BABAESKİ OTOBÜS BİLETİ

Babaeski Otobüs Bileti

Babaeski, Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde Kırklareli ilimizin bir ilçesidir. Babaeski Otobüs Bileti satın alarak bu ilçemizi ziyaret edebilirsiniz.Kuzeyinde Merkez ilçe, doğusunda Lüleburgaz, güneyinde Tekirdağ, güneybatısında Pehlivan Köyü, batısında da Edirne bulunmaktadır. Yüz ölçümü, toplamda 652 kilometrekare alana sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 70 metre civarındadır. 2015 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 50 bin civarındadır.

Bir rivayete göre Babaeski’nin ismi nereden geldiği şöyle anlatılmaktadır. Atih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra Edirne bölgesine doğru yolculuğa çıkar ve bu Yolculuk sırasında yolu Babaeski bölgesine uğrar. Merkezde bulunan küçük bir caminin yanında küçük bir dükkanda ayakkabı tamirciliği yapan yaşlı bir adama uğrar. Fatih Sultan Mehmet yaşlı adama sorar; babaeski’nin kuruluş tarihi nedir diye? Yaşlı adam bu soru karşısında eskidir eski yanıtını verir. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet yaşlı adama Peki senin de Yaşın nedir diye sorduğunda?Bunun üzerine yaşlı adam Baba eskidir eski ismi nedir.Bu diyalog sonralarında bu bölgenin ismi Babaeski olarak anılmaya başlanır.Babaeski’nin kuruluş tarihi 1922’dir.Başlıca geçim kaynağı Tarım Hayvancılık ve sanayidir. Okuma yazma oranı yüzde 90 civarındadır.

Babaeski

Babaeski ilçesinde tarihi bir kırklı olan Sinanlı Köprüsü Sokullu Mehmet Paşa tarafından 1565 yılında yaptırılmıştır Ergene Nehri üzerine kurulmuş olan bu köprü, Alpullu ile Hayrabolu yu birbirine bağlama özelliği taşımaktadır. Babaeski denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden birisi de Babaeski meydanıdır. Babaeski ilçesinin tam ortam Merkezi’nde bulunan meydan, daire şeklinde, ortasında bir Atatürk heykeli ve etrafında da çeşmeler bulunmaktadır.

İlçede hükümet binasının yanında asfalt üzerinde halen faal durumda bulunan tek klasik gibi Kargir camekanlı Babaeski Hamamı bulunmaktadır.

Babaeski ilçesinde senenin yaz aylarında karpuz Festivali düzenlenmektedir. Gündüz Onat Festival alanında düzenlenen karpuz festivalleri ile bölgenin iç ve dış karpuz ticareti atmış bulunmaktadır. Festival alanı içerisinde çay bahçeleri, yeşillik alanlar, yürüme parkurları, çocuk oyun parkları, bisiklet yolu ve açık hava konserlerinin yapıldığı yerler bulunmaktadır. Festival zamanı sizleride Babaeski’ye bekleriz. Babaeski Otobüs Bileti ‘nizi www.otobusbiletionline.com dan satın alabilirsiniz.

Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksek Okulu, kuruluş tarihi 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan 17 üniversiteden bir tanesidir okulda 26 akademik personel 12 idari personel ve 1500 öğrenci ile eğitim-öğretime devam etmektedir.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde Babaeski ilçesinden ve mimari eserlerinden bahsederken şöyle rivayetlerde bulunmuştur. Bölgenin Doğu girişinde ve su kenarlarındaki Ali Paşa Cami, medrese, İmaret, Han ve dükkanların hepsi Semiz Ali Paşa tarafından yaptırılmış. Bunun dışında yedi mescit, yedi çocuk Mektebi, yedi han, 100 kadar dükkan, bir aşevi, bir hamam 3 adet tekke, ve çarşı içinde akan bir de Çeşmesi bulunmaktadır. Saltuk Baba ziyaret yeri ve Şeyh Muhammed Şuhudi Türbesi de burada bulunmaktadır.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments