Dünya’nın En Çok Turist Çeken Yerlerinden Tac Mahal

  • 0

Dünya’nın En Çok Turist Çeken Yerlerinden Tac Mahal

Dünya’nın En Çok Turist Çeken Yerlerinden Tac Mahal

Mimarisi,Güzelliği,İhtişamıyla Dünya sıralamasında 1.sırada yer alıyor. Dünya’nın En Çok Turist Çeken Yerlerinden Tac Mahal , Hindistan- Agra’da bulunuyor.Ülkemizden de bir tarihi eserin bulunduğu Dünya’ da en çok Turist çeken yerler nereler diye bir araştırma yapalım dedik. Karşımıza 1. sırada Hindistan,  Agra’ da bulunan Tac Mahal çıktı.

Yıllık olarak çektiği turist sayısına bakıldığında toplamda 1 Milyon 250 binlik rakam ile liste başında olan  Tac Mahal’ uzun zamandır 1. liğini kimselere kaptırmıyor.

Dünyada Sevgi ve Aşk  ve Kutsallık adına yapıldığı söyleniyor.Dünyada en çok ziyaretçi çeken , Dünyanın 7 harikasından biri ve en güzeli olarak tanımlanıyor  bu Anıt. Şah Cihan adındaki Hükümdar’ ın çok büyük bir sevgi aşk beslediği Zevcesi Ercümend Banu Begüm‘ ü doğum sırasında kaybetmesi üzerine, onun anısını yaşatmak için yaptırılmıştır.

 

Tac-Mahal-Hindistan-agra-otobusbiletionline.com

Zaten Hindu inanışı’ na görede doğum yaparken hayatını kaybeden kadınların’ da kutsal olduğu düşünülüyor. İşte Tac Mahalin yapılma nedenlerinden bir diğeride belli olmaktadır.

Dünya’ da En Çok Turist Çeken Yerler listemizin başında bulunan Tac Mahal.Yapımında Osmanlı Mimarlarından en ünlüsü  Mimar, Mimar Sinan’ ın öğrencilerinden olan Mehmet İsa Efendi ve Hattat (yani yazı ustası) olarakta  Hattat Serdar Efendi‘ de bulunmaktadır. Tac Mahalin tam 20 yılda tamamlanabilmiştir.

Dünyada en çok Turist çeken Tac Mahal‘ in inşasında parlak ve ince mavi damarlı beyaz mermerler bulunmaktadır. 82 Metre yüksekliğindeki kubbe ( Minare) Mehmet İsa Efendi tarafından inşa edilmiştir.

www.otobüsbiletionline.com sadece otobüs bileti satmayıp aynı zamanda en ucuz uçak biletleri‘ nide satmaktadır. Eğer Keşfetmeyi seviyorsanız uçak bileti’ nizi uçak bileti arama konsolu üzerinden aratarak bütcenize en uygun Hindistan – Agra uçak bileti‘ ni satın alın ve Dünya’ nın 7 harikasından biri olan Tac Mahal’ i fethedin.

Agra’ya Ulaşım Nasıl Yapılır?

Dünya’nın En Çok Turist Çeken Yerlerinden Tac Mahal  ‘e nasıl gidebilirim diyorsanız işte size alternatifler.Türkiye’den Agra’da bulunan Kheria Havaalanın’na aktarmasız olarak uçuş bulunmamaktadır. Ancak aktarmalı olarak birçok seçenek mevcuttur. Aktarmalı uçuşlardan daha kolay ve basit olan bir yol mevcuttur. Oda Dehli bölgesi üzerinden Agra’ya tren yolu ile ulaşmaktır. Agra, Dehli ve  Jilapur şehirleri arasına kurulmuş olan tren yolu ağı oldukça gelişmiştir. Bu sayede Agra’ya  daha pratik bir şekilde ulaşım sağlıyabilirsiniz.

 

 

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments