ANTİK KENTLER

Antik Kentler

İlk çağlardan,binlerce yil öncesinden günümüze kadar gelen kentlere Antik Kentler adı verilmektedir.Antik çağlar, insanlık tarihinin başlangıcından Orta Çağ’a kadarki zamana kadar belirgin kültürel ve siyasi olayları ele alır. Bitiş tarihi erken Orta Çağ olarak kabul edilsede, genelde Batılı akademisyenler Batı Roma İmparatorluğu’nın 476’daki çöküşünü antik çağın sonu olarak kabul ederler.

Dünya üzerinde bir çok antik kent mevcuttur.Keşfedilen , ziyaret edilen , Turizme kazandırılmış olan bir çok tarihi kent.Bunun yanı sıra hala keşfedilmeyi bekleyen bir çok tarihi mekan olabilir yer yüzünde veya toprak altında.Eski çağlarda değişik kültürlere, medeniyetlere ve milletlere evsahipliği yapan bu kentler bakımından  ülkemizde birhayli zengindir..Genellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunması bu bölgelerin eski çağlarda deniz ticaretini yaygın bir şekilde kullandığını göstermektedir.
Bu tarihi zenginliklerimizi www.otobüsbiletionline.com web sitemiz aracılığıyla ziyaret imkanı bulabilirsiniz.Web sitemiz sizler için Antik Kentler hakkındaki bilgileri ve seyahat için en uzuc bilet fırsatları sunmaktadır.

Türkiye’de Kültür Bakanlığının taşınmaz kültür varlığı olarak belirlediği 77 adet Antik Kentler vardır.Bu rakama dahil edilmeyenlerle beraber sayı 100’e kadar çıkıyor. En bilinen ve en çok ziyaret edilenleri şöyle sıralayabiliriz.

Antik Kentler Nerede  Biliyormusunuz?

Türkiyemizin Başlıca bazı Antik Kentleri ;

-İzmir ili Selçuk İlçesi sınırları içindeki antik Efes antik kenti
– Aydın’ın Söke ilçesi sınırları içerisinde Söke’ye 30 km. uzaklıkta ve Akköy yakınlarında olan Milet antik kenti.
-Aydın Karacasu’da bulunan Afrodisias Afrodisias adında birçok antik kent vardır fakat en ünlüsü Aydın’da bullunanıdır.antik kenti.
-Kütahya şehir merkezine 57 km. uzaklıkta Çavdarhisar İlçesi’ndeki Aizonia antik kenti.
-Pamukkale yakınlarında bulunan Hierapolis antik kenti.
-Aydın İlinin, Germencik İlçesi Ortaklar Bucağına bağlı Tekin Köy sınırları içinde Ortaklar-Söke karayolu üzerinde yer alan Magnesia antik kenti
-Antalya’nın Kale (Demre) ilçesinde bulunan Kaş – Finike arasında bulunan Myra antik kenti.
-İzmir ‘e bağlı Bergama ilçesinin merkezinde kurulu Pergamon antik kenti.
– Aydın ili Güllübahçe beldesi yakınında bulunan Priene antik kenti.
-Gaziantep ilinin Nizip ilçesine 10 km uzaklıktaki Belkıs köyü eteklerinde bulunan Zeugma antik kenti.

-Karkamış ilçesi yakınlarında, Fırat’ın batı kıyısında, Türkiye-Suriye sınırı üzerinde, Yakındoğu Arkeolojisi’nin önemli yerleşimlerinden olan Karkamış Antik Kenti yer almaktadır.

 


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments