Zamene Uçakları

 Zamene Uçakları

İnsan oğlunun uçma tutkusu çok eski zamanlara dayanıyor. O zamanla Zamene Uçakları  yoktu. Ama ayakları üzerinde durup başını gök yüzüne çevirdiği o ilk günlerde başladı  kimbilir.?İnsan zamanla aklıyla yerin ve göğün bilgilerine ulaştıkça gereksim ve istekleri karşılıcak araçları adım adım keşfetti ve üretti.

En büyük tutkularından birini yani uçağı icat etmesi ise gerçekten uzun bir yolculuğun en görkemli durakların dan sayılır

Hazarfen kanat takıp galata üzerinden uçtup Zamene Uçakları ‘na önayak oladumu yoksa anlatılanlar öykümü bilinmez. Ama insan oğlunun gök yüzüne ilk yolculuğu bir bolonla gerçekleşti. İlk balonuda fransız kağıt ürerticisi Jozef ve Etyen Malgolfiye adında iki kardeşin yaptğı biliniyor. 1783 yılında yaşadıkları Anon kenti sakinlerinin şaşkın bakışları altında , kumaş ve kağıttan elde ettikleri bir balonu ateşin sıcaklığı ile şişirip serbest bıraktılar. 1828 metreye kadar yükselen balaon 1.5. km yol kattetmiştir. Balonun içindeki havanın soğumasıyla bir tarlaya inen bolunu  ordaki çiftçilerin onu şeytan sanmaları üzerine parçalamışlardır.

Uçan icatlar devri başlamıştı. Ancak buhar makinalarından hafif ve güçlü olan benzin motorunun bulunmasına kadar, havadan ağır ve kontrol edilebilen bir makinayı kimse yapamadı.

Amerika’nın orta batısında yaşıyan bisiklet üreticisi Wilber ve Orwill Wright adlı iki kardeş bu hedefe ulaştılar ve bu dünyayı sonsuza kadar değiştirecek adımı attılar. Onların Khiti Hawk kumsallarında ki ilk uçuşlarından 10 yıllar sonra uçak yolculuğu alışılmiş bir fikre dönüştü. Sonraları bu iki kardeşin kendilerini dünyaya tanıtmak için çıktıları yolda ilk durak olan Amerika da pek istediklerini alamadılar. Fransadaki tanıtımlardan sonra gelen sipariş ile kendilerine geldiler ve bu siparişleri diğerleri takip etti ve böylelikle hem kendilerini geliştirdiler hem uçaklarını ve farklı modeller tasarlamaya başladılar.

Türkiyedeki Uçak Tarihimiz ve Zamene Uçakları

Türk uçak tarihi Gaziemir Hava meydanında ilk Türk uçağının yapılmasıyla başlar. Türkiye’de havacılık eğitimi görenler ilk uçağın 1903 te ABD’de Wright kardeşler tarafından uçurulduğunu öğrenir.

Vecihi Hürkuş’un 28 ocak 1825’te motoru dışında herşeyi kendisinin ürettiği uçağıyla Gaziemirde ilk deneme uçuşu yaptığını biliyoruz. Vecihi Hürkuş’un yanında Nuri Demirağ ,Selehattin Alan’nın, Alı Yıldız’ın ve Türk hava kurumunun üerttiğı uçaklarla kırdıkları rekorları az sayıda meraklıların dığşında bilen yoktur.

Uçak imalatımız 24 Haziran 1923 te Vecihi Hürkuş üretimi olan Vecihi K-IV ile başlar. Vecihi Hürkuş Uçak tasarımını tamamlar ve teknik kısımlarınıda kısa zamanda tamamladıktan sonra motorunu savaştan kalan Yunan uçaklarından alır, diğer tüm parçaları yerli mazemeler kullanarak imalata başlar.
Özellikle kurtuluş savaşında çekilen malzeme sıkıntısı ve yokluklar onda neden kendi uçağımızın olmadığı sorusunu uyandırmış ve uçak tasarımları yaparak ilk Türk uçağını yapmıştır. 1925’te tamamlanan uçak için heyetten uçuş için izin istenir. Ancak heyette uçağı denetleyecek teknik birinin olmamasından dolayı uçuş izni verilmez. Ama Heyet başklanı Vecihi Hürkuş’a “Eğer uçağına güveniyorsan Atla Uç bizide kurtar” demiş. Bunun üzerine Vecihi Hürkuş 28 Ocak 1925’te saat 15:00’de Vecihi K-IV ile ilk ve son uçuşunu havada 15 dakika kalarak gerçekleştirmiştir.İlk Türk uçağı geklerdedir artık ancak izinsiz uçtuğu gerekçesiyle Albay Muzaffer Ergüder tarafından cezalandırılmış ve çaresiz bırakılmıştır. İşte Zamene Uçakları böyle.


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments