YASAK ŞEHİR Hak. Bilmediklerimiz!

  • 0

YASAK ŞEHİR Hak. Bilmediklerimiz!

İmparatorluk Şehri, Yasak Şehir.

Yasak Şehir Hakkında Bilmediklerimiz! Tarihsel olarak bakıldığında Ming Hanedanlığı döneminden Çing Hanedanlığı‘ nın yokoluşuna kadar kullanılmaya devam edillmiş. Çin İmparatorluk Sarayı’ nın bulunduğu bölgeye verilen isimdir.

Çin‘ in Kentlerinden olan Pekin‘ in ortasında yer almaktadır. Yasak Şehir Tarihsel olarak incelendiğinde takribi 500 yıl boyunca İmparatorluk ailesi ve İmparatorluk için çalışan hizmetlilere yaşam alanı olmuştur. Tabi bunların dışında Çin Devletininde merkezi olarak kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 100 Yıldır saray müzesi olarak kullanılmaktadır.

600 yıl önce inşa edilmiş olan Yasak Şehir 720.000 m²’ gibi oldukça büyük bir arazi üzerine kurulmuştur. 980 adet yapıdan oluşan bölgede yapıların içinde bulunan odalarda hesaplandığında 8.707 oda barındırdığı bilinmektedir.

Yakın zamanda yaklaşık olarak 29  yıl önce Unesco tarafından Dünya Kültür Misras Listesi‘ ne eklenmiş ve koruma altına alınmıştır. Yasak Şehir aynı zamanda Dünya üzerinde koruma altına alınan en geniş antik ahşap yapılar listesinede girmeyi başarmış en büyük yapılar zincirini oluşturmuştur.

İmparatorluk Sarayı olarak kullanılan Yasak Şehir, aslında tam olarak çevirisi yapıldığında  Mor Yasak Şehir‘ dir. Mor renk Çin İmparatorluğunun resmi rengidir ve sadece imparatorluk bu rengi kullanabilir.

(Mor) adı Kutup (Ziwei) Yıldızı’ ifade etmektedir, Kutup yıldızı aynı zamanda Çin Astroloji düşüncesinde , Göksel İmparator‘un yaşadığı alandır. Çin İmparatorunun ikametgâhı olan Mor Yasak Şehir’ ise bu Mor Kutup Yıldızı‘ nın yeryüzünde bulunan yansıması idi. A Jin yani (Yasak) ismi ise açılımda halk arasında kanundur ve Çin imparatorunun izni olmaksızın hiç kimse ne saraya girebilir nede Saraydan ayrılabilirdi.

Sizlerde Yasak Şehir‘ in antik kentinin tarihi geçmişini, gizemini ve sırlarını keşfedebilmek için Otobüs Bileti Online‘ dan en ucuz fiyatlarla Çin – Pekin Uçak bileti‘ nizi uçak bileti arama motoru üzerinden sorgulayarak en ucuz uçak biletini alın.Uçak biletinizi alırken kazanın.

Yasak Şehire Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Çin’in başkenti olan Pekin’e direkt olarak uçuşlar mevcuttur. Akatarmasız olan bu uçuşları  Türk Hava Yolları ve Air China isimli firmalar, İstanbul’dan kalkarak  yaklaşık 9 saati bulan hava yolculuğu ile Pekin Başkentte bulunan  Uluslararası Haval alanına gerçekleştirmektedir.

Başkent  Pekin’de Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilmenin en hızlı yolu metrodur. Gerçekleştirmiş oldukları Havalimanı Ekspres Metro Hattı ile seyahatte olanlar yaklaşık 20 dakikalık bir sürede havalimanından şehir merkezine ulaşabiliyorlar. Bunun dışında  otobüs ve taksilerle de şehir merkezine ulaşmak mümkün olabiliyor. İşte size şimdilik Yasak Şehir Hakkında Bilmediklerimiz!

 

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments