BEYPAZARI OTOBÜS BİLETİ

Beypazarı Otobüs Bileti

Benzersiz bir coğrafya Kültür mozaiği bir kent. Cömert insanları misafirperver Konakları ile kulaktan kulağa ün salmış Beypazarı Başkent Ankara’ya 90 kilometre mesafede bulunmaktadır. Daha ne duruyorsunuz ne diyelim daha hemen bir Beypazarı Otobüs Bileti alın ve gelin buraya. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe coğrafyası kültürel öğeleri ve insanlarının dünyaya bakışıyla eşine çokta raslayamayacağınız bir konumdadır.

Beypazarı Konakları ile meşhurdur. Koyun koyuna sıralanmış beyaz cumbalı konaklar. Beypazarı Belediyesi’nin uzun yıllar süren çalışmaları neticesinde çoğu restore edilen bu beyaz Cennet köşeleri bir çok turisti ağırlamaktadır. Eski sahiplerinin lakapları ile isimlendirilen birçok Konak, Restoran, kahve ve çay bahçesi olarak ziyaretçilerin hizmetine açılmış durumdadır.

Baş başa vermiş halleriyle bu Heybetli Konaklar buranın insanının da ne denli bir dayanışma ve hal Birliği içinde olduklarının en büyük kanıtı aslında. Kadınlık tepesine çıkıp Beypazarı’na baktığınızda iki farklı ayıran ince bir çizgi üzerinde burnuna bildiğiniz ihtiyacına kapatırsınız bir tarafta modern Beypazarı bütün heybetiyle gelecek zamanlara Selam verilirken diğer yanınızda gördüğünüz eski konaklardan müthiş ettim mahalleler Osmanlı’nın iki adım kadar ilerinizde olduğunu düşündürür sizlere.

Beypazarı Festivalleri

Son yıllarda giderek turistik bir ilçe haline gelen ve yerli yabancı ziyaretçinin de hayli arttığı Beypazarı. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında geleneksel tarihi evler, el sanatları, havuç ve güveç Festivali düzenlenir. Konaklarının sağlı sollu yükselerek benzersiz bir güzellik oluşturduğu Alaaddin sokak ve Demirciler sokağına çok büyük bir panayır havası hakim olur. Ard ardına sıralanmış tezgahlar üzerine, yöreye has lezzetlerin, bin bir çeşidinden el emeği, göz nuru takılara varıncaya dek bir çok şey görücüye çıkar.

Festivali kapsamında ardı ardına düzenlenen etkinliklerle ziyaretçiler unutulmaz bir hafta sonu geçirirler. Hangi esnafın kapısına yaklaşsanız bin bir çeşit hüner dökülüveriyor önünüze. Gümüşü işlenir, ince teller haline getirilerek takılar yapıldığı telkari sanatı mesela! Yönetilenlerin bir benzeri daha yok. Bununla birlikte dokumacı ve yemeniciler de zanaat yerinde oldukça iddalı. Beypazarı ülke genelinde en güzel bindallı örneklerin üretildiği merkez olarak nam salmış.

Yine tezgahlarda satılan rengarenk burşlar, küpeler, kolyeler ayrı ayrı hikayeler anlatıyorlar. Erkeklerin ürettiği güzelliklere bakıp buranın asıl kahramanları anlatmamak Beypazarı kadınlarına büyük haksızlık olur. Önceleri yalnızca tarla ve bahçe işlerinde çalışan kadınlar bakmışlar ki yeri şivesiyle 80 katlı baklavalarının da Beypazarı kurullarının da havuçtan yapılmış cezerye ve lokumların da taş ve takılarının da eşi benzeri yok. Belediyenin de desteğiyle çıkmışlar sokağa, kurmuşlar tezgahlarını. Tadından yenmeyen havuçlarından türlü çeşit cezeryeler ve lokumlar yapmışlar, suyunu sıkıp şifa niyetine diye içirmişler misafirlerine. Bir Beypazarı Otobüs Bileti ile Beypazarı’na sizde misafir olabilirsiniz.

80 katlı baklava ve Beypazarı kurusunun yanısıra adi Beypazarı ile bir anılan lezzetlerden, ev tarhanası, Beypazarı güveci, Beypazarı dolması, höşmerim, oruç kapaması, Beypazarı eriştesi ve cevizli sucuğun da tadına doyulmaz lezzetlerinden söz etmek gerekir. Fakat söz etmek yetmez. Elbette tavsiyeniz bizzat bu lezzetlerin tadına bakmanız olacak.

Kültürü ve Müzeleri

Beypazarın kentine, kültürüne, tarihine sahip çıkan, kendine özgü özellikleri korumayı günümüze bozulmadan getirmeyi başaran, müze zenginliği şehirlerimizden biri. Zengin kültür mirasını Beypazarı Tarih ve Kültür Evi gibi Konak yapılı müzelerde sergilenen Beypazarı’nda yaşayan müze, gidip görenlere son derece farklı bir deneyim kazandırılmasıyla biraz farklı bir konumda bulunuyor. Zira bu müzede hem Beypazarı’na hem de genelde kültürünüzü özgü sadece kullanımdan kalkan nesneler değil, unutulan geleneklerde gelecek kuşağın insan odaklı yaklaşımlar kullanılarak aktarılıyor.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Beypazarı’nın bellek merkezi olarak oldukça kıymetli elbette. Etkileşimli müze sergilerinin canlandırmaların yer aldığı bu müze, Beypazarı’nın daha iyi tanımak isteyenlerin uğrak yeri konumunda.

Kültür ve tarihi müzesi en çok ziyaretçi çeken müzelerden. Beypazarı halk kültürünün ve yaşayış biçimlerini açığa çıkaran eserler, antikalar, değerli madenler müzede ziyaretçilere sergileniyor.

Zengin bir koleksiyona sahip olan Türk Hamam Müzesi hamam kültürünü sergilemenin yanısıra, düzenlediği gerçek bir gelin hamamı organizasyonuyla da Türk müzecilik çalışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor. Ayrıca Cahide Gürsoy Müze Evi, Halk Evi ve Doğa Evine gidip görülmeye değer Beypazarı müzelerinden.

Beypazarı’nın en eski tarihi yapılarından Suluhan, eski dönemlerde kervanların uğrak yeri olmuştur. Klasik Osmanlı şehir içi kervansaraylarından olan bu Han’da restorasyon çalışmaları tamamlanınca eski görsel yapısına tekrar kavuşacak. Sizde Beypazarı’na Beypazarı Otobüs Bileti ile kavuşun.

Termal Tesisi

Saya saya bitiremediğim Beypazarı güzelliklerinden biri de termal tesisler. Doğanın Beypazarı’na sunduğu bu şifalı sular birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bölgede yapılan ve yapılmakta olan birbirinden değerli tesisler ve diğer yatırımlar bölgeyi bir cazibe merkezi haline getiriyor. birçok vatandaşımız bu imkanlardan faydalanmak için gayrimenkul yatırımı yapmaya başlamıştır.

Beypazarı’nın kuzeyinde bulunan İnözü Vadisi, kültür ve tabiat varlığı koruma kapsamında sit alanı ilan edilmiş bir doğal miras olarak çıkıyor karşımıza. İnözü çayının aşındırmasıyla oluşmuş valinin her iki tarafındaki yamaçlarda kayalıklar yükselmektedir. Bu kayalıklarda Loviler, Hititler ve Frigler’in döneminde mesken veya mezar olarak kullanıldığı bilinen mağaralar bulunuyor. Yüksekliklerinden dolayı ziyaret etmek pek mümkün olmasada bu bizim içimizde bir ukte olarak kalmıyor. Çünkü Vadi boyunca yine yöresel yemeklerin sunulduğu birçok mesire alanında İnözü dosasının tadını Son damlasına kadar çıkara biliyorsunuz.

Beypazarı, vadi, göl, bitki örtüsü ile doğa meraklıları ve fotoğrafçılara esşiz kareler sunuyor. Bölge çevresinde yapılacağını gezilerde doğanın güzelliklerini sunarken Beypazarı’na oldukça cömert davranıldığını göreceksiniz. Bütün bu güzellikleri okuyarak, dinleyerek değil! Bizzat gelip yerinde yaşayın. Beypazarı’na gelmek için www.otobusbiletionline.com web adresimizden Beypazarı Otobüs Bileti satın alıp gelebilirsiz.

Beypazarı ismi ile özdeşleşmiş doğal maden suyu. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hizmete sunulan mineral kaynağının gün yüzüne henüz çıkmış olanlarından sizde için.

Beypazarı ne öyle bir kaç kelamla anlatılabilir nede 3-5 fotoğrafın kadrajına sığdırabilirsiniz. Güzellikleri, günden güne büyüyen ekonomisi, yılın her döneminde hareketliliğini koruyan ticari hayatı, insanın kendine has samimiyeti ve başka yerde göremeyeceğiniz sıcaklığı ile Beypazarı bir ilçeden çok sahip olmakla gurur duyacağımız bir değer aslında. Artık biliyoruz ki ruhumuzun kervanlarına ne yüklersek yükleyelim daha da ağır olanı burada gördüğünüz samimiyet ve hayat coşkusu olacaktır.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments