BAYAT OTOBÜS BİLETİ

Bayat Otobüs Bileti

Günümüzden 6500 yıl önce Madencilik faaliyetlerinin yapıldığı bakır madenleri, Hititlerden kalma höyüklerin, Roma dönemine ait Kaya Mezarları ile Osmanlı Dönemi’nden kalma camileri, türbeleri ile buram buram tarih kokan Kuşça Çimen Yaylası, Hasan gülü, Peri bacaları ve damaklarda unutulmaz bir tat bırakan eşsiz lezzetleri ve dillere destan güzellikteki Bayat kilimleriyle adeta keşfedilmeyi bekleyen Çorum ilinin saklı bir cennet olan ilçesi Bayat. Bayat Otobüs Bileti sizi bu diyara getiren bileti

Adını Oğuzların 24 boyundan birisi olan Oğuzhan’ın büyükoğlu olan Günhan’ın, Kayı dan sonra ikinci oğlu olan Bayat’tan alır. Hirasir derya kıyıları veya onun kuzeyindeki bozkırlarda yaşamakta iken, diğer Oğuz teşekkürleri gibi Selçuklu İmparatorluğunun kurulması neticesinde vuku bulan göç hareketleriyle, Oğuz Fütüatına katılarak, Sirderyanın Anadolu’ya kadar uzanan Türk İmparatorluğu’nun kurulmasında önemli rol oynadıkları muhakkaktır.

Bugün Anadolu’da bulunan Bayat, diger adların birçoğu bu ülkenin fethi ve ilk iskanında rol oynayan Bayatlıların hatıralarıdır. Bayrakların mühim bir kısmı da göç etmeyerek Sir Derya havzasında kalmışlardır. Bu 24 Oğuz boyunun tümü Anadolu’ya gelip yerleşmişler ve yerleştikleri yerleri de geldikleri boyun ismini vermişlerdir. Şuan Anadolu’da Bayat adlı 42 yerleşim yeri mevcuttur.

Bayat

Bayat, devletli ve Nimeti bol anlamına gelir. Bayatlar bilindiği üzere tarihinizin manevi şahsiyetler yetiştirmiş bir boydur. Oğuzların devlet ve din adamı Dede Korkut bayraklardan olduğu gibi ünlü Şair Fuzuli de bu boy’a mensuptur. Cem Sultan adına Osmanlı hanedanı’nın Oğuzhan’a kadar çıkan efsanevi ataları hakkında, Can Cem Aynı adlı bir kitap yazan çık Mehmet oğlu Hasan’ın da bu yine bu boydan olduğu bilinmektedir.

Bayat ilçesinin ne zaman kurulduğunu gösteren yazılı herhangi bir belgeye şu ana kadar ulaşılamamıştır. Bayat Merkez ve çevresinde tesadüfen ele geçen Roma Bizans ve Anadolu’da yaşamış uygarlıklara ait olduğu sanılan bazı tarihi para ve benzeri eserlerden, Türklerden önce Anadolu’da yaşayan uygarlıkların bu bölgede yaşadığını göstermektedir.

1071 Malazgirt Savaşı’nda ile Anadolu’nun kapılarını Türklere açılması sonucunda, Bayat boyunun şimdiki Dere Mahalle ilk olarak yerleşmesi, Bahattin adında bir Oba reisi ile başlamaktadır. Dere mahallenin yakın tarihine kadar Bahattin adıyla anıldığı nüfus kayıtlarından anlaşılmaktadır. Bahattin oymağını mütakip Bayat’ı sırasıyla Karaosmanoğulları ve Ezgenlioğullarının gelip yerleştikleri, Hasan Çelebi’nin ise Karaosman oğullarından olduğu bilinmekdedir.

Çevre bilgisi ve manevi kişiliği ile toplumun saygısını kazanmış ilçemiz Dere Mahalle ile Bayat Çayı arasında mezarı bulunan ve bugün adına Mescit yapılmış olan Hasan Çelebi’nin mezar taşındaki kitabeden ölüm tarihini miladi 1494 olduğu bilgisi, Bayat’ın kuruluşu ve tarihçesine ışık tutan kaynaklardan biridir. Bahattin adındaki şahsın Hasan Çelebi’den en az birkaç göbek önce yaşadığı sanıldığından ilçemizin 1071-1400 yılları arasında kurulduğu var sayılabilir. Bayat Otobüs Bileti ile bu tarihi yaşayan kenti ziyaret edebilirsiniz.

Turizim, Ekonomi ve Coğrafya

Bayat, Orta Karadeniz bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’nin kesiştiği noktada yer almaktadır. İlçe sınırlarında Karatepe, Asmatepesi, Kabaktepe ile 2013 metre yüksekliğinde Öbektepesi yer almaktadır. Kunduzlu, Kuşça Çimen, Divan oluğu, Harem oluğu, Lapa, Öksüzler, Yazıcam, Yellice Öküz yatağı yaylaları mevcuttur.

Güneyinde Kızılırmak Vadisi bir ova niteliğinde olup bu bölgede özellikle buğday, arpa, pirinç, ayçiçeği ekimi yapılmaktadır. Kızılırmak’ın 25 kilometrelik bölümünün Bayat gece sınırları içerisinden geçmektedir.

İlçe doğudan İskilip, güneyde Uğurludağ ve Çankırı Kızılırmak ilçesi, batıda Çankırı Merkez ilçe ve Yapraklı ilçesi, kuzeyden Kastamonu Tosya ilçesi ile çevrilidir.

Bayat, Karadeniz iklimi ile Karasal iklimin birleşmesinden oluşan bir iklim yapısına sahiptir. Bu yüzden sonbahar, kış, ilkbahar mevsimlerinde yağışlı, yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir. Bayat’ın Kuzey’in Çam ve meşe ormanları ile kaplıdır. Bayat Çayı ve çevresi bahçelik ve ağaçlık. Güneye doğru inildikçe tahıla uygun Bozkır özelliği gösterir. Bayat – Çankırı – İskilip karayolu üzerinde ve Saray Köyü sınırları içerisinde 1 adet un,1 adet Çeltik ve bir adet yem fabrikaları bulunmaktadır. Bayat Merkez ve Eski Alibey köyünde et tavukçuluğu Tesisleri işletilmektedir. Karakaya ve Ağacık köylerinde linyit kömürü, Derekutuğun köyünde bakır madenleri bulunmaktadır.

Bayat İlçe Merkezi, Çorum İl merkezine 85 kilometre, komşu ilçe İskilip’e 36 kilometre, komşu için Çankırı Merkez’e 90 kilometre, Çankırı Ankara Devlet yoluna 75 kilometre, Ankara’ya 185 kilometre uzaklıktadır. Bu mesafeleri www.otobusbiletionline.com web sitemizden satın aldığınız Bayat Otobüs Bileti ile aşabilirsiniz.

2014 yılı sonu itibariyle İlçe merkezi 6524, köyler 13524 olmak üzere toplam 20 bin 48 nüfusa sahip olunan ilçeye bağlı 39 köy bulunmaktadır. İlçede yırtma, dolma ve keşkek gibi zengin ve leziz mutfağı ile köyüne Köyü’nün güzelliklerini, Sıla’yı, Gurbeti, Özlemi anlatan dertli türküleriyle, kendini özgü giyim kuşamı ile düğünlerinde davulu zurnası ve Bayat halayı ile Hasan Gölü, Kuş Çeşme Yaylası, Peri Bacaları, Kapalı kaya mezarları, Hasan Çelebi, Kurtdere gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle huzurlu bir yaşam ortamı sunmaktadır.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments