BEŞİKDÜZÜ OTOBÜS BİLETİ

Beşikdüzü Otobüs Bileti

Beşikdüzü antik bir yerleşim bölgesidir. Ozanamlar Beşikdüzü Otobüs Bileti yoktu haa kıymetini iyi bilin.Milattan sonra birinci asırda yaşlı Pilinus tarafından Livepolis ismiyle bir liman kenti olarak anılmıştır. Osmanlı kayıtlarında izle Livopoli, Evliya Çelebi tarafından ise Po poli adıyla bir subaşılık olarak kayıtlara geçmiştir. Hodala bölgesinde bugünkü Bakırköy Mahallesi civarında bulunan şapeller yöre tarihi hakkında fikir vermektedir. Özhan Öztürk, Beşikdüzü yani antik Liviopolis önemli doğal Liman olmakla kalmayıp milattan önce 400 yılında bölgeye gelen Ksenophon’un Anabasis adlı eserinde Kerasus olarak andığı yerleşim olduğunu iddia etmiştir.

1834 yılında Beşikdüzü üç Ağa tarafından Ferman ile kurulmuştur. Ilk kurulduğunda farklı olarak isimlendirilmiştir. Bölgeye 1856 yılında Bucak müdürü tayin edilmiştir. Ilçe 1894 senesinde Şarlı ismiyle Görele ilçesine bağlanmıştır. Daha sonra 1914 yılında Şarlı ve Şalpazarı bucakları Vakfıkebir’de bağlanmıştır. Vakfıkebir e bağlandıktan sonra ülkenin ismi Akhisar olarak bir müddet değiştirilmiştir. Ancak Akhisar ismi diğer ilçe ve köy isimleri ile karıştırılınca 1930’lu yıllarda bu bölgeye valisi Tahsin Yücel tarafından beşik Dağı isminden esinlenerek Beşikdüzü ismi verilmiştir. 4 Temmuz 1987 tarihinde 19505 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak 3992 sayılı yasa ile de ilçe olmuş.

Trabzon iline bağlı olan Beşikdüzü, deniz seviyesinde olup, toplam nüfusu 2015 sayımlarına göre 21 692 civarındadır. Ekonomik olarak halk geçimini ormancılık yaparak ve fındıkçılık yaparak geçinmektedir. Bölgede ben böyleyim kuşbakışı seyretme imkanı olduğu bölgeye hakim Beşikdağ’ı bulunmaktadır. Beşik Dağı Turizm ve doğa sporları Merkezi proje kapsamında bölgeye bir teleferik yapılmıştır. Bu Teleferik sayesinde bölge Turizm alanında geliştirilmeye çalışmaktadır.

Beşikdağ Efsanesi

Beşikdağ’ı hakkında ise bir efsane dolaşır bölgede. Efsaneye göre bir ailenin başından geçen hikaye anlatılmaktadır. Bölgede yaylacılığın önemli olması itibariyle yaylaya göç eden bir hanesinin 9 tane çocukları varmış. Çocuklarından biri henüz bir haftalıkmış. Yaylaya doğru yola çıktıklarında eşyalarının çok olması, yulun engebeli ve uzun olması hasebiyle yorgun güşmüş ve istirahat etmek için bir yere çekilmişler. Dinlenip tekrar yola çıktıklarında eşyalarınız çokluğundan en küçük olan daha bir haftalık çocuklarını orada unutuvermişler.

Bir Hayli yol ilerledikten sonra çocuklarını konakladıkları yerde unuttuklarını fark etmişler ancak diğer çocuklarının bir kısmı hastalanmış ve o hastalık çocuklarının sekizinde öldürmüştür. Bunun üzerine aile Yayla bölgesinden geri dönme kararı almışlar. Geri dönerken en küçük çocuklarının unuttukları bölgeye bir umut olsun çocuklarını bulma adına uğramışlar. Çocuğu bıraktıkları yerde bulamamışlar. Biraz ilerledikten sonra, bir de bakmışlar ki çocuklarını bir keçi emzirmekte. Aradan bir hayli zaman geçti için çocuk keçiden emdiği süt ile beslenerek bir hayli büyümüş. Bunu gören aile çocuğu hemen oradan almış ve köye dönmüşler. Çocuğu emziren keçi ise ailenin peşinden Köye gelmiş ve hiç çocuğun peşini bırakmamış. Birçok Köyü’nün keçiyi köyden kovması üzerine keçi çocuğun peşini hiç bırakmamış. Bunu fark eden anne çocuğunu bir beşiğin içine koyarak keçinin bulunduğu dağa gelmiş ve beşik içinde çocuğu bırakmış ve uzaklaşmış. Keçi hemen çocuğu emzirmek için yanına gelmiş. Anne şaşkınlık içinde onları izlemeye başlamış.

Bu olay çocuğun büyümesine kadar bu şekilde devam etmiş. Çocuk büyüdükten sonra keçi ortadan kaybolmuş. Bunun üzerine çocuğun annesi çocuğun beşiğini dağda bırakmış.Bu olaydan sonra bu dağın ismi Beşikdağ olarak anılmaya başlanmış.

Bu efsaneyn yaşandığı yerlere teleferik ile çıkıp doğanın tadını çıkarmak isterseniz hemnbir Beşikdüzü Otobüs Bileti satın alp buraya gelin. Zahmete girmeden www.otobusbiletionline.com web sitemizden biletinizi alabilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments