Ünlü Eyfel Kulesinin Mimarı’nın Ülkemizdeki Eseri

  • 0

Ünlü Eyfel Kulesinin Mimarı’nın Ülkemizdeki Eseri

Eyfel Kulesinin Mimarı’nın İzmir Eseri

Bunu Biliyormuydunuz ? Dünyanın en çok bilinen Mimari eserlerinden bir tanesi olan Eyfel Kulesi‘ nin Ünlü Fransız Mimarı Gustave Eiffel bakın ülkemizdeki en güzel illerimizden bir tanesinin iki tarihi  binasına daha İmza atmıştır.

Fransa’nın dünyaca ünlü ve sembolü olan Eiffel Kulesi’ni tasarlayan, Ünlü Fransız Mimar Gustave Eiffel‘in İzmir’de İki tarihi eseri bulunuyor.  Eiffel Kulesi ‘ nin daha temelleri atılmadan önce henüz günümüzdeki ününe kavuşmaz dan önce Ünsüz Mimar Eiffel tarafından tasarlanarak yapılan Basmane Garı Binasını Ünlü Mimarın Şirketi olan Fransız Regie Generale adlı  şirketi 1876 yılında inşa etmiştir.

Aynı senelerde inşa edilmiş olan Fransa’daki Liyon Gar’ı binasıyla aynı özellikleri taşımaktadır.Yani ikizidir.1922 yılında  İzmir’ de çıkan büyük bir yangın sonucu ağır hasar gören Basmane Garı  binası 1926 yılı sonlarında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarının kurulmasıyla bir tadilat ve onarımdan geçerek hizmete sokulmuştur.

Hizmetler

 

Önceki İstasyon TCDD Sonraki İstasyon
Başlangıç
Basmane-Denizli Bölgesel Treni
Gaziemir
Denizli yönünde
Başlangıç
Basmane-Nazilli Bölgesel Treni
Gaziemir
Nazilli yönünde
Başlangıç
Basmane-Söke Bölgesel Treni
Gaziemir
Söke yönünde
Başlangıç
Basmane-Tire Bölgesel Treni
Gaziemir
Tire yönünde
Başlangıç
Basmane-Ödemiş Bölgesel Treni
Gaziemir
Ödemiş yönünde

Basmane-Denizli, Basmane-Nazilli, Basmane-Tire, Basmane-Ödemiş, Basmane-Söke hatlarında sürekli ve düzenli olarak  tren seferleri devam etmettedir.. Basmane Garı’nın bulunduğu zeminin yerin altında yeni yapılan  İzmir Metrosu’nun Basmane istasyonu bulunuyor. Basmane Gardaki seferler 2006  senesinde İZBAN projesinin inşaat çalışmaları nedeniyle durdurulmuş, 2009 senesinde projenin tamamlanmasıyla beraber yeniden tren seferlerine başlanmıştır.

İşte Ünlü Eyfel Kulesinin Mimarı’nın Ülkemizdeki Eseri :

Konak-Pier-izmir

 Diğer bir eser ise Konak Pier dir. 1890 lı yıllarda hizmete açılmış olan tarihi bina da o zamanlarda ünsüz olan Fransız Mimar Gustave Eiffel‘ imzasını taşıyor. İnşa amacı gümrük binası olarak tasarlanan yapı,  1960 lı yıllarda balık hali olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2003-2004 yılları restorasyon çalışmalarıyla günümüzdeki şeklini almış ve alışveriş merkezi olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Böylelikle Ünlü Eyfel Kulesinin Mimarı’nın Ülkemizdeki Eseri  olan Basmane Gar’ı ve Konak Pier  değişik tadilat ve bakımlar sonucunda yeniden ve halen ülkemizin Türkiye’mizin güzel ili İzmir’ de kullanılmaya devam etmektedir.

 

 

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments