BAYBURT OTOBÜS BİLETİ

Bayburt Otobüs Bileti

Bir yanı Gümüş Diyarı, bir yanı Yaylalar. Bir tarafta yollar ,yollarda otobüsler ve otobüslerde Bayburt Otobüs Bileti seyahat eden sizler. Atlaslarda açan yeni bir çiçek. Gören gözler Bayburt diyecek. Doğu Anadolu’nun girişinde Karadeniz’in son durağı, Yayla kenti Dede Korkut Diyarı Bayburt.

Birçok uygarlığın konuk etmiş, Tarih ve Kültür kenti Bayburt. Henüz çok genç. 1989 yılında il olmuş. Merkez ilçe dışında iki ilçesi daha var. Aydıntepe ve Demirözü. Şirin Anadolu kentinde renklerin sokaklarında yürürken, uzandığınızda dokunacak giydi gökyüzü ve altında uzanan Yaylalar. Bırakırsanız kendinizi dağların genişli düzlüklerini çağrısına, kır çiçeklerinden buketler verirler sizlere esirgemeden. Sizinle insanlara bahşedilen güzellikleri paylaşırlar.

Sadece dağların üstünde değil Bayburt’un güzellikleri. Tarihin doğaya şarkı söylediği bu güzel kentin ortasında Çoruh Nehri Akar. Süzüle süzüle kent merkezine giren Çoruh, belki de bu şarkıların bestecisini bilmeden yeşili bıraka bıraka ayrılır gider Bayburt’tan Karadeniz’e doğru.

Dede Korkut Diyarı Bayburt

Dedem Korkut boy boylamış soy soylamış. Parasarın Bayburt’u Hisarı demiş adını kutsanmış. Oğuzların destan niteliğindeki hikayelerinin ilk anlatıcılarından, efsanevi Oğuz ozanı Dede Korkut, Bayburt’ta bir türbede yatıyor, hikayelerinin kahramanı Bey Böğrek ile birlikte.

Belki de Bayburt, “Dünyanın en güzel uğrak yerlerinden biridir” diyen ünlü Gezgin Marco Polo bu destanı ve hikayeleri dinledi bu diziler diyarda .
Bayburt’ta yerel mimarinin en önemli bölümü taş ve ahşap yapı oluşturur. Yörede çıkarılan ve işlemeye uygun olan Taş, adeta Bayburtlu ile özdeşleşmiş gibidir. Ustaların göznuru taşa dökülür motif olur, evlerin yüzünü süsler.

Hala yaşayan dokuma sanatının en ilginç örneklerinden biri hiç şüphesiz Ehramdır. Bayburtlu kadınların bu geleneksel giysisi Ehram tezgahlarında tamamen yünden dokunur. Maharetli eller de birer sanat eseri haline gelen Ehramın tarihi eskilere dayanıyor. Bu yerel giysi son zamanlarda kullanılmadığı için modernize edilmiştir. Artık ehramdan kravatlar, yelekler, çantalar, elbiseler, ceketler yapılıyor.

Bayburt’ta ekonomiyi tarihi gelişimi içinde temel özelliğini değiştirmemiş tarım ve hayvancılık başlangıçtan beri ekonomi sürükleyici bir rol oynamıştır. Gelecektede ilimizin  kalkınma senaryolarının temel eksenini tarım ve hayvancılık ve buna bağlı Sanayi oluşturacaktır.

Tarihin ve güncelin buluştuğu, cumhuriyetin en genç ellerinden Bayburt, her geçen gün biraz daha büyüyor biraz daha gençleşiyor. Tarih boyunca çok şey görüp çok şey yaşayan bu güzel kent yeni çağlara gidiyor. Daha çok şey görüp daha çok şey yaşamak için kolay gelsin Bayburt. Yolun açık olsun. Sizinde yolunuz açık olsun. Nedenmi? Bayburt Otobüs Bileti ile buraya geleceksenizya ondan.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments