BEYŞEHİR OTOBÜS BİLETİ

Beyşehir Otobüs Bileti

Bir bakarsınız Beyşehir Gölü’nün kıyısındaki Yeşildağ beldesindesinizdir. Bu beldeye nasılmi gekirsiniz? Beyşehir Otobüs Bileti ile gelebilirsiniz. Leylekler Vadisi’nin müjdeci sakinleri ile beraber gelivermiştir ilkbahar. Ebeveynleri tarafından bir anda beslenmekte bir yandan da ilk kanat çırpışları hazırlanmaktadır yavrular. Beldenin hemen yanıbaşındaki eski bir mezarlıktır aslında Leylekler Vadisi adıyla anılan yer. Bu mezarlıkta boy veren Ardıç ağaçlarına çoktan kurulmuştur yuvalar. Tıpkı Anadolu’nun dar sokaklarında dipdibe sıralanmış evler gibi. Türkiye’nin bu en büyük leylek vadisinde de bir ya da iki kanat çırpışı uzaklıktadır yuvalar birbirine. Durmak bilmez bir hareketlilik yaşanıyor gün boyu.

Hemen hemen aynı sıralarda Türkiye’nin en geniş tatlısu gölü, göller bölgesi’nin en büyük gölü olan Beyşehir Gölündeki, İyiteli, Akburun, Kız Kulesi, Mada, Yılanlı, Külment adalarında kuluçkadadır Dalgıç,Kuğu, Karabatak ve Balıkçıl gibi şu kuşları.

Milli Park kapsamında koruma altına alınan yol ve çevresi Ardıç, Karaçam, Göknar, Sedir Meşe gibi ağaç türlerinden oluşan ormanları da barındırır. Bu ağaçlar yer yer kıyılara kadar Uuzanarak gölün koylarını ve körfezlerin görsel açıdan benzersiz bir manzaraya dönüştür.

Kubadabad Kalesi ve Kız Kulesi

Kız Kalesi’yle göle nazır zaman tanıklığını 1236 yılından beri sürdüren Kubadabad Sarayı. Bu iki yapıdan biri olan kızkalesinden geriye günümüzde sadece surlarının duvar yıkıntıları ulaşmış olsa da Kubadabad’ın haremliği ve tersaneliği kullanılmış yüzyıllarca.

Selçuklu sultanlarından Alaaddin Keykubat’ın isteği ve çizdiği plan doğrultusunda inşa edilen Kubadabad Sarayına gelince bu Saray Anadolu Selçuklu saray yapısını günümüze ulaştırabilen tek örnek. Burada özenle yapılan kazılar hala devam ediyor.

Diğe tarihi Eserler

Eflatun Pınarın kuzeyinde Kubadabad Sarayı’nda yaklaşık bir yıl önce yapılmış görkemli bir Anıt var. Anıt’ın Görkem’i çok büyük boyutlarda 14 adet taştan yapılmış olmasından kaynaklanıyor. Anadolu’nun pek çok yerinde rastlanan Hitit sanatı taklidi tarzındaki anıtın temasını, Bereket sembolü sayılan toprak, su ve güneş oluşturuyor. Anıtı’nın bulunduğu yerin halk arasında Eflatun Pınarı adı ile anılmasınınsa bir süre burada yaşadığına inanılan Antik Yunan filozofu Eflatun’dan kaynaklandığı düşünülüyor.

14 sütün üzerine oturan 15 Gözlü Köprü, sanatsal güzelliğiyle de göz dolduruyor. Osmanlı Devleti’nin gerçekleştirdiği ilk sulama projesi olan ve aynı zamanda baraj görevi de yapan Taşköprü sözkonusu yapılardan biridir.

Yine anıtsal güzelliği ile göz dolduran bir başka yapı ise Beyşehir’de bulunan ve Bezarlar adı ile anılan Bedesten. İç mekandaki güzelliğin sırrını dış mekanında pek de ele vermeyen caminin, resimlerle bezenmiş tavanını destekleyen 42 ahşap Sütunu sanki bir orman imajı yaratmak üzere oraya konmuş gibi. Bir başka özelliği de tamamen ahşap malzeme ile ve hiç çivi kullanılmadan inşa edilmiş Orta Asya camilerinin Anadolu’daki ender örneklerinden biri ve en büyüğü olması.
Cami’nin tam karşısında İsmail Ağa Medresesi var. Daha çok Taş Medresesi olarak bilinen ilk hali Seyfettin Süleyman Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Ancak daha sonra üyük Emir İsmail Ağa tarafından onların anca onun adı ile anılmaya başlanmış. Medrese’nin 1912 yılına kadar hizmet verdiğiniz söyleniyor.

Kusursuz bir ev sahibidir aynı zamanda Beyşehir gölü, cömerttir de üstelik. Bu cömertliğini de en çok balıkçılar bilir. Beyşehir Otobüs Bileti ile bu bölgedeki tarihieserleri ve doğal güzellikleri birbir yerinde görme ve inceleme imkanı oluşturun kendinize.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments