BİGA OTOBÜS BİLETİ

Biga Otobüs Bileti

Burası Çanakkale’nin en büyük ve Türkiye’nin önemli ilçelerinden biri olan Biga. Bu güzel ilçeye gelmek isterseniz Biga Otobüs Bileti  ile seyahat edebilirsiniz. Biga tarihi 600 yıl öncesine dayanır. Bizans döneminde önemli bir liman bir yer olan Kara Biga’yı Tür k toprağı yapan Karaboğa Beyidir.

Eski adı Pilyapos olarak bilinir. O dönem kayıtlarında geçmeyen Muhtemelen sonradan kurulan küçük bir Türk Köyü olan Biga’da Boğa olarak anılmaya başlanmıştır.

Biga antik bir alan değildir. Buna rağmen çevresinde Helen, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunur. Biga Marmara Denizi’nin güneyinde Gönen, Lapseki, Çam, ve Yenice ilçeleri ile komşudur. 80 bini Aşan nüfusu ile Çanakkale’nin en büyük ilçesidir. Şehir merkezi 34 bin nufusa sahiptir.

Biga 107 köy ve 5 belgesi ile Türkiye’nin sayılı ilçelerinden biridir. Bigadaki en eski tarihi bina Ulu Cami’dir. On beşinci Yüzyıl Fatih döneminin Mimari eserlerini taşıyan yapı bugüne kadar bir kaç defa onarılmıştır.

100 yıl önce inşa edilen Çarşı Cami şehrin merkezindedir. Önündeki ahşap şadırvan sonradan yapılmıştır. Caminin alt bahçesindeki ikinci şadırvansa 2007 yılında inşa edilmiş olup inşaatında kesme taş kullanılmış, taş işlemesi Bigalı Ustalar tarafından yapılmıştır.

Biga’da Hamdi Bey Mahallesinde bulunan şehitlikte, Kuvayi Milliye’nin Şehitliği, Kaymakam Hamdi Bey ve arkadaşları ve vatani görevini yaparken hayatını kaybedenlerin mezarları vardır.
Biga’nın eski ve korunmaya alınmış binalardan birisi de Halil Bey Konağıdır. Konak Kültür Evi olarak kullanılmaktadır.

Biga’nın ortasından geçen Kocabaş çayı kırsalındaki farklar bir kadıların başlıca dinlenme ve eğlenme yeridir.

Biga Kapalı Pazar Yeri 20 bin metrekare kapalı alanı ile Türkiye’nin ikinci büyük Kapalı Pazar yeridir. Çarşamba günleri şiir pazarı burada kurulmaktadır. Biga Panayırıda aynı yerden yapılmaktadır.

Belli başlı resmi ve özel bankaların 10 şubesi hizmet vermektedir. Banka şubelerinin çokluğu bölgedeki Sanayi ve ekonomik olarak hareketli oluşunun bir göstergesidir.

Biga Ekonomisi

1970 yılından bu yana inşaat demiri ve alaşımlı Çelik üreten İÇDAŞ üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Özel sektör Çelik üreticisidir. İso belirlemelerine göre Türkiye’nin 500 büyük kuruluşu arasında genel sıralamada, 2004 yılında 13. sırada iken 2007 yılında ise 10. sıraya yükselmiştir. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan kuruluşları arasında ise 2006 yılında 11. sırada yer almaktadır. İÇDAŞ halen İstanbul ve ilçemizde üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. İÇDAŞ Aş.’nin Grup şirketleri ile birlikte 10 bine yakın çalışanı bulunmaktadıR.

Mobilya sektörünün önde gelen kuruluşlarından olan Doğtaş, 35 yıldır ilçede hizmet vermektedir. 1972 yılında ilçede, küçük bir aile kuruluşu olarak başlayan şirket bugün bayileri ile birlikte 12 bin kişiyi aşan büyük bir aile olmuştur. Doğtaş günümüzde kalitesi ile anılan bir markadır.

Turizim

Biga, Gönen ilçe sınırından Lapseki ilçe sınırları kadar 72 kilometre sahil şeridine sahiptir. Kıyı şeridi tatil ve turizm için idealdir. Özellikle Karabiga beldesinde yaygın olarak yapılan Yelken yarışları gençlerin yeni tutkusu olan bir spor dalıdır. Kara Biga, Aksaz ve emer, Biga’nın balıkçılık merkezleridir. Biga sahil şeridi zengin balık çeşitleriyle meraklıları için Marmara’nın bakir balık yatağıdır. İsterseniz balık tutmak için Biga Otobüs Bileti ile buraya gelebilirsiniz.

Biga sadece 17 kilometre, yeşillikler içerisinde kalan Kırkgeçit Termal Tesisleri şifalı suyu, dinlendiren manzarası ve doyumsuz oksijen üreten havası ile vazgeçilmez bir sağlık adresidir.

Türkiye’nin Abant’tan sonra ikinci Nilüfer yetişen gölü, Biga’ya Yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta ve Kalafat köyü yakınındadır. Yeterli yağmur alamadığı için bu seçkin güzellik ne yazıkki kuraklık tehdidi altındadır.

Biga’nın hemen 5-6 kilometre güneyinde başlayan ormanlık alan karma ağaçlık ve Balkan yapılır yükseltisi ile tam bir tabiat harikasıdır. Özellikle genç meşe ağacı ile kaplı tepeler görülmeye değer güzelliktedir.

Biga’nın en meşhur tatlısı nedir diye sorulursa herhalde bunu peynir helvası cevabı yakışır. Sade ve kızartılmış olarak yapılan yöresel lezzet peynir helvası, doyumsuz tadıyla ağzınızın tadını bilen ziyaretçilerin damak tadında unutulmaz bir tat bırakır. Biga’nın ikinci lezztli tatlısı ise peynir tatlısıdır. Bu lezzetler tatmak için zitayetçilerini beklemektedir. Kendinize bir Biga Otobüs Bileti alın ve hemen buraya gelin.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments