Herkesin Bildiği Bir Şehir Antiochia

  • 0

Herkesin Bildiği Bir Şehir Antiochia

Herkesin Bildiği Bir Şehir Antiochia

Herkesin Bildiği Bir Şehir Antiochia , tarihi İpek Yolu üzerinde ve ilk uygarlıkların merkezinde bulunan, Türkiye’nin altıncı büyük ili ve dünyada baklavası ile ünlü olan bir uygarlık kentidir. Anadolu’daki ilk yerleşim bölgelerinden biri olan bu ilimiz,  Akdeniz ve Mezopotamya arasında kurulmuştur.

www.otobusbiletionline.com‘ dan ucuz Gaziantep otobüs bileti‘ nizi satın alarak, Tarih boyunca pek çok medeniyet ile birlikte gelmiş olan Gaziantep İlimizi keşfedin. Yüzyıllardır topraklarında yaşayan uygarlıklara ait pek çok değerli eseri, Hazine ve ören yerini günümüze kadar özenle saklayan Gaziantep, 13 farklı müzede bu eserleri meraklılarıyla buluşturuyor.

Tam bir müze kent olan şehirde baktığınız her yer keşfedilecek yeni bir köşe anlamına gelebilir. Yıllar Boyunca sadece Antep adı ile anılan şehir, Birinci Dünya Savaşı sonrası gösterdiği üstün mücadeleden ötürü 1921 tarihinde Gazi Ön adını içine alarak bugünkü halini almıştır.

Halfeti - Gaziantep - Otobüs Bileti Online

Şehirde o dönemlerin izlerini görmek hala mümkündür. GAP Projesinin merkezi ve lokomotifi olan şehir, diğer birçok ili de önüne katarak gelişmektedir. Ekonomik yönden hızla büyüyen şehrin dünya turizmindeki Payı ise oldukça büyüktür.

Özellikle Antep fıstığı ile bilinen ve tüm dünyada eşsiz bir lezzet sunan Gaziantep ( Antiochia ) ‘in iklimi Akdeniz ve karasal iklim karışımıdır. Yazları çok sıcak olan şehir kışları da çok soğuk olur. Mutfağı ve birbirinden lezzetli tatları ile ün salmış olan şehir tüm gezi ve tarih meraklılarını bekliyor.

Çok zengin ve emsalsiz bir mutfağı olan Gaziantep’in  toplamda 300’e yakın yemek çeşidi vardır. B özelliği ile Türkiye’de ilk sırayı alır. Eski ve çeşitli kültür ve geleneklerin karıştırılıp harmanlanması ile yıllar sununda çeşit zenginliğine ulaşmıştır. Gaziantep mutfağı özellikle kebap ve et yemekleriyle öne çıkmaktadır. Alaca çorba, arap köftesi, altı ezmeli kebap, baklava, beyti, börk aşı, çağla aşı, cağırtlak kebap, ekşili taraklı kebap, erik tavası, , doğrama, firik pilavı, kavurma, , küşneme, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, kuşbaşı kebap, simit kebabı, soğan kebabı, şiveydiz, yuvarlama ve yeni dünya kebabı Antep mutfağına  has yemek ve tatlıların sadece  bazılarındandır.

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments