BALIKESİR OTOBÜS BİLETİ

Balıkesir Otobüs Bileti

Balıkesir Anadolu yarımadasının kuzeybatısında önemli bir kısmı Marmara’da olmak üzere geriye kalan kısmı da Ege Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Görülmeye depğer bir il olan Balıkesir’i Balıkesir Otobüs Bileti satın alarak ziyaret edebilirsiniz. Güneyinde Manisa ve İzmir, batısında Ege Denizi ve Çanakkale, doğusunda Kütahya ve Bursa, kuzeyinde ise Marmara Denizi ile çevrilmiştir. Bu konumuyla Türkiye’nin Marmara ve Ege denizine açılan yeşil penceresidir.

Ile bağlı ilçe sayısı 19 bunlar merkez ilçe, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gönen, Havran, İvrindi, Kepsut, Marmara, Manyas, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk’tur.

Kuvayi Milliye şehri

Kuvayi Milliye şehri Balıkesir merkez ilçe ile tanıtmaya çalışacağız. Saat kulesi 1827’de Balıkesir Sancak Beyi Gedidi Mehmet Paşa tarafından Galata Kulesi’nin benzeri olarak yapılmıştır. 1897 depreminde yıkılmış daha sonra mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından yeniden yaptırılmıştır.
Kuvayi Milliye Müzesi 1840 yılında Kara asistance defterdarı 77 Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve Kurtuluş Savaşı’nın direniş merkezi olan Konak, bugün Kuvayi Milliye müzesidir. Müzede ulusal savaşın gölgeyle ilgili gururlu mirasını sevgiler.

1864 yılında Bulgaristan’dan şehre yerleşmiş en ünlü Kurtdereli Mehmet Pehlivan Balıkesir’in adını dünyaya durdurmuş ve şehirde ona vefasını merkeze yerleştirdiği altında Atatürk’ün pehlivanı yazdığı mektuptan alıntılar bulunsn anıt ile göstermiştir.

Şadırvan Balıkesir Merkez’de Saat Kulesinin yakınında yer almaktadır. 1908 yılında Ömer Ali Bey zamanında yapıldığı sanılmaktadır. Pembe granitten 7 sütuna oturan soğan şeklinde bir kubbe bulunmaktadır. Kemerlerle bağlı sütunların üzerinde yatay bir silme ve saçak yer almaktadır.

Necatibey Eğitim Fakültesi 1910 yılında Karasi Darülmuallimin adıyla eğitime başlamıştır. Okul Mustafa Necati beyin Milli Eğitim Bakanlığı sırasında yapımına başlanan bugünkü binasına 1932 yılında taşınmış ve bu tarihten itibaren Necati öğretmen adını almıştır. Necatibey Eğitim Fakültesi 1932 -1982 yılları arasında Necati Öğretmen Okulu, Necati eğitim enstitüsü ve Necatibey yüksek Öğretmen Okulu adlarıyla öğretmen yetiştirmeye devam etmiştir. 1982 Yükseköğretim Kurumu’nun kurulması ile birlikte Uludağ Üniversitesine bağlanarak Necatibey Eğitim Fakültesi adını almıştır. Necatibey Eğitim Fakültesi 1992 yılından bu yana Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim öğretim çalışmalarını sürdürmektedir.

Balıkesir’in en önemli tarihsel eseri, Zanos Mehmet Paşa Camisi ve Külliyesi dir. Fatih Sultan Mehmet’in vezirim zaman Mehmet Paşa’nın 1461 de yaptırdığı ilk külliye topluluğu’ndan günümüze Yazıtı ve Hamamı dışındaki bölümler gelmiştir. Cami şadırvan Mesude bugünkü biçiminin 1906’da almıştır Karayalan dikdörtgen planlı bir yapı olan cami kentinde merkezinde ve yüksekçe bir platformun üzerinde yer alır.

Değirmen Boğazı piknik alanı, Balıkesir – Bursa karayolunun 10’uncu kilometresi üzerinde bulunmaktadır. Toplam alanı 250 hektardır. Sahada girişte satış standları, içeride kır Gazinosu, kafeterya, Büfe, çocuk oyun alanları, basketbol Sahaları ve otopark bulunmaktadır. Piknik alanı, Çam, Selvi, Süğüt gibi 52 tur ağacı bünyesinde bulundurmaktadır.

Çamlık

Çamlık Balıkesir’in tepelerinden biridir. Buraya uzunca merdivenlerden çıkılarak ulaşaılır. Burada bir Atatürk anıtı vardır Atatürk anıtından bütün şehir ayaklar altına serilmektedir. Buradan şehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ama önce bir  Balıkesir Otobüs Bileti  alıp Balıkesir’e gitmek lazım.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments