ANTARKTİKA

Antartika Kıtası

Üzerinde ülke bulunmayan tek kıtadır Antartika. Yaklaşık 200 yıllık bir araştırma sonucunda bulunmuş keşfedilmiş bir kıtadır . 1840 yılında Charles Wilkes adlı kaşıfin yelkenlisi ile kıyı boyunca yaklaşık 2000 km yol almış ve denizden oluşan Kuzey Kutbunun aksine Güney Kutbunun büyük bir kıta bulunduğunu ispatlamıştır. Afrika kıtasının yarısı kadar büyüklüğünde olan kıta, Güney Shetland, Güney Gorgia gibi bir kaç takımdan oluşuyor.

Yunanca’da Antarktikos olan kelimenin anlamı ise ” Antartika ‘nın karşısındaki” dir. Yaklaşık 2000 metre kalınlğında bulunan buz kütlesiyle geçmişte adına “ulaşılmaz” demişlerdir. Buzun kalınlığı yer yer 4335 metreyi buluyor. Yer yüzündeki buzulların yüzde 92’sini, 24 milyom kilometreküplük hacmi ile oluşturuyor.

Büyük buzul kütlesinin kıyılarından gelgit olayı ile kopan 300-700 metre kalınlığındaki buz parçaları birbirleriyle üst üste gelip kaynıyor ve yüzen büyük buz dağlarını oluşturuyor. Hatta bunlardan biri Roos Buzlası diye adlandırılıyor ve bu yüzen buz yığınının alanı 540.000 kilometreyle neredeyse Fransa ülkesinin büyüklüğündedir.

Yeryüzünün en soğuk ve en fırtınalı iklimine sahip olan Güney Kutbunda yazları ortalama sıcaklık 20 derece ve bu sıcaklık fırtına olduğunda -70 dereceye kadar düşebiliyor. ABD’nin Antartika ‘da  yaptığı araştırmalara güre ortalama sıcaklık -50 derece olduğu ve ensıcak aydaki ölçümü ise -29 derece olmuş. Bu Kuzey Kutbuna göre 20 derece daha düşük bir sıcaklıktır.

Buda bölgede doğal olarak yaşam şartlarını etkilemektedir. Yaratıcı olan Allah subhanehu ve taala bu bölgenin Şartlarına göre bir yaşam şekli yaratmıştır.Kuzey Kutbunda yaklaşık 400 çeşit bitki bulunurken, Güney Kutbunda malesef hibir bitki türüne rastlanamamıştır.

Buna rağmen bölgede değişik türde bazı hayvanlar yaşamaktadır. Martılar, penguenler, foklar, deniz aslanları, balinalar bölgede yaşayan bazı hayvanlar ve bu hayvanlar denizdeki bazı hayvanlardan ve balıklardan beslenmektedirler.

Bu kıtada bir ülke bulunmasada bazı ülkelerin araştırmak maksadı ve turistik amaçla kurulan yerleşim yerleri vardır. Keşfetmeyi sevenler için www.otobüsbiletionline.com  web sitemizden bu bölge hakkında bilgi alabilir ve bu bülgelere ait güzergahların biletlerini alabilirsiniz.

Antartika’daki göller

Bilim adamlarının 1960 yıllarındansonra yaptığı radar ve uydu araştırmalarında ikalın buz tabakasının altında göller olduğu tespit edilmiştir. Kıtada bu zamana kadar 150 göl tespit edilmiştir. Bilim adamlarına göre binlerce göl daha ortaya çıkabilir. Tespil edilmiş olan göllerin en büyüğü Vostok gölüdür.Gölün genişliği 40 kilometre, uzunluğu 250, derinliği ise yaklaşık 400 metreolarak tespit edilmiştir.

NASA ile Rus Bilimler Akademisi, tespit etmiş oldukları bu göllere sondaj yaparak su örneği almayı hedefliyor ve planlıyor. Uzun Yıllar boyunca buz kütlrsinin içinde bulunan suda bir hayat belirtisinin ve şimdiye dek bilmediğimiz bir canlı türünün olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Antartika ‘da Akarsu

Kıtada bulunan akarsular, yeryüzündeki konumu ve yapısı itibari ile buzdan oluşmaktadır. Bu nedenle bu kıtada bulunan akarsular buz yada buzul akarsuyu diye adlandırılır. İşte bunlardan bazıları.

– Bailey Buz Akarsuyu
– Bindschadler Buz Akarsuyu
– Byrd Buzul Akarsuyu
– David Buzul Akarsuyu
– Denman Buzul Akarsuyu
– DeVicq Buzul Akarsuyu
– Evans Buz Akarsuyu
– Foundation Buz Akarsuyu
– Institute Buz Akarsuyu
– Jutulstraumen Buzul Akarsuyu
– Kamb Buz Akarsuyu
– Lambert Buzul Akarsuyu
– Land Buzul Akarsuyu
– MacAyeal Buz Akarsuyu
– Mercer Buz Akarsuyu
– Mertz Buzul Akarsuyu
– Möller Buz Akarsuyu
– Mulock Buzul Akarsuyu
– Ninnis Buzul Akarsuyu
– Pine Island Buzul Akarsuyu
– Rayner Buzul Akarsuyu
– Recovery Buzul Akarsuyu
– Rutford Buz Akarsuyu
– Scott Buzul Akarsuyu
– Shirase Buzul Akarsuyu
– Slessor Buzul Akarsuyu
– Smith Buzul Akarsuyu
– Support Force Buzul Akarsuyu
– Stancomb-Wills Buzul Akarsuyu
– Thwaites Buzul Akarsuyu
– Totten Buzul Akarsuyu
– Whillans Buz Akarsuyu
– Van der Veen Buz Akarsuyu

 


Yorum Yap

BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments