HASTA – ENGELLİ YOLCU SIK SORULANLAR

HASTA – ENGELLİ YOLCU SIK SORULANLAR

Hasta Yolcular 

-Hasta olan ve budurumda havayolu kullanma gereği duyan yolcuların doktor raporu almaları gerekmektedir.
-Raporda ” uçak seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur ” ibaresi bulunması gerekmektedir. Bu raporu dileyen kendi doktorundan yada havalimanı doktorundan alabilir.
-Ancak rapor alındığı tarihten itibaren 10 gün geçerlidir. Tarihi 10 günü geçen raporlar kabul edilmemektedir.
-Rapor Türkçe veya İngilizce olarak düzenlenmesi gerekmektedir.
-Kendi kendine bakmaya durumu olmayan bakıma muhtaç yolcular için refatçi gerekmektedir. Refakatçi olmadan bu yolculara uçuş izni verilmemektedir.

Görme ve Duyma Engelli Yolcular

-Görme ve duyma engelli yolcular için sağlık raporuna gerek yoktur.
-Tek başlarına yolculuk yapabilirler . Refakatçiye gerek yoktur.
-Ancak hem görme hem de duyma engeli olan yolcular ise refakatçi olmadan seyahat edemezler. Seyahat etmeleri için yanlarında bir refakatçi olmalıdır.
-Engelli olan yolculara refakat eden bir rehber köpek ise bu köpekler ücretsiz olarak kabine alınırlar. -Fakat 48 saat öncesinden rehber köpekler için rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.
-Rehber köpeklerin sahiplerinin ayakları dibinde temiz ve ağızlıklı olarak oturmaları gerekmektedir.
-Bu rehber köpeklere ait geçerli sağlık belgesi, kimlik belgesi ve aşı kartının olmaso gerekiyor. Hatta gideceğiniz ülke tarafından bu rehber köpekler için bir belge gerekiyorsa onuda tedarik edip eksiksiz tam birşekilde bulundurulması gerekiyor.

UÇAK İÇİN HASTA – ENGELLİ YOLCU SIK SORULANLAR

Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Yolcular

– Hiçbir ihtiyacını karşılayamıyan ve uçak yolculuğunda tahliye gerektiği zaman bunu sağlayamayan yolcular için refakatçi gerekmektedir.
– Seyahat edevek yolcu sedye talebinde bulunacak ise kalkış saatinden 24 saat öncesine kadar bu isteğini belirtmesi gerekiyor. Eğer aldığınız biletin uçuşu 24 saatten daha az süresi kalmışsa rezervasyon üniteleriyle irtibata geçerek bunu halledebilirsiniz.
– İstanbul Atatürk Havalimanı’nda engelli yolcuları için ayrı bir check-in bankosu bulunuyor. Diğer havalimanlarında ise bu yolcularımıza öncelik tanınmaktadır.
– Kabin ekibi uçuş esnasında solunum cihazları, yemek, ilaç takibi ve tuvalet ihtiyaçları gibi konularda maalesef size yardımcı olamamaktadır. Sadece tuvalet ihtiyacı için tuvalet kapısına kadar gidiş ve gelişte size yardım edebilirler.

Hangi Hasta Türleri Uçuşlara Kabul Edilmez?

– Uçuş sırasında elektrikli veya hava basınçlı alet ve edevatlar kullanma zorunluluğu olan hasta yolcular kabul edilmemektedir. (Türk Hava Yolları tarafından temin edilen oksijen tüpü ve taşınabilir solunum cihazları hariç)
– Uçak kapısı kapanmadan önce astım krizi geçiren yolcular.
– Yeni doğmuş bebekler ( İlk 48 saat içinde olanlar)
– Bulaşıcı bir hastalığı olan yolcular.


BÜLTEN ABONELİĞİ

Recent Comments