Adapazarı Otobüs Bileti

  • 0
Adapazarı otobüs bileti

Adapazarı Otobüs Bileti

Adapazarı otobüs bileti

“Akova” ismiyle tanınan ve ülkenin en verimli ovasında ziraatçiliği ile kendini geliştiren Adapazarı’na, o zamanlar Adapazarı otobüs bileti bulduluamı bilmiyorum. 1940 ve 1950’li yıllarda  genelde Karadeniz bölgesinden, Bulgaristan ve Yunanistan’dan yoğun göçler olmuştur.Adapazarı bünyesinde barındırdığı, Şeker Fabrikası, Ziraat Aletleri Fabrikası ve Vagon Fabrikası  alanlarında kendisini öne çıkarıp insanları cezbetmiş ve köyden kente göçe etki etmiştir.

Seneler boyunca Kocaeli iline bağlı bir ilçe olmuş Adapazarı. Türkiye Büyük MilletMmeclisin’de 17 Haziran 1954 senesinde  çıkartılan yasa sonucunda “Sakarya” adı ile il ünvanını almıştır. Adapazarı ise Sakarya ilinin merkez ilçesidir.

17 Ağustos 1999 Depremiyle, yıkımların çok olması nedeniyle halk civar köy ve ilçelere çekilmiş ve nufusta biraz azalma olmuştur.

Resmi Gazete’de 6 Mart 2000 senesindeki yayında 593 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “Adapazarı Belediyesi” Büyükşehir statüsüne ulaştırılmıştır. Alt tabakadaki Adapazarı Belediyesiyle bazı karışıklıkların yaşanması sonucu 22 Mart 2008 tarihli ve 26824 sayılı mükerrer Resmi Gazete yayını ile Sakarya Büyük Şehir Belediyesi olarak adı değiştirilmiştir.

22 Ekim 2000 senesinde ki  nüfus sayımı sonuçlarına göre Adapazarı’nın nüfusu 160.757ye ulaşmıştır.

Günümüzde Adapazarı yoğun göçten sebep  farklı kültürlerdeki toplulukların1999 yılındaki depreme rağmen tekrar huzur ve sükun olarak yaşamaya devam ediyor.

Ticari ve sanayi  bakımında  hızla gelişen ve gelişimine devam eden, yeşilin birbiriyle yarıştığı, bol oksijenli  temiz havası, doğa güzelliklerinden fazlasıyla payını almış yaşanabilir bir Anadolu kenti olma yolunda.

Adapazarı otobüs bileti ‘ nizi Otobüs Bileti Online’ dan en ucuz fiyatlara  satın alabilirsiniz. 130 otobüs firması arasından biletini kıyaslayıp ve satın alma seçenekleri sunuyor sizler. Adapazarı, İstanbul ilimize yakın olmasından dolayı hafta sonlarında, bayramlarda, resmi tatillerde oldukça yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Adapazarı otobüs bileti alarak  Gezilecek Yerler:

Yeşili ile kalplerimizi büyüleyen ve Sakarya ilimize bağlı olan Adapazarında gezip görebileceğiniz başlıca yerler arasında  Adapazarı İl Ormanı, Poyrazlar Gölü, Sakarya Köprüsü, Acarlar Longozu, Kent Park, , Acelle Yaylası, Maden Deresi, Justinaus Köprüsü, Karasu Sahili, Sedirvan Kıran Tepe, Doğançay, Yaşayan Osmanlı Tarihi Taraklı, Sülüklü Göl, Sapanca Kartepe, Çark Mesire ve Söğütlü gibi yeşili manzarası ve doğası ile sizleri büyüleyen yerler bulunmaktadır.

 

 

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments