Vizesiz Ülkeler Listesi ; Bosna Hersek

  • 0

Vizesiz Ülkeler Listesi ; Bosna Hersek

 Bosna Hersek

1992 ve 1995 yıllarında  Bosna Hersek ‘in yaşadığı soykırım dolu kötü günleri geride bırakmış olan ve Avrupa Kıtasının içinde yer alsada tarihini ve kültürünü koruyan bir ülke . Türkiye’nin geçmişte bir parçası olmasından ötürü ve halende başlı başına bir ülke olsada bizden hiç kopmayacak olan ülkedir. Tarihi Yerleri, Gezilecek Mekanları dolaşırken hiç bir şekilde yabancılık çekmeyeceğiniz aşikar.

“Bosna” adı  958  senesinde Bizans İmparatoru VII. Konstantin’in yazdığı  jeopolitik bir kitap olan De Administrando Imperio’da  söz edilir.. Bosna adı  “Horion Bosona” dan gelir. Eski dilde iyi insanların bölgesi manasına  gelmektedir.

Ülke’de çoğunluğu oluşturan  Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. İngilizce dilinde ve daha birçok dilde etnik kimlik mevzu bahis edilmeden  tüm Bosna-Hersek milletine  Bosnalı denir. Ancak Türkçe dilinde  Türklere yakınlıktan dolayı Bosnalı denildiğinde Boşnaklar yani Bosnalı Müslümanlar akla gelir. Ülkede  ise Bosnalı veya Hersekli diye ayrı etnik kimliği vurgulamak  maksadıyla söylenir.

Ülke yönetim olarak da  iki enstiteye yani devletçiğe ayrılmış durumda. Bunlar, Sırp Cumhuriyeti ve Bosna Hersek Federasyonu’dur.

Bu kardeş Ülkede Yemeğinden, Örf – Adet ve Gelenekleri, Halkı tamamen Osmanlı Kültür ve esintilerini barındırmaktadır. Kısacası İnsanından, Tarihine kadar sıcacık bir ülke. Ülkenin en önemli Tarihi yapılarından başı çeken yapı Unesco Dünya Mirası Listesinde’ de bulunan Mostar Köprüsü yer almaktadır. Ülkenin baş kenti Saraybosna’ dır.

Gezilecek diğer tarihi mekanlarını sıralayacak olursak Osmanlı Imparatorluğu tarafından inşa edilen Baş Çarşı hala canlılığını koruyor. Yine bir Osmanlı Köyü olan Poçitel ülkeyi gezmeye gelen Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği tarihi mekanlar arasında. Tabi ülkeden geçen Neretva Nehri’nin kenarında  sıcak bir çay keyfinide unutmamak gerek. Otobüs Bileti Online sadece uçak bileti satmakla kalmayıp aynı zamanda Dünya genelinde en büyük 500 civarında havayolu firması’ nın da uçak biletlerini satmaktadır.

Vizesiz Ülkeler Listemizde yer alan Bosna Hersek Federasyonu‘ na 90 gün vizesiz olarak giriş yaparak seyahat edilebilmektedir.Avrupa’ da Müslümanların en yoğun yaşadığı yer’ de Türkiye’ den sonra Bosna hersek’ tir.

Bosna Hersek uçak bileti’ nizi www.otobusbiletionline.com‘ dan online olarak satın alarak keşfe çıkın.Web sitemizden sorunsuz ve güvenli bir şekilde işlemlerinizi birkaç tıklamayla gerçekleştirebilirsiniz.

Tags : 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments