Sakarya Otobüs Bileti

  • 0

Sakarya Otobüs Bileti

Sakarya ve Sakarya Otobüs Bileti

Türkiye’nin Nüfüs bakımından 22. şehri olan Sakarya’ya, Sakarya Otobüs Bileti alarak gidebilirsiniz. 2015 senesinde yapılan sayımda nufusu 953,181 olarak belirlenmiştir.Marmara bölgesinin Çatalca-Kocaeli bölümlerinde yer almaktadır.

Sakarya, Kocaeli, Bursa, Bolu,Bilecik illeri arasında kalmaktadır. Adına şiirler yazılan Sakarya Nehri’de Sakarya ilçelerinden Karasu’dan Karadeniz’e dökülmektedir. Ayrıca işte bu nehirdende il kendi adını almaktadır. Sakarya nehirinin ise bu ismi nerden aldığı konusunda tarihçiler taa Frigler dönemine kadar gitmişlerdir.Ama bu bonuda değişik rivayetler bulunmaktadır işte bazıları;

Sakarya Nehri Adını Nereden Alıyor?

Eskişehir iline yakın bir yerde Sangia adında bir şehir vardı. Burda bulunan kaynaktan çıkan sular bir göl oluşturuyor ve oradanda nehir kanalına gitmekteydi. İşte bu antik şehrin adı nehre verilmiş ve Sakarya Nehri adını aldığı söylenmektedir.

MÖ 7. asırda bölgeye hakim olan Frigler.Bu nehri kutsal sayarlarmış. Bundan dolayı Tanrıları olan Sangarı ‘nin adını nehre vermişler. Bu Friglerin ana tanrıçası olan Kibele’nin kocası Atis miş. Atis’i doğuran ise Sakarya nehrinin kızı yani Sangari’nin kızı Nana olduğu söylenmektedir. Daha önce Sangarios olan ismi sonraları Zakharion olarak değişmiş.

Diğer bir rivayet MÖ 3. ve MS 4. asırlarda bu bölgeye hakim olan Bitinya kraliçase Sangarius ‘un adı bu nehre verilmiş.

Son olarak ta şu rivayeti aktarfalım.Sakar Dede isminde bir ermiş nehrin iki yakasını birleştiren ve ücretli olan köprüden karşıya geçmek ister. Ancak parası olmadığı için onu geçirmezler. Oda dua eder ve nehir yönü değişir ve başka yerden akar. Halk keramet gösterdi diye büyük ilgi gösterir ve Sakar Dede’nin ismini nehre verir ve o bölgede türbesi yapılır. Daha sonraları isin Sakarya nehri olarak bize gelir.

Doğa ve Yaban Hayat

Evliya Çelebi Sakarya bölgesine geldiğinde gördüğü doğal güzellikleri “ağaç denizi” olarak tanımlar. 1862 yılında bu diyarlara gelen ve gezen Fransız kontu A.De. Moustier, yazılarında şunlara yer vermiş. “Adapazarı nehrin kenarında 10.000 kişilik bir kent. Ceviz ağacı bol fakat kesilenlerin yerine yenileri dikilmiyor. Bu gidişle Adapazarı ağaçsız kalacak.” Adapazarı’nda o zamanlar ceviz ağaçlarının kesilmesinin sebebi, ceviz ağacından tabanca ve tüfek kabzası yapılmasıymış.

Sakarya orman bakımından çok zengin bir ilimizdeir. Bu ormanlık alanda yaban hayvanlarından; geyik, karaca, ayı, kurt, domuz, çakal, tilki, sansar, porsuk, tavşan, sülün, keklik,güvercin, bıldırcın, üveyik , sığırcık, kirpi, saksağan, şahin, doğan, baykuş, yaban kazı, ördek gibi hayvanlar bulunmaktadır.

Sakarya’da bulunan Geyve Boğazı, Marmara bölgesinden Ege ve Akdeniz’e açılan bir geçiş kapısı işlevi görmektedir. Doğa ve tabiatı sevenlerden iseniz! izleyen herkesi büyüleyen Geyve Boğazı’ yoldan geçenlere yada bölgeyi keşfe çıkanlara harikulade bir manzara sunuyor.

Haliyle büyüleyen Geyve Boğazının manzarasının oldukça fazla ziyaretçi çekmesinden dolayı bölgede mola vermek isteyenler için işlemekte olan dinlenme tesisleri ve Restoran’ larda ziyaretçilere iyi bir hizmet sunuyor.

Sakarya Otobüs Bileti

Bir gün yolunuz Geyve Boğazından geçerse yada bölgeyi ziyaret etmek isterseniz www.otobusbiletionline.com‘ dan otobüs bilet fiyatlarını sorgulayarak Sakarya otobüs bileti ‘ nizi otobüs firmaları’ nı kıyaslayarak en ucuz otobüs bileti’ nizi alabilir, bu harikulede manzaraya sahip bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments