PASAPORT İŞLEMLERİ

Pasaport İşlemleri

Yurtdışına seyahat etmek istiyorsanız vizeli veya vizesiz pasaportunuzun olması şart. Eğer pasaportunuz yoksa Pasaport İşlemleri için gerekli kuruma gerekli evraklarla müracat edip pasaportunuzu alabilirsiniz.

Yanı başımızda görüş mesafemizdeki Yunan adası da olsa, kilometrelerce uzaktaki bir Uzakdoğu ülkesi de olsa pasaport şartı var. Son zamanlarda hava, kara,deniz ve raylı sistemlerin gelişmesiyle artık yolculuklar hem kısa hem konforlu.

Ucuz uçak bileti , ucuz otobüs bileti, ucuz feribot bileti, ucuz tren bileti fırsatların www.otobüsbiletionline.com sitemizde bulabilir ve  istediğiniz zanam faydalanabilirsiniz. Uygun fiyatları bulunca kaçırmamak lazım.

Uluslararası standartlara sahip e-pasaport yani çipli pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren geçerli olmaya başlamıştı. 24 Kasım 2015 den itibaren de eski pasaportlar kullanımdan kalkacak. Bir çok ülke de vize başvuruları için bu yeni tip çipli pasaport kullanımını zorunlu tutuyor.

Eski de olsa pasaportunuzun süresinin bitmesine daha var diye güvenip vize başvurusu yapmadan önce mutlaka ilgili konsolosluktan eski pasaportları kabul edip etmediklerini öğrenmenizde fayda vardır.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye’nin her İl ve İlçe Emniyet Müdürlüklerindeki Pasaport Şube Amirliklerinden Pasaport işlemleri için başvuru yapabilirsiniz.
Pasaport Şube Amirliğine kendiniz için istediğiniz pasoport için gidip sıra numarası alıp pasaport başvurusu yapabilirsiniz.İnternet ortanından E-Pasaport sitesinden randevu alabilirsiniz.

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Eğer pasaport için ilk kez başvuru yapıyorsanız hem defter hem de harç ödemesi yapmanız gerekiyor. Son düzenlemelerde pasaport süresinde uzatma yapıldı artık 10 yıllık pasaport alabiliyoruz. Sabit 54 TL. Defter bedeli ödemesi yapılıyor,Harçlar ise geçerlilik süresine göre değişiyor.

6             AY     70       TL
1            YIL   102,30 TL
2            YIL  166,90 TL
3            YIL  236,90 TL
4 – 10   YIL  333,80 TL

Pasaport İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Yeni uygulamada Çipli Pasaportlar olduğu için ister daha önce pasaportunuz olsun ister olmasın aşağıda verdiğimiz listedeki belgeler ile Pasaport işlemleri için başvuru yapabilirsiniz.

– TC Kimlik numaralı Nüfus cüzdanının aslı
– 2 adet beyaz fonlu biyometrik vesikalı fotoğraf.Son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor
-Daha önceden alınmış pasaportlar varsa
– Pasaport cüzdan bedelinin ödendiğine dair dekont
– Pasaport harç bedelinin ödendiğine dair dekont
– Parmak izi. Daha önceden Emniyette parmak iziniz varsa gerekmiyor.

Pasaport işlemleri için tamamlayıp verdiğiniz evrakalar incelendikten sonra birkaç gün içerisinde pasaportunuz hazırlanıyor. Tabiki bu başvurulan Emniyet Müdürlüğü’nün yoğunluğuna göre değişebiliyor. Pasaportunuzun durumunu takip etmek isterseniz e-pasaport.gov.tr den takip edebilirsiniz. E-mail adresi ve cep telefonu numarasından da sizlere pasaport hakkında bilgi gönderiliyor.

 


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments