AZDAVAY OTOBÜS BİLETİ

 

Azdavay Otobüs Bileti

Türkiye Karadeniz Bölgesi’nde Kastamonu ilimize bağlı olan ilçemizdir Azdavay. Bu şirin ilçeyi keşfetmek için Azdavay Otobüs Bileti satın alıp gelebilirsiniz. yüzölçümü 770 kilometrekare alana sahip olan ilçe deniz seviyesinden yüksekliği ise 800 metre civarındadır. Nüfus bakımından şehirde yaşayan kişi sayısı 2761, kendisine bağlı köylerde ise 4124 kişiyle toplamda 6885 kişilik bir nüfusa sahiptir. Tabii ki bu nüfus sayımı 2015 verilerine göre söylenmektedir.

Azdavay’a hiç gelmeyenlere şunu hatırlatmakta fayda var yörenin her köşesi gezilip görülmeye değerdir. Panaromik dağlar, yemyeşil ovalar, kanyonlar, şelaleler biraz gezin ve buranın gizlenen bir cennet olduğunu bir yer oldoğunu fark edeceksiniz.

Azdavaya geldiğiniz zaman dikkatinizi çekecek bir başka olayda yörede yaşayan kadınların kendi gelenek ve göreneklerini hala yaşatmak adına geleneksel kıyafetlerinin normal yaşantılarında giydiklerini farkedeceksiniz.Bu giymiş oldukları kıyafetlerin ilçede yaşayan bazı kadınlar tarafından dokunup işlendiği ve elbise haline getirildiğini görmekteyiz. Bu sayede hem gelir elde etmek Hem de kendi gelenek ve göreneklerini devam ettirmek amacındadırlar.

Azdavay ilçesinde bir Sanayi Bölgesi bulunmadığından dolayı bölge çok göç almaktadır. Ilçede çok gelişmiş olmamak kaydıyla tarım ve hayvancılık yapılmaktadır son yıllarda seracılık alanında gelişme göstermektedir.Göç sebebiyle ilçe nüfusunun fazla olmasından dolayı ilçeye bağlı bazı köylerinde nüfusu azaldığından dolayı köy okulları kapatılmış durumdadır. Bu köylerde Pastayı da bulunan öğrenciler taşıma sistemi ile civar köylere veya Merkezi taşımaktadırlar.

Küre Dağları milli Parkı’nın ilçede bulunması sebebiyle eşsiz ve çok güzel bir Doğa manzarasına sahiptir. Bunun yanında ahşaptan ve ahşap kütüklerden Yapılmış kütük evlerinin oluşturduğu otantik köyler görülmeye değerdir. Başlıca gezilmesi önerilen yerler arasında Çatak Kanyonu, Horma Kanyonu, Çal kanyonu, Medil Mağarası, Asar kayası, Anıt ağaç, Akçasu mesiresi, Suğla Yaylası, Azdavay Sakarya Şelalesi, Mercimekli Kalesi, Kız Kayası, Tabaklı Kayası, Aşar Kalesi ve ilçe merkezindeki Aşıklar Köprüsü diye sıralayabiliriz. Tüm bu güzellikler sizin keşfetmenizi bekliyor. Bu şirin ilçeyi keşfetmek için Azdavay Otobüs Bileti satın alın ve Aşıklar Köprüsünden geçip bütün doğal güzellikleri yaşayın.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments