FAYDASIZ BİLGİLER

Faydasız Bilgiler

İnsan yaşamı boyunca birçok şeyle karşı karşıya geliyor.Önemli önemsiz şeyler, faydalı faydasız bilgiler. Gereksiz, önemsiz ve faydasız şeylerden nekadar çok uzak kalırsa o kadar iyidir aslında. Çünkü bu faydasız şeyler bizin hafızamızda belleğimizde gereksiz yer kaplamakta ve faydalı bilgilere yer bırakmamaktır.

Faydasız bilgiler insanı zaman kaybına uğratıyor. Hatta bizim Peygamberimiz Muhammed sallallahu aleyhi vesellem bu konuda bizleri uyarmış ve dualarında şöyle yer vermiştir. “Allahım  huşu duymayan kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve faydasız ilimden sana sığınrım.”

Aslında bu kısmen kisiden kişiyede değişebiliyor. Mesela bir doktora lazım olan teknik terimler bir marangoza gereksizdir işine yaramaz faydasızdır bilse de öğrensede fayda vermez. Mesela astronot olan birinin bilmesi gereken teknik bilgi donanımı, astronot olmayan birine ne faydası olacak. Bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Bundan dolayı insan kendisi için gerekli faydalı olan ona yarar sağlayacak şeylere ve bilgilere yönelmeli.Faydasız Bilgiler le haşir neşir olan bir insan cahillik derecesinde kalır ve cahilane yaşar.

Cahillik ise kötülüğün anasıdır. Fayadsız bilgi sözü bir paradoks olsada  bilginin faydasız olduğu sözündede aslında bir hakikat yatmaktadır. Bu şekilde faydalı bilginin faydasını ve güzelliğini anlarız. Ancak Bilgide bazan insana zararlı olabilir. Onuda faydalı bir şekilde kullanmayı bilmek gerekir. Bilgi yüklenipte onu kullanmamakta bir fayda sağlamaz değilmi. Bu durumda Faydalı kitaplar yüklenmiş eşşek ten bir farkımız kalmaz herhalde.

Bundanda anlayabilirizki işin özü ve özetine şöyle diyebiliriz. Faydasız bilgi  insana fayda vermez, Her insan kendisi için fayda edecek bilgiyle yeşermeli, Yeşerirken faydalı bilgili ölçülü ve doğru kullanmalı. Kullanılmayacak yeşertilmeyecek doğruyu dahi boş yere yüklenmememi.

Faydasız Bilgileri , faydalı bilgiye tercih etmemeliyiz. Bu konudada www.otobüsbiletionline.com sitesi olarak sizlere faydalı bilgileri, uçak bileti, otobüs bileti, ido-feribot bileti ve bu minhal üzre bu konularla alakalı tüm meseleleri sizlere hizmet vermek için burdadır. Web sitemizden faydalanmak için bizi ziyaret edebilir, kampanyalardan ve fırsatlardan faydalanmak için üye olabilirsiniz.

Faydalı olmak için fayfalıdan faydalanmak, faydasızdan uzak durmak lazım.

 

 


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments