BATUM OTOBÜS BİLETİ

Batum Otobüs Bileti

Sınır komşumuz Gürcistanın çok keyifli bir şehri olan Batum. Karayoluyla Otobüs seyahati yaparak Batum Otobüs Bileti ile Kradeniz sahillerini doya doya yaşattıran bir seyahat yaparak ulaşabilirsiniz Batum’a. Tropikal iklimin hakim olduğu Batum, genelde serin ve yağmurlu bir havaya sahiptir. Batum’da en düşük sıcaklık -7 derece en yüksek sıcaklık ise 40 derece. Bu sebeple kışın Batum’a geldiğinizde şemsiye ve yağmurluğunuzu yanınızda almayı unutmayın.

Batum, Gürcistan’ın güneybatı kesiminde Karadeniz kıyısında yer alır. Aynı zamanda Gürcistan’ın Liman ve turizm kentidir. Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezidir. Batum, orta çağı kadar Gürcü Krallarının ve prenslerinin yönetiminde kalmış. On üçüncü yüzyılda ise Moğol egemenliğine girmiş.
1564 yılında Kanuni Sultan Süleyman bölgeyi Osmanlı topraklarına Bağlar 314 yıl süren Osmanlı egemenliğinden sonra 1877-1878 Osmanlı – Rus Savaşı sonunda bölge Rus işgaline uğrar. Mondros Mütarekesi ile önce İngilizlere ve daha sonra Rusya’ya bırakılır.

Gürcistan’ın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetimi başına Aslan Abartshidze adında bir siyasetçi gelir ve Batum’da ikamet ederek bölgeyi bir diktatör gibi yönetir. Mayıs 2004 tarihinde ise Abartshidze iktidarı Merkezi yönetimin desteğindeki halk hareketiyle son bulur.

Batuma Ulaşım

Batum’a gitmek isteyeceğiniz de birkaç alternatifiniz var. Her gün direkt uçak seferleri var. Uçak ile yapacağınız yolculuğunuz 1 saat 55 dakika sürüyor. Diğer bir alternatifiniz ise karayoluyla gelmek. Onun için Sarp sınır kapısının kullanabilirsiniz. Batum Otobüs Bileti ile karadeniz sahilleri üzerinden bir seyahate yapabilirsiniz. Burası Türkiye’nin Orta Asya ve Kafkasya ya açılan en önemli kapılarından biridir. Yani Türkiye’nin şah damardır diyebiliriz bu kapının hemen ağrıdı Artvin ,diğer bir tarafı ise Batum.

Sarp Sınır Kapısı Karadeniz kıyısında Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapısıdır. Adını Sarp köyünden alır. Bu sınır kapısı 1989 yılında açılmıştır. Hopa kasabasının 15 kilometre doğusunda yer alan Sarp Sınır Kapısı Gürcistan’a açılan bir kapı olmanın yanında bütün Kafkasya’ya ve Orta Asya ülkelerine açılan karayolu üzerindeki Sınır Kapısı olarak da önemlidir. İki ülke arasında pasaportsuz geçişlerin yapılması amacıyla varılan anlaşma ile iki ülke sadece kimlik kullanımı ile geçiş yapabiliyor.

Hopa ilçesinden Yaklaşık 15 kilometre mesafesinde ettiği Sarp Sınır kapısına Karadeniz sahil yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Oradan da 10-15 dakikalık pasaport işlemlerinin ardından Gürcistan’a vizesiz giriş yapılabilir. Yaklaşık 20 dakika süren araç yolculuğuyla da Batum’a varabilirsiniz.

Goniya Kalesi

Sarp Sınır kapısından girip Batum’a doğru yol alırken, yolunuzun üzerinde tarihi Goniya Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Batum’da tarihi boyu Kalesi milattan önce yedinci ve sekizinci yüzyıllarda Gürcü Kollida Devleti tarafından yaptırılmış. Daha sonra Romalılar ve Osmanlılar idaresine geçmiş Kalemin içinde çok fazla sayıda tarihi eser bulunmaktadır.Ayrıca kale içinde Osmanlılardan kalma tarihi bir cami kalıntısı ve hamam kalıntısı da bulunmaktadır.Kale birçok medeniyetler tarafından kullanılmış. 1547 yılında Osmanlı devletinin eline geçti. 1878 tarihinde Ayastefanos Antlaşması ile Acara bölgesi ile birlikte Gonio, bu tarihlerde Rusya İmparatorluğu’nun bir parçası olan Gürcistan’a katıldı. Kale Türkiye sınırına da dört kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Batum Eğlence ve Tatil Şehri

Karadeniz’in İncisi, bölgenin eğlence merkezi Batum. Batum, gençlerin denizlere girdiği, tatilin ve eğlencenin tadını çıkardı bir yer. Kordonboyunda gezmeye başladığınızda lüks otelleri, güzel lokantaları, modern heykelleri,çeşmeleri ve parkları hemen gözünüze çarpar. Burası de değişen bir şehir. İnsanlar buraya geliyor bir şehre aşık oluyorlar.Burası dünya gibi bir yer.

Aceranın doğası Gürcistan’ın hiçbir yerine benzemiyor. Ilık deniz’i çevreleyen karla kaplı dağlar bu cennet bölgenin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğinin arttıran en önemli unsur. Batum, Botanik Parkı yeşil bitki örtüsü ve huzur veren havası ile gezmek için ideal bir yer.

Karadeniz’e gün batımı yaklaşınca Batum’un eğlence hayatı restoranlarda, Barlardarda ve Gece kulüplerinde başlıyor demektir. Gürcistan Mutfağı lezzetleri üzerine kuruludur. Yemek tariflerinde taze meyve, sebze, baharat ve ceviz özenle kullanılır. Et yemekleri genelde ızgara yapılır ve acı sos, tuzlu peynir ve şarapla servis edilir.

İyi yemek Gürcistan’da çok önemlidir birini ziyarete gittiğinizde sizi hemen sofraya davet ederler. En ünlü yerel tatlardan biri de Karadeniz birisine benzerliği ile bilinen peynirli ekmek yani yöresel ismiyle kaça Haçapuri’dir. Tadı güzel kalorisi yüksek bir yiyecektir. Haçapuri pidesi Gürcistan’ın geleneksel yemeğidir. Acara haçapurisi ise çok özeldir. Deniz kenarında yaşanıldığından dolayı şekli bir kayığı andırır. Bir başka özelliği ise Hacapuri her zaman elle yenir.

Gece mavisi Batum kordonu sahilde sokaklarda ve restoranlarda devam eden müzik ve danslarla çiftler ile Parti severler için en popüler mekandır. Tüm bu güzelliklerden  www.obotüsbiletionline.com web sitemizden Batum Uçak bileti veya Batum Otobüs Bileti satın alarak  faydalanabilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments