çekmektedir.

Aşıklar tepesinde ki diğer tarihi yapılarımız Ayosiyanis ve panoya Kilisesi. Çevresi doğal plaj olan adını sahil şeridi üzerinde taze balık ve deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir çok irili ufaklı lokanta bulunmaktadır. Akşamdan denize bırakılan ağlar Sabahın erken saatlerinde toplanıyor. Sahil restoranlarında canlı canlı gelen balıklar arasında papalina adanın özel balığıdır.

İnce Kumluk Plajı ve temiz denizi ile sakin yerleri sevenlerin tercih ettiği yerlerdendir. İnce Kumluk plajı çevresinde kır kahvesi, yiyecek içecek satan yerler var. Günübirlik geziler için yol boyunca piknik yerleri mevcuttur. Saka kuşu seslerini her zaman Bülbül seslerini ise sabahın erken saatlerinde dinleyebilirsiniz.

Turizm Mekanı

Yelkenciler Ayvalığın masmavi denizinde dalgalarla dans dans ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ege Denizinin derinliklerinde Ayvalık kıyılarının birkaç mil açığında gözlerden uzak bir cennet var. Yalnızca su altı tutkunlarının kucak açan bu gizli Cennet binbir renkli Su Altı canlılarının çeşit çeşit balıkların ile göz alıyor. Dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayan güzellikteki kırmızı yelpazeler mercanlarını Ayvalık’ta görmeniz mümkündür. Balıkadamlar buraya yaptıkları dalışlarda sarı, turuncu, pembe renklerden oluşan mercan ve süngerlerin rengine doyamıyorlar.

Yüzyıllar öncesinin piskoterapi Merkezi Tımarhane Adası, günümüzde yeşil doğası ve tertemiz sahibi ile turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Adada bulunan bölge hakim taş manastırdan Ayvalık, Cunda Adası, tavuk Adası ve Çamlık koylarının manzaralarını seyredebilirsiniz. Ege bölgesi’nin getirebilir Adaları’nın adalarına sahip Ayvalık’ta Mavi Tur olarak adlandırılan tekne turları sabah 11:00’de başlayan ve akşam 18:00′ e kadar süren ada turları Çay servislerin, öğle yemeği, meyve servisi, canlı müzikten oluşmaktadır. Yerleşim olmayan pek çok kadının da ziyaret edildiği turlarda iki üç bölgede yüzme molaları verilmektedir. Aynı tekneler gece serinliğinde deniz sefasını akşam 19:oo, gece yarısı 00:00 – 01:00 arasında Mehtap turları düzenleyerek dolu dolu Ayvalık yaşatıyor turistlere. Ayvalık Midilli Adası’na çok yakındır özel feribot tarla yolcu taşımacılığı düzenli olarak her gün yapılmaktadır ayvalıktan midilliye Her gün sabah 08:00, akşamüstü 18:00 saatlerinde iki kez yolcu taşınmaktadır. Midilli’den Ayvalık’a giriş saatleri tur organizasyonu yapan firmalar tarafından belirlenir. Ayvalık Otobüs Bileti siz yolcuları Ayvalığa getirmektedir.

Ayvalık tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra çarşısı ile de turistlerin ilgisini çekmektedir. El emeği göz nuru eserler gelen ziyaretçileri için özenle hazırlanır. Tarihi dokusuyla Ayvalık çarşısı pasajları hediyelik eşya dükkanları, birbirinden güzel rengarenk kuyumcuların vericilerin gözlerinizi kamaştıracak. Ayvalık yalnızca dinlenecek bir yer değil. Tatile mutlaka eğlencede katılır. Ayvalık’ta gün ikiye bölünür. Gündüzün masmavi denizine gidilir, gece ise herkes kendine göre bir yer bulabilir.

Muhteşem güzelliği ile tavuk Adası, Ayışığı Manastırı, güvercin Adası, Türkiye’nin ilk Boğaz Köprüsü ve Ayvalık sahili hepsi burada.

Zeytin Diyarı

Zeytin Ayvalık kültürünün önemli bir parçasıdır. Zeytin ağacı aradı en uygun iklimsel koşulları burda bulmuş ve zeytinyağını insanlığa sunmuştur. Dünya zeytinyağı literatüründe bu bölge düşük asitli, kendine has güzel kokulu yağın üretildiği en önemli merkezlerden biri kabul edilmiştir. Birbirinden lezzetli zeytin ve zeytinyağı ürünlerinin tüm çeşitlerini denemenizi tavsiye ederiz.

Değişik kültürlerin Ege’de kardeşlik türküleri söylediği geçmişle bugünü birlikte yaşadığı mutluluklar ilçesi ayvalığın Cumhuriyet Meydanı’na gezebilirsiniz. Ayvalık belediye binası üzerindeki motifler saatlerce izlemeye doyamayacağınız güzelliktedir.

Batan güneş mavi suları ilginç bir çuval gibi kullanır mevsimine ve Bulunduğunuz yere göre her gün yeni bir tablo seyredebilirsiniz. Kiralacağınız tekneyle koyları, adacıkları, dantel gibi oyulmuş kayaları görebilirsiniz. Sarıyı, kahverengiyi,Kızıl’ın her tonunun bir arada bulunduğu renk cümbüşünü yaşayabilir, ağaçlar arasından sızan Işık yüzmeye lerinin büyüsüne katılmak için Ayvalık’ta güneşin batışını mutlaka görmelisiniz. Uçuşan suların serinliği, uçuşan kuşların sesinden başka hiçbir şey yok bütün bunları yaşamak için yapmanız gereken tek şey Ayvalık Otobüs Bileti satın alıp Ayvalık’a gelmektir.Ayvalık’ta ortalama yıllık sıcaklıkları söyledik nisan-mayıs aylarında 20 ile 24 derece arasında, Haziran ayı arasında 22 ile 30 derece arasında, Temmuz ayında 27 ile 33 derece arasında, Ağustos ayında25 ile 34 derece arasında, eylül ekim aylarında ise 20 ile 24 derece arasındadır.

Ulaşım

Ayvalığın Efes-Bergama- Truva Transit yolu üzerinde bulunuşu nedeniyle ulaşım kolaydır. her saat otobüs geçer cburdan.İsterseniz kendi aracınızla ister tarifeli otobüslerle gelin izleyeceğiniz Yolları bilmekte yarar var. İstanbul-Tekirdağ -Çanakkale -Ayvalık 489 kilometre, Yenikapı- Bandırma hızlı feribot 2 saat, Bandırma- Ayvalık 277 kilometre üç buçuk saat, Yenikapı- Yalova deniz otobüsü 1 saat, Yalova- Ayvalık 340 kilometre 5 saat, İstanbul- İzmit -Bursa- Ayvalık 520 kilometre, Ankara -Eskişehir- Bursa -Ayvalık 655 kilometre, Ankara-afyon izmir-ayvalık 738 kilometre, Balıkesir- Ayvalık 127 kilometre, İzmir -Ayvalık 135 kilometre, İzmir- Adnan Menderes Havaalanı -Ayvalık 163 kilometre, Bergama Ayvalık 45 kilometre, Efes Ayvalık 235 kilometre, Behramkale -Ayvalık altıyoldan 85 kilometre, Truva- Ayvalık 154 kilometre, Bostancı Havaalanı – Ayvalık 44 kilometre bütün bu güzergahların ve Ulaşım araçlarının biletlerini Ayvalık Otobüs Bileti , Ayvalık uçak bileti, Ayvalık İdo bileti, Ayvalık feribot bileti ve bu yerler hakkındaki bütün bilgileri www.otobusbiletionline.com web sitemizden bulabilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments