YOZGAT OTOBÜS BİLETİ

Yozgat Otobüs Bileti

Yozgat bir şirin diyar, bazen duman olur. Çamlığın Başında tüter, türkü olur dillerde, bazen Ziya’nın atında döner ağıt olur gözlerde. Yozgat Otobüs Bileti ile gidilen Yozgat. Bir Sevdadır Yozgat, Aslı’nın Kerem’e yandığı gibi Ferhat’ın Şirin için dağları deldiği gibi. Atatürk’ün ünlü süvarileri harp meydanlarında kahramanca dönüşen Türk büyüklerinin harman olduğu diyar. Bozok Yaylasının çocukları. Varolun övgüsüne mazhar olmuş Yiğit evlatları yetiştirilmiş.

İlin asıl adı Bozok olup, zamamla Yozgat olarak değiştirilmiştir. İsmin kaynağı olarak her ne kadar tatmin edici bir bilgi yoksa da uzun yıllar bu bölgenin böyle anıldığı bilinmektedir. 23 Haziran 1927 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verilen bir önerge doğrultusunda Bozok ismi Yozgat olarak değiştirilmiştir.

Yozgat,ünü şairimiz Arif Nihat Asya’nın dizelerine şöyle yansımıştır;

En güzel yüzlü şehir
Bildim adın Yozgat’mış
Bir Pirin duasıyla
Hak, yozuna yoz katmış
Daha sonra kızının mayasına naz katmış
Şükür birinci çok, ikinciye az katmış
Kızıyla evlenenin kışlarına yaz katmış.

Yozgat, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir Alişar Köyü Höyüğünde ve benzeri bölgelerde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde 5 bin sene öncesine ait eserler bulunmuştur.

Gelişen Yozgat

Yozgat ülkemizin mütareke ve milli mücadele yıllarında da adını önemle duyuran iller arasında yer almıştır. O dönemde Bozok adıyla anılan Yozgat yabancı güçlerin işgaline uğramaması rağmen uzun bir süre geri kalmışlığı etkisinden kurtulamamıştır. İki Asır önce orta Anadolu’nun en gelişmiş bir iliyken bugün Maalesef en geri kalan illerden biri olmuştur. Hatta ekonomide milli gelir ortalamasında sanayide ve eğitimde sadece İç Anadolu’da değil Türkiye’deki iller sıralamasında son sıralarda yer almaktadır. Yozgat yıllar boyu bu makus talihini bir türlü gelememiş küçülmenin ve fakirleşmeye nin doğal sonucunu olarakta halk çareyi başka illere göçmekte bulmuştur.

Ankara’nın yanı başında olmasına rağmen kişi başına düşen yıllık gelirimiz 852 dolarla Türkiye 74. , ÖSS sınavında kiralamalarında 73 üncü sırada yer alır. 500 bine yaklaşan nüfusu 14 123 kilometrekarelik yüzölçümü ve Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, çekerek, Kadışehri, Sarayken,t Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı, Yerköy, olmaz üzere 13 ilçesi ile Yozgat İç Anadolu Bölgesi’nin orta Kızılırmak bölümünde Bozok Platosu üzerinde yer alır.

Ankara Sivas karayolu üzerinde Samsun Kayseri Mersin Karayolları Yozgat’tan geçmektedir Bu Yollar uluslararası taşımacılıkta önemli bir yere sahiptir. Ülkemizden ve Avrupa ülkelerinden ortadoğu’ya yapılan ticaret bu yolların önemini daha da arttırmaktadır çalışmaları devam eden yeri değil mi Yolla hattının bitmesiyle de ulaşım daha hızlı ve kolay hale gelecektir.

Yozgatta Ekonomi

Yozgat alan bakımından Türkiye’nin on beşinci ilidir. Bu yönüyle tarım ve hayvancılığa son derece elverişli bir yapıya sahiptir. İlimizin ekonomisi büyük oranda tarıma dayalıdır. Yer şekilleri önemli ölçüde tarıma imkan vermektedir. Bölgede yoğun olarak Tahıllar ve baklagiller yetiştirilmektedir. Bunların yanısıra şeker pancarı, ayçiçeği, patates ve soğan türü ürünler yetiştirilmektedir. Bölge bu yönüyle adeta Türkiye’nin tahıl ambarı durumundadır.

İl ekonomisinde tarımın yanı sıra hayvancılıkta önemli gelir kaynağıdır. Bozkırların geniş yer kaplaması küçükbaş hayvancılığın yaygınlaşmasına ortam hazırlamıştır. Hayvancılık genelde tarımsal faaliyetler ile bir arada yapılmakta olup mera hayvancılığı biçimindedir. Son yıllarda hayvan soylarının ıslahı çalışmaları ve hayvansal ürünleri değerlendirme yolları yönelik Sanayi faaliyetleri Valilik, belediye ve özel sektörün yoğun çalışmalarıyla hayvancılık alanında canlanma olmuş, modern işletmeler kurulmaya başlanmıştır.

Tarıma dayalı sanayinin geliştiği Yozgat’ta giderek yaygınlaşan seracılıkta dikkatleri üzerine çekmektedir. Yozgat ve Boğazlıyan Şeker Fabrikaları, Yem Fabrikası, Yimpaş, Yibitaş Yozgat ekonomisine katkı sağlayan önemli kuruluşlardır. Kalkınmada öncelikli iller arasında olması sebebiyle ilimize dışarıdan gelen yatırımcıların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bunlardan Çanakkale Seramik, Aytaç, Pınar Süt, Erensan, Adela Ayakkabıcılık, Bozok Traktör, Çiasan, Coşkun Karisör ve Tutku Turizm Yozgat’a büyük yatırımlar yapan firmalar arasındadır. Yatırım yapmak amacı ve ta Yozgatın gezilecek yerlerini keşfetmek için Yozgat Otobüs Bileti ile buraya seyahat edebilirsiniz. Bölge hakkındaki bilgileri ve  tüm biletleri www.otobusbiletionline.com ‘da bulabilirsiniz.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments