EVCİL HAYVAN SIK SORULANLAR

Evcil Hayvan Sık Sorulanlar

Evcil Hayvan ile Uçak Yolculuğu

Evcil hayvanı olanlar, uçak seyahatlerinde hayvanlarını da beraberlerinde götürebilirler. Ancak bu yolculuk için belli başlı bazı kurallar mevcuttur. Evcil hayvanınızın kimlik kartı, aşı kartı, sağlıklı olduğunu gösteren bir sağlık sertifikası bulunması gerekiyor. Ayrıca Ülkeler arası seyahat edenler için ülkelere giriş için iziin belgeleri, transit geçişlerde istenen evrak ve belgelerin eksik olmaması gerekiyor.

Uçuşlarımıza Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar

Aşağıda belirttiğimiz hayvan cinslerinden herhangi biriyle uçak seyahati yapmanız malesef olumsuz. Bu hayvanlaeın uçak seyahatine izinleri yoktur.

Pitbull terrier, bull terrier, amerikan staffordshire terrier,fila brasileiro, japanese tosa, dogo argentino, , rottweiller, staffordshire bull terrier Neopolitan Mastiff, Spanish Mastiff, Dogue de Bordeux, Bandog Tosa Inu, Mastiff, amerikan pitbull terrier Tibetan Mastiff,Roman Fighting Dog, Doberman, pincher doberman, American Bulldog, Caucasian owtscharka, Mastino Napolitana gibi tehlike arz eden köpekler uçak seyahatlerinde kabul edilememektedir.

Evcil Hayvan Sık Sorulanlar Taşıma Kuralları

– Uçaklarda , hem yolcu kabinlerinde hem de kargo kompartımanlarında, sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar yani saka kuşu, muhabbet kuşu ve kanarya tarzı olanlar evcil hayvan olarak taşınabilmektedir.

-Evcil hayvan için rezervasyonun uçuş saatinden 6 saat öncesine kadar yapılması ve bu rezervasyonun onaylı olması gerekiyor.

-Yolcu kabininde veya kargo kompartımanında götürülecek evcil hayvanların uçağa kabul işlemleri, check-in kontuarlarında yolcu ile beraber yapılmalıdır.

-Uçak tipine göre Yolcu kabilinde taşınabiler hayvanların kontejanı değişiklik göstermektedir.

-Evcil hayvanlarınıza ait sağlık belgesi, aşı kağıdı ve buna benzer belgelerin kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunması gerekmektedir.

– Yolculuk yapacağınız evcil hayvanınız size verilen bagaj hakkına dahil edilmemektedir ve ek ücret alınmaktadır. Bu kural uçak firmalarına göre değişiklik arz etmektedir. Bazı firmalar 6 kg dan fazla olan evcil hayvanları ücrete tabi butmaktadır.

– Seyahat edeceğiniz evcil hayvanınızın bakılmlı, temiz ve uysal olması gerekmektedir. Aksi taktirde uçuşuna izin verilmemektedir.

-8 Mart 2016 Tarihi itibariyle THY için iç hat Uçuşlarında evcil hayvan ücretleri

                                                                    Kg.                                           Sabit Ücret

Kabinde taşınan evcil hayvan                       0 – 5.99 KG                                                    50 TRY

Kargoda taşınan evcil hayvan                       6.00 – 15.99 KG                                          100 TRY

Kargoda taşınan evcil hayvan                       16.00 KG ve üzeri                                       170 TRY

Evcil Hayvan Sık Sorulanlar

-Yolcu yanında seyahat eden evcik hayvanının kafesi üzerinde “yolcunun adı-soyadı, adresi, telefon bilgileri, evcil hayvan adedi ve evcil hayvanın adının” bulunduğu bir etiket bulunması gerekmektedir.

– Seyshat edeceğiniz diğer bazı ülkeler yolcunun yanında bulunan evcil hayvanına giriç-çıkış ve transıt geçişlerde izin vermeyebiliyor. Bu konuda detaylı bilgiyi uçuş yapacağınız firma müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

– Kabin içerisinde beraber seyahat edeceğiniz evcil hayvanların kafes/çanta boyutu 23x40x55 cm olmalıdır. Evcil hayvanın kafesi/çantası ile birlikte toplam ağırlığı 5.99 kg’ı geçmemelidir. 5.99 kg’ı geçiyorsa kargo bölümünde taşınır.

– Kedi/köpek cinslerinde 8 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavrular ve emziren anneler uçakla seyahate alınmaz. 8 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler ise veteriner onayı olması gerekmektedir.

– Kargo bölümünde bir kafesin içinde aynı anneden doğmuş olan 8-24 haftalık en fazla 3 yavru hayvan taşıması yapılabilmektedir.

Evcil Hayvan Sık Sorulanlar Devamı

– Evcil hayvanınız eğer hamile ise uçak yolculuğuna alınmaz.

– Hava Yolu Şirketleri, uçuş esnasında veya sonrasında evcil hayvanın sağlık durumunun kötüleşmesi durumunda hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmezler.

– Evcil hayvanlara karşı alerjisi olduğunu sağlık raporu ile beyan eden yolcu olması durumunda kabin içerisine evcil hayvan kabul edilmemektedir.

-Eğer rehber köpek ile seyahat eden yolcu ile alerjik durumu doktor raporu ile sabit olan yolcu aynı uçuşta çakışırsa öncelik ilk rezervasyon yaptıran yolcuya verilir.

– Uçak yolculuğu yapacak canlı hayvanın kafesi veya çantası , sahibi tarafından temin edilir.

– Uçak yolculuğu yapacak yolcunun 2 kafese kadar hakkı bulunur. Bu kafeslerin ikisini birden kabine alamaz. Ancak birtanesi ni kabine alabilir.Diğer kafesi ise kargo bölümünde gider.

– Uçak yolculuğunda kedi ile köpek veya kedi ile kuş aynı uçakta taşınmaz. Sahipleri ayrı olsada yinede taşınmaz. Köpek ile kuş ise uçaktaki farklı kabinlerde veya aynı kabin içinde birbirini görmücek şekilde birbirlerine mümkün olan en uzak mesafede taşınabilir.

– Köpekllede ise pekinese, pug, shar pei, shih tzu, japenese spaniel, chow chow,english toy spaniel, bulldog, boston terrier, boxer, brussels griffin, mastiff gibi basık ve kalkık burunlu cinslerin solunum problemi yaşamamaları için ağırlık limitlerine göre öncelikle kabin bölümünd taşınması sağlanmalı.

– Bazı cins kedilerde solunum problemi yaşanmaktadır. Bu problemi yaşayan kedilerin persian, himalayan, burmese ve benzeri cinslerin ağırlık limitlerine göre öncelikle kabin içerisinde taşınması sağlanmalıdır.

– Engelli yolcuların yanlarında bulunan rehber köperler kabinde yolcunun ayak ucunda ücretsiz olarak taşınabilmektedir. Ancak bu rehber köpekleri kimlik kartı, aşı kartı ve sağlık raporları bulundurulmalıdır.Aynı zamanda bazı ünkeler için giriş-çıkış ve transit geçişlerde gerekli olan belge ve izinlerin tam olarak bulunması gerekmektedir . Aksi halde uçuşa izin verilmemektedir.

– Duygusal destek maksadıyla eğitilip yetiştirilmiş, manevi destek ve psikiyatrik hizmet veren köpeklerin uçakta seyahat edebilmesi için yolcuya ait geçerli bir sağlık raporu olması gerekmekte ve bu rapor akıl sağlığı uzmanından alınmış olmalıdır. Bu raporunda mutlaka yolcunun yanında bulunması gerekir.

– sahibine refakat eden rehber köpeklerin temiz olması ve özel tasma ile sahibinin ayaklarının ucunda bulunmaları gerekmektedir.

– Rehber köpek kabin içerisinde veya kargo bölümünde yolculuk yapabilmeleri için uçuş saatinden 48 saat önce rezervasyon yapılması ve onaylı olması gerekmektedir.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments