BERGAMA OTOBÜS BİLETİ

Bergama Otobüs Bileti

Medeniyetler beşiği Anadolu’nun İncisi: Bergama. Doğanın şekil verdiği, antik Çağın kadın bilgilerinin biçimlendirdiği bir başkent. Siz hiç bu başkente gittinizmi? Bergama Otobüs Bileti ile buraya seyahat edebilirsiniz.Türkiye’nin en batısında geçmişin, bugünün ve geleceğin bir arada olduğu tarihsel mirasın, medeniyetin ve doğanın inanılmaz bir zerafeti içindeki ilkler şehri, Bergama! Ve şimdi de UNESCO Dünya mirası adayı: Bergama!

Sadece bilimin, güzel sanatların medeniyeti değil Antik Yunan’da Mısır tanrılarının buluştuğu, Çağlar boyunca tek tanrılı üç dinin bir arada yaşadığı şehir. Hiristiyanlığın İlk yedi kilisesinden birine ev sahipliği yaparken, İslam mimarisinin en değerli eserlerine sahip bir ilkler kenti. Antik medeniyetler bilgisi Bergama’nın tarihi milattan önce dördüncü yüzyıla kadar gitmektedir.

Kessel ve Serinos çaylarının geçtiği vadilerle şekillenen, Kaletepesi yani Pergamon milattan önce üçüncü yüzyılda gelişmeye başlamış. Büyük İskender sonrasında Batı Anadolu’da kurulan Bergama Devleti’nin başkentliğini yapmıştır. Roma döneminde gelişmeye devam eden kent Athena, Tiryan Demeter, Hea Tapınaklar, Asklepion Zeus Tapınağı ve Kızıl Avlu Serapis Tapınağı ve su yolları tiyatrolarıyla zenginleşmiş, gelişmiştir. Ozanma insanlar değişik bineklerle va yaya olarak seyahat ederdi .Şimdi ise  buraya Bergama Otobüs Bileti seyahat edebilirsiniz.

Usta Eller

İnşa edildiği dönemlere ait anıtsal Yapılarıyla medeniyetin Anadolu’daki yüzü heykeltraşlık ve mimarinin Helenistik dünyadaki en iyi okuluna sahip kentteki sanatçılar. galat Savaşı’nda elde edilen zaferi ölümsüzleştirmek için yaptıkları sunakla antik Dünyanın 7 harikasından birini bize miras bırakmışlardır

Bergama’nın Usta elleri Sadece güzel sanatlarda dünya harikaları yaratmakla kalmamış, mühendislik ve mimari çözümlemeleri ile kemerler, bentler, Küngler imar ederek 80 kilometreye varan uzaklıktan kentin tapınaklarını konutlarını, hamamlarını ve sarnıçlarını suyla buluşturmuşlardır. Su kentin kentliliğinin bir gereği olmak yanında Sağlığın ve sporun da kaynağı olmuştur.

Roma dünyasının en büyük Amfi tiyatrolarından biri hemen Akopolin ardından yükselirken tiyatronun içinden akan Telli dere, gladyatörleri ve su oyunlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

Tıbbın Keşfedildiği Topraklar.

Doğu ve batı medeniyetlerinin kaylaştığın, insanlığın Tıbbı keşfettiği topraklar ve Asklepion. Yaşamın kaynağı su, Bergama’da hastalara derman olarak da kullanılmıştır. Ölümün men edildiği, kapısından içeri giremediği Asklepion’nun kutsal alanında hastalar suyla yürütülen tedaviyler yanında Herbal Tıp yöntemleri ve günümüzdeki Radyoterapi veya fizyoterapiyle esin kaynağı olan ışık ve sıcaklıkla da tedavi edilebiliyordu.

Bergamalı Galenos, eczacılığın kurucusu hekim gladyatörleri ve imparatorları tedavi etmekle kalmamış, bitkileriyle ağrıları dindirme iyi başarmış, insanda dolaşım sistemini keşfetmiş ve ses telleri ile ilgili ilk çalışmaları Tıp dünyasına armağan etmiştir.

Bergama kütüphanelerinin ünü İskenderiye kütüphanesini geçince milattan önce ikinci yüzyıl başlarında Mısır Kralı, ülkesinden yapılan Papirüs ihracaatını kesmiş ve Bergama Kralı II.Yumenes yeni bir kağıt bulunması için yarışma düzenlemiştir. Parşömene hayat veren bu kent Aslında medeniyetin ve birliğinin kayıt altına alınmasının en kolay yolunu dünyaya hediye etmiştir.

75 yıldır aralıksız düzenlenen kermesi ile sanatın kültürün ve geleneklerinin yaşatıldığı bir şehir. Keyifli bir yuva ve lezzet dolu Ege Mutfağı. Soluk alan tarihi ve eşsiz bir kültürün, Deniz, Güneş ve doğa ile buluştuğu bölge. Jeotermal ve rüzgar gibi doğa dostu enerji kaynaklarının kullanıldığı topraklarda Bakırçay Ovası ve Kozak Yaylasının insanlar saçtığı bereket.

UNESKO Adayı

Sahip olduğu eşsiz değerleri korumak ve geliştirmek ve yaşatmak için Bergama, resmen Dünya Mirası olma yolunda çalışmalara başladı. Antik Anadolu’nun İncisi Bergama Dünya Miras kenti olmak için 2013 başında UNESCO Dünya Mirası komisyonuna başvurusunu yapmaya hazırlanıyordu.

Bergama, yaratıcı insan dehasının ürünü olması Belli bir zaman diliminde veya kültürel mekanda, mimarinin veya teknolojinin, anıtsal sanatlarının gelişiminde, şehirlerin planlanmasında veya mesajların yaratılmasında, insani değerler arasındaki önemli etkileşimi göstermiştirK kültürel bir gelenek veya yaşayan ya da kayıp bir uygarlığın tek veya en azından istisnai tanıklığını yapması insanlık tarihinin bir veya birden fazla anlamlı dönemini temsil eden, mimari veya teknolojik peyzaj topluluğunun değerli bir örneğini sunması nedenleriyle Dünya Mirası olmaya aday. İşte bu tarihi kültüre sahip çkın ve sizde önce Bergama Otobüs Bileti alarak Bergama’ya ve buradada tarihe seyahat edin.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments