BANAZ OTOBÜS BİLETİ

Banaz Otobüs Bileti

Banaz Otobüs Bileti

Eski tarihlerde Frigler, Lidyalılar, persler, Romalılar ve Bizans hakimiyetinde kalmış olan bana on birinci yüzyılın sonlarında Türklerin yerleşim bölgesi haline gelmiştir.Tabi o denemlerde Banaz Otobüs Bileti bulma imkanı yoktu ama şimdi var daha ne duruyorsunuz hemen bir Banaz Otobüs Bileti satın alıp Banaz’ı keşfeçıkın.

Banaz 1076 yılında Türk hakimiyetine girmiş ancak Batı Anadolu’da Bizans sınır bölgesinde bulunduğu için sık sık Anadolu Selçukluları ile Bizanslılar arasında el değişmiş. 1243 tarihinde yapılan Kösedağı Muharebesi neticesinde Türkiye Selçuklu Devleti’nin dağılmasıyla Banaz Selçuklu veziri sahip Ata Fahrettin Ali kontrolü ne verilmiştir.

Sonrasında Banaz 1276 yılında Germiyanoğullarına geçmiştir. 13 yüzyıl sonu itibariyle germiyanoğullarının hâkimiyetinde bulunan Banaz 1391 yılına kadar germiyanoğulları Beyliği hâkimiyetinde kalmıştır.

Bu Tarihin sonu itibariyle birinci Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmış 1402 yılında meydana gelen Ankara Savaşı sonucunda Timur tarafından Germiyan oğullarına geri verilmiş. Germiyanoğullarının son biri olan Yakup Bey’in vasiyeti üzerine 1429 yılında Banaz yeniden Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

23 Mart 1921 tarihine kadar Osmanlı hakimiyeti altında bulunan bana bu tarihte Yunan işgaline uğraş ve 26 Ağustos 1922’de Atatürk’ün başlatmış olduğu Başkomutanlık Meydan muharebesi’nde Yunanlıları Bozguna uğratır. Yunanlılar Bozguna uğradıktan sonra tekrar mücadeleye girişmiş Türk ordusuna karşı koyduğu mücadeleler sonucunda 31 Ağustos 1922 tarihinde Banaz Türk ordusu tarafından Yunan işgalinden tamamen kurtarılmıştır.

Banaz

Banaz, Ankara-İzmir karayolu üzerinde yer almakta ve il merkezine ise 32 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kuzeyinde Kütahya ilinin Gediz ve Altıntaş ilçeleri, doğusunda Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ve Sandıklı ilçeleri, güneyinde Sandıklı ve Sivaslı, batıda Merkez ve Kütahya’nın ilçeleri bulunmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 914 metre civarında yüzölçümü ise 1063 kilometre karedir.

Banaz ilçesinin en yüksek dağı olarak bilinen Murat Dağı 2312 metre yüksekliktedir. Ilçe sınırları içerisinde 1200 ile 1800 metreye kadar değişik Tepe ve yaylaları bulunmaktadır. Bu tepe ve yaylalar zengin dua örtüsü ile çam ormanları ve otlaklarda kaplanmıştır bunun yanında Uşak ilinin en büyük ve verimli ovalarından biri olan Banaz Ovası da ilçe sınırlarında yer almaktadır.

Bana ilçesinin iklimi bulunur yazıları Ege bölgesinin iklimi olan sıcak ve yumuşak olarak görülür. Kışları ise iç Anadolu Bölgesi’nin sert hava koşulları görülmektedir yıllık yağış oranı ise ortalama 60 ila 70 santimetre civarındadır. Banazın ortalama nüfusu 12000 kişi civarındadır.

Bölgede ekonomi açısından Tarım Hayvancılık ve sanayi mevcuttur. En önemli geçim kaynağını ise tarım oluşturmaktadır. Şeker pancarı, Haşhaş ve ay çekirdeği üretimi oldukça yaygındır. Bunun dışında Banaz Ovası’nda buğday, arpa, nohut, mercimek, tütün yetiştiriciliği mevcuttur. Meyvecilik açısından ise elma. vişne ve kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hayvancılık alan değilse küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır. Banaz ilçesinde küçük bir Sanayi Sitesi de bulunmaktadır. 2011 yılı sonucu itibariyle ilçede 1 adet seramik fabrikası, 1 adet Et Entegre tesisi, 1 adet Yem Fabrikası, 1 adet nişasta fabrikası, 1 adet ağaç Emprenye tesisi, bir adet karton koli fabrikası, ve 2 adet Tuğla Fabrikası mevcuttur.

Banaz’da Turizm

Banaz ilçesinde Turizm açısından oldukça zengin mesire alanları bulunmaktadır. Evrendede, Çatalçam ve yukarı Karacahisar Köyü sınırları içerisinde Bu mesire alanlarına bulabilirsiniz. 2011 senesinde Banaz Evren Dede Tabiat Parkı olarak ilan edilen yaklaşık 7 hektarlık bir alana sahip olan ve Banaz’a 4 kilometre Uşak’a ise 37 kilometre mesafede bulunan EvrendedE mesire yeri oldukça ormanlık alana sahiptir. Karaçam, kızılçam, sedir, meşe, Ladin ve buna benzer değişik türlerde ağaçlarla ve değişik çalı türleri ile kaplanan ormanlık içinde gazino, Büfe ve yürüyüş parkurları mevcuttur.

Kaplıca açısından çok zengin doğal termal suyu bulunan ilçenin Hamamboğazı mesire alanı içinde çeşitli içeriklerde şifalı hamamlar ve doğal şu havuzları bulunmaktadır. Hamamboğazı, ankara-izmir karayolu üzerinde Banaz ilçesine yaklaşık 7 kilometre mesafededir. Ormanlık bir Tepe üzerinde bulunan kaplıca Gazoz, Sarıkız, Karakız denilen üç ayrı şifalı suyu bulunmaktadır. Deri hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Sizleride Banaz’a bekleriz .Ulaşım için Banaz Otobüs Bileti ‘ni kullanabilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments